Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '13

 
Kategori
Siyaset
 

Bir belediye başkanı nasıl olmalıdır?

Yerel seçimler yaklaşıyor. Belediye Başkan adayları ortaya çıkıyor. Seçimler  Belediye Başkanı adaylarının yarışıldığı atmosfer olmaktan çıkmalı, geleceğe yönelik, halkın siyasetinin, kültürünün, ekonomisinin korunduğu, geliştirildiği bir kent yaratmanın yarışı ile geçmelidir.

Kentler kültürleri ile yaşarlar. Kentler o insanların yaşamlarının tanıklığını gösterirler. Bir belediye başkanı artık  siyaset penceresinden  girmeyi kaldırmalıdır. Siyaset, Belediye Başkan Adaylarının nitelikleri ve özelliklerini taşıyan maddelerle seçim şartlarını oluşturmalıdır.

Seçim şartları oluşturulmalı… Buna göre bir adayın öncelikle gelebilmesi için o kent ve çevresini tanıyan  çalışmaları olması gerekir.

Bununla ilgili çalışmalarını kapsayan özellikleri, nitelikleri ve programları olmalıdır. Ve bu programlar kentin özelliklerini ve ihtiyaçlarını gösteren yapıda gerçekleşmelidir.

Bir Belediye Başkan adayı öncelikle şunu sorgulamalıdır. Bir siyaset merkezi öncelikle şunu araştırmalı, sorgulamalıdır.

Ben Belediye Başkanı olabilir miyim? Özelliklerim yeterli midir? Bu işi başaracak yapıya ve uygulamaya sahip miyim? Ben kentin geleceği taşıyabilir miyim?  Ben   böyle bir  potansiyele sahip miyim? Tarafsız,  yansız,  çıkarsız  kentime ne katabilirim? Ne kadar üretkenim?

Bir siyaset merkezi ise bu özellikleri ile şartlarını oluşturan bir yapıya sahip olması gerekir. Ve artık kente ve insana saygılı  düşünceler, programlar esas alınmalıdır.

Ancak şu ülkede bir gerçek var ki?  Bu denli özgür müyüz? Siyaset belirliyor ülkenin  ve insanların geleceğini. Siyaset belirliyorsa, değiştirelim , siyaseti seçen,  belirleyen  bizleriz.

Bizi kimler yönetecek  nasıl yönetecek, ne kadar özgürleştirecek,  görmeliyiz artık.

Ve Belediye Başkanı adaylarının getireceği programlar gerçekleri taşıyorsa  inandırıcı ve bağlayıcı, değiştirici programlar  ise kabul edilmelidir.

Ve artık,  şu ülkenin güzelim insanları kendisini yaşatan, kenti yaratan,  kentin yaşamını etkileyen  yöneticilerle çalışmalıdır.

Bir Yerel Seçim yaklaşırken, Belediye başkan adayları ortaya çıkarken artık  çalışmayı ve kentleri , insanlarını  hedeflemeliyiz.

 

 
Toplam blog
: 642
: 524
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..