Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '07

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
2767
 

Bir günlüğüne Ankara'daydım

Bir günlüğüne Ankara'daydım
 

Resmin orjinali :http://ankara.e-sehir.com sayfasından alınmıştır.


Evet dostlar bir günlüğüne Ankara'daydım.

Eşimin teyzesini Ankara'da Prof.Dr.Güngör SOBACI beyefendiye Sarı Nokta Hastalığı için muayeneye götürdüm.Ankara bana hep soğuk gelmiştir.Metalik bir şehir.Gri yapılar, sürekli hareket eden kalabalıklar, takım elbiseli, ciddi insanlar.Ne zaman Ankara'da işim olsa hemen halledip aynı gün kaçmayı arzularım.Bu kez de öyle yaptım.Sabah 08.00 de indiğim AŞTİ'den gece 24.00 te tekrar İzmir'e dönmek üzere otobüsüme binmiştim.

Bu Ankara gezimde bahsetmek istediğim çok konu var.İlki Ankara'da yaşayan iki kadim dostum Keno (can kardeşim Kenan DEMİR) ve Uğur ağabeyimi (Uğur ERSEN) görmüş olmam.Nasıl güzeldi anlatamam.Çok özlemişim.Keno beni AŞTİ'den alacaktı sabah, uyuyup kalmış, telefonuma uyandı, olsuun.Her zamanki gibi öyle içten, öyle samimiydi ki yanımdaki aile büyükleri bile şaştılar yakın dostluğuna.Akşam Uğur abimi ve ailesini hep beraber (Keno dahil)ziyaret ettiğimizde gördüğümüz ilgi ve konukseverlik bambaşkaydı.

Ankara'da bulunmam sebebimiz olan Prof. Dr. Güngör SOBACI beyden de bahsetmek istiyorum.Gerçekten çok karizmatik bir beyefendi.Teyzemizi çok iyi bir göz muayenesinden geçirdi.O muayene ederken hastamızın psikolojik olarak bir rahatlama ve güven duyduğunu biz kenardan hissedebildik.Ne kadar şükran duysak az.

Ankara'da ilgimi çeken konulardan biri esnaflarının bizim canım şehrimiz İzmir'in tarihi Kemeraltı çarşısındaki gibi yapışkan ve sırnaşık olmamasıydı.Vitrinlere rahatlıkla bakıyor, dükkanların önünde duraksayabiliyorsunuz..Bizde olsa üzerinize gelir, ablukaya alırlar.Rahatsızlık verici bu durumu Ankara'da yaşamadım doğrusu.İkinci dikkat ettiğim şey ise Kızılay meydanı dahil çok az dilenci gördüğüm.İzmir'de bazı dilencilerimiz belli noktaları dükkanları gibi sabit olarak işgal etmiş durumdadır.Bazen evden konağa yürüyorum.Gördüğüm her dilenciye 50 ykr sadaka versem gidiş-dönüş 100 ytl falan dağıtmam gerekeceğini düşünüyorum.Kızılay’da takıldığım saatler boyunca yalnızca iki dilenciye rastladım.

Kızılay metro yeraltı çarşısı çok hoş olmuş ve iyi düşünülmüş.Kapalı alan çok güzel değerlendirilmiş beğendim.Ancak anons sistemi rahatsız edecek kadar kötü ve namaz vakitlerinde ortak ses yayınından tüm bölgeye ezan yayını yapılması bence güzel olmamış.Namaz kılacak insan kendi ezanını takip eder.Modern bir ülkenin başkentinde böyle dayatmalar hiç yakışmıyor.

Şehrin merkezi ile yerleşimlerinin mesafesi çok uzak geldi bize.İzmir derli toplu bir şehirdir.Ankara çok yayvan geldi yerleşim konusunda.Garajdan Keno'nun evinin olduğu Eryaman konutlarına çok uzun sürede ulaştık.Yine akşam Uğur abimlerin oturduğu Etimesgut'a gitmek ızdıraplıydı.Yanılş anlaşılmasın her ikisine de onların özel aracı ile gitmemize rağmen yol ızdıraplı ve uzundu.

Son olarak biricik oğlum SERTAÇ kafaya koymuş Ankara'da ODTÜ'de okuyacağım diyor.O ODTÜ'yü kazanırsa biz de onunla Ankara'ya yerleşiriz sanıyorum.Şeytan azapta gerek:-) ve bu sevemediğim, soğuk metalik şehirde birkaç yıl yaşamak zorunda kalabiliriz.Hayırlısı diyelim ...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Trabzonda yaşayan hem Ankara hem de İzmirde çokça bulunmuş biri olarak hangisini seçersin diye sorsanız kesinlikle Ankara derim.Evet Ankara memur şehri.etrafta çok sayıda bina görürsünüz ama Ankara bilinenin aksine canlı ve hareketli bir şehir.ayrıca sadece takım elbiseli değil her türden insanı görebileceğiniz bir şehir.İzmir ise söylenildiği kadar güzel bir şehir değil.yapılaşma içler acısı.sadece denizin olması ve tatil yerlerine yakınlığı avantaj.o bahsettiğiniz binalardan İzmirde de çok var.

M.Baris Kamber 
 12.01.2008 10:08
Cevap :
Evet BArış Bey; Hakkınız var.Ben de aynı şeyi söyledim zaten.Profilimdeki yazıma bakarsanız İzmir'deki kötü yapılaşmadan ve gün be gün insan profilinin bozulmasından ben de şikayetçiyim. Ankara'ya gelince..Ben ısınamadığımı söylüyorum.Sizin gibi birkaç kişi daha Ankara'nın güzelliklerinden bahsetmiş.Eminim ki doğrudur.Ancak ben uğradığımda çok kısa kalabildim hep.Bu kalışlarımda da ısınamadım.Hepsi bu... Sizlere işlerinizde başarılar,sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileklerimle saygılar sunuyorum...  12.01.2008 21:00
 

Kemal bey Ankaramızı o kadarda kötülemeyin.Körfez ve güzelbahçe nedeniyle İzmir hayranı olmama rağmen oradaki yapılaşma da çok iyi değil.Annem karşıyakada oturuyor oradan biliyorum .Genelde evlerde penceresiz karanlık odalar var.karşılıklı bakan bitişik apartmanlar.daracık sokaklar.Ankarada doğal güzellikler pek olmasada şehirleşme anlayışı mükemmeldir.Ankaradan Saygılar sevgiler..

Arif ÖĞÜTÇÜ 
 19.12.2007 23:37
 

Kızım kazansa Ankara'da bir okulu...Seve seve yaşarım ANKARADA... Dostlarınızla sevdiklerinizle birlikte hayırlı bayramlarınız olsun...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 19.12.2007 21:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1595
Kayıt tarihi
: 17.12.07
 
 

Çok sevdiğim askerlik mesleğinden 25 yıllık hizmet sonrası 2007 yılında kendi isteğimle emekliye ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster