Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
665
 

Bir avuç petrolün bir avuç insan kanından; her ikisi de IMKB'den daha değerlidir

Bir avuç petrolün bir avuç insan kanından; her ikisi de IMKB'den daha değerlidir
 

Yukarıdaki ifadeyi okuduğunuzda beni som kapitalist biri diye düşünebilirsiniz. Ne demek bir avuç petrol bir avuç insan kanından değerlidir?

Değerli okurlar hani bir söz vardır hayatta öyle gerçekler vardır ki dört yıldız apoletler dahi kaldıramaz bu gerçekliği. Bu iş biraz buna benzer.

Bir avuç petrolün bir avuç insan kanından daha değerli olduğu batının orta doğuya düzenlediği ve binlerce insan ölümüyle sonuçlanan operasyonların varlığıyla teyit edilebilir.

Arap baharı, Irak özgürlüğü, Filistin harekâtı... Bunlar artık ilkokul beşteki zeki çocukların dahi bildiği konular. Petrol, petrol petrol…Nereye gelmeye çalışıyorum?

Değerli yatırımcılar; Dünyada pür kapital sahibi bir çok kişinin yatırımlarının büyük bir bölümünü daima petrole yaptığını daha önce okumuş muydunuz? Petrol emtiası dünya için öyle bir noktadadır ki şuanda ARZ- TALEP dengesiyle belki 40, 50 dolar dahi olmaması gereken petrol yüksek miktarlarda tutulan stokların ve hedging amaçlı pozisyonların etkisiyle 125 dolarlara (brent üzerinden analiz yapılıyor) kadar çıkabiliyor.

Dünyada ikinci hayati sıvıdan bahsediyorum. Birincisi su ikincisi petrol. Dünyada en stratejik öneme sahip ve gelecekte de böyle kalacak bir üründen bahsediyorum.

Miktarı hızla azalan bu nedenle de fiyatı gelecekte de hızla artacak olan bir emtia: Petrol.

Piyasalarda görülen son refleksler bana IMKB deki şirket senetleri fiyatlarının petroldeki fiyatlardan daha sağlam durabildiğini gösteriyor. Her ne kadar bu sağlamlığa inanmasam da bu tabloyu her gün izlemek zorunda kalıyorum. Sıkıntı değil bir miktar daha izleyebilirim. Piyasanın son sözü söyleyeceği güne kadar kayıtta kalmaya devam etmek gerekiyor.

Piyasada fiyatlar önce artmaya başlar, artar artar artar, sonra düşmeye başlar düşer düşer düşer...

NOT ( Lütfen bu yazının altına hocam petrol fiyatları düşüşü dış açığı azaltıyor ondan bizi alıyorlar Rusyayı satıyorlar gibi basmakalıp ve yanlış olan bir analizi yapmayınız)

Sevgiler.

Son söz: Para asla uyumaz!

Onur Senol bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 80
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1012
Kayıt tarihi
: 16.04.12
 
 

İktisatçı; Yatırım danışmanı; Trend takipçisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster