Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '09

 
Kategori
Magazin
 

Bir garip muhabbet!

Bir garip muhabbet!
 

NTV'de yayınlanan “Haydi Gel Bizimle Ol” programının konuğu eski manken, yeni şarkıcı Asuman Krause'nin taktığı kemerin 'bekaret kemeri' olarak yorumlanması üzerine ekranda alışılmışın dışında bir geyik muhabbeti yaşandı.

Asuman Krause'nin taktığı kemer 'bekaret kemeri' olarak yorumlanınca Müjde Ar, Krause'nin taktığı kemerin 'bekaret kemeri' olmadığını söyledi.
Anad, kemerin 'bekaret kemeri' olduğunda ısrar edince Müjde Ar, "Bekaret kemeri bele mi takılır?" sorusunu yöneltti.

Kemerin nasıl ve nereye takılacağı ise muhatabına tam bir profesyonel gibi izah etti… "Sen kullanmışsın da yanlış yerine takmışsın ondan başına gelmiş. "Sen takacağın yere takamamışsın, daha yukarı takmışsın ondan başına ağır şey gelmiş. Yani sen kemeri beline takmışsın diyorum" şeklinde konuştu.

Peki? Söz konusu bekâret kemeri neyin simgesidir?

Orta çağ Avrupa'sında kadınlara bekâret kemeri takıldığını biliyoruz. Bekâret zarı erkeklerin kadın namusunu tayin eden en önemli ölçüt olmuştur tarih boyunca. Başka bir deyişle... ''Bakire isen masumsun ve namuslusun!''

Hıristiyan kilisesi tarih boyunca, Meryem Ana'nın bakire olduğunu öne sürmüştür. Hz.İsa'yı doğururken dahi, bekâret zarının yırtılmadığını iddia etmiştir. Aydınlanma çağı ile kilisenin bu tezi çürütülmüştür. Bunun bir ''saçmalık'' olduğunu ve böyle bir şeyin asla mümkün olamayacağı bilim adamları tarafından açıklanmıştır.

Katolik Hıristiyanlık yazılarında Meryem Ana hep, ''Bakire Meryem'' diye anılır.''Bakire Meryem'' deki amaç, bakir insanın saf ve günahsız olduğu inancını gütmekte.

Kıssadan hisse;

Şövalyelerden biri Haçlı Seferlerine çıkmaya karar verir. Yola çıkmadan önce kâhya’yı yanına çağırır:

— Haçlı Seferlerine katılacağım. Karımın bekâret kemerini sana veriyorum. Sana güveniyorum. 10 yıl içinde dönmezsem anahtarı kullanabilirsin.

Şövalye bastan aşağı donanır, tozlu yollara revan olmadan önce donup son bir kez şatosuna bakar. Birden Kâhya’nın, bağırarak nefes nefese şatodan dışarı koştuğunu görür:

— Durun! Durun! Majesteleri. Oh, iyi ki size yetişebildim. Yanlış anahtar vermişsiniz………..

 
Toplam blog
: 156
: 5679
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Söz konusu Atatürk ve Laik Cumhuriyet ise; asla tarafsız olamam! Ben; İş ve özel hayatımda Cumhur..