Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '09

 
Kategori
Dünya
 

Küçük dul

Küçük dul
 

8 yaşında kocasından boşanma savaşını kazanan Nojud Ali adlı kız inanılması güç hikâyesini kitaplaştırdı. Daha 8 yaşında iken başından bir evlilik ve boşanma geçen ve şu anda 10 yaşında olan Nojud Ali ailesi tarafından zorla 28 yaşında bir adamla evlendirilmişti.*

Şeriatla yönetilen Yemen, çocuk gelinleri ile meşhurdur. Nojud Ali ise belki de en şanslı çocuk gelinlerden biri. Çünkü o, ailesi tarafından zorla evlendirildikten sonra, başına gelenlerden etkilenen bir avukatın amansız mücadelesi sonucu, boşanabildi ve yeniden çocukluğuna dönmeyi başarmıştı. Ülkede evlenme yaşı 15. Ancak ailesinin rızası alındığında bu yaşın altındaki küçük kızlar evlendirilebiliyor.

Kocası boşanmak isteseydi üç kez boş ol demesi yeterliydi, ancak küçük kızın boşanmak için çok uğraş vermesi gerekiyordu. Şeriatta var olduğu iddia edilse de (!) bu konuda korkunç bir cinsiyet ayırımı var, erkek istediğinde boşanabiliyor ancak kadın eziyete bile maruz kalsa boşanamıyor!

"Şeriatla yönetilen Yemen" deniliyor ya da Arap ülkeleri fark etmez. Hangi şeriat? ALLAH' ın şeriatıyla kıyaslamamak gerekir. ALLAH’ ın şeriatında sapıklığa, recm cezasına, kız çocuklarına ve kadınlara ikinci sınıf muamele etmek var mıdır?

Sanki bizim kırsalımız da yok mu ergenliğe erişti diye evlendirilen kızlar? 13- 14- 15 yaşındaki kızların sırf ergenliğe erişti diye evlendirildiğini sanmıyorum! Ne yazık ki din, egemenlerin cahil halk üzerinde Demokles’in kılıcı gibi tutulduğu bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkarılmaktadır. Karşı koymanın tek yolu CEHALETTEN KURTULMAKTIR…

Şeriatla yönetilen bütün Müslüman ülkelerde küçük kız çocukların evliliği geçerli. Geçen haftalarda bu gazete de Suudi müftüsünün fetvası yayınlandı. 10 yaşına gelen kız çocukları evlenebilir diye... Şeriat veya dinin arkasına sığınıp kendi sapıklıklarını tatmin etmek için kullanılan yöntem din değildir.

8 yaşındaki bir kız çocuğunu 28 yaşında bir adamla evlenmesini yasal kılan bir Arap medeniyetinin nasıl olurda Filistin’de işlenen cinayetlere dur demesini bekleyebilirsiniz ki? 8 yaşındaki bir çocuğu evlendirmekle zaten o küçücük kız çocuğunun hayatını karartmıyor mu? İsrail’in zulmünden ne farkı var bunun?

Bunlar Müslümanlıkta yok deniyor. Bende öyle olduğuna inanmak istiyorum ama ben Müslüman’ım deyip aklını pantolonundan çıkarmayanlar buna müsaade etmiyor ki! Bu gibi olaylar neden hep Müslüman ülkelerde oluyor da diğer ülkelerde olmuyor o zaman? Sapık Arapların vahşi zevklerine hizmet etmesi için zavallı kızlar harcanıyor?

İşte size fırsat! Cumhuriyetimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk'ün adını yılda bir defa kerhen anımsayanlara hatırlatıyorum. O olmasaydı diğer Müslüman ülkelerden farkımız olmayacaktı. Farkımız ATATÜRK farkıdır.

 
Toplam blog
: 156
: 5679
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Söz konusu Atatürk ve Laik Cumhuriyet ise; asla tarafsız olamam! Ben; İş ve özel hayatımda Cumhur..