Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '12

 
Kategori
Anılar
 

Bir muallimin hatıraları 70: Okul Sağlık Bilgisi’nden imtihan olduk

Bir muallimin hatıraları 70: Okul Sağlık Bilgisi’nden imtihan olduk
 

 

(O tarihlerde  Öğretmen Okullarında “Kozmoloji” diye bir ders okutulurmuş. “Kozmoloji” doğrudan çevririsek, kelime anlamıyla “Evrenbilim” demek. Acaba o dersin içeriği neydi? Daha sonra liselerde okutulan “Astronomi” dersinin acaba anası mıydı?  Bilemiyorum. Şimdi galiba Astronomiyi de kaldırdılar. Ve Öğretmen Okulu’nda Zıraat Dersi okutuluyor. Hayret! )

26.Mart.1942 . Perşembe
Bu gün  Cebir –Kozmoloji’den imtihan olduk. Maalesef bundan da muvaffak olamadım. Evden yine mektup çıkmadı. Bu iki hadiseden dolayı  canım çok sıkılıyor; üzülüyorum. Ablamgil acaba niçin mektup göndermiyorlar. Beni temelli unuttular mı?

27.Mart.1942 . Cuma
Hava çok güzel. Zıraat’ten imtihan olduk. Bütün vakitlerimizi dışarıda geçirdik. Ablamgilden yine mektup çıkmadı. Bu ay yani bu devrede imtihanlarım güzel geçmiyor. Bu defa aksine olarak fazla kırık gelecek. Sağlık olsun. Dalgınım. Daha beş imtihanımız var.

28.Mart.1942 . Cumartesi
Okul Sağlık Bilgisi’nden imtihan olduk. Hava açık ve rüzgarlı. Bugün yemekler güzeldi. Fakat ben de fazla iştahlı olduğumdan kafi gelmedi. Dışarı çıkmadım. Yatakhanede dolabı karıştırarak; eski hatıra defterlerine ve albüme baktım. Mektup yazdım; merak ediyorum.

29.Mart.1942 . Pazar
Bu gece bir ağırlık vardı. Hava sıcaktı. 3.30’da uyandım, ondan sonra bir sağa bir sola dönerek bir türlü uyuyamadım. Akşama kadar Galip’le usul çalıştık. Hava yağışlı. Ne dün ne bugün hiç dışarıya çıkmadım. İkin gün sonra imtihanlar bitiyor. Sonra bir hafta dinlenme tatili var. Burada kalacağım.

30.Mart.1942 . Pazartesi
Hava kapalı. Usul’den imtihan olduk, tam 4 saat kaldık. Başım çok ağrıdı. 15 tane küme küme sual vardı. Şöyle böyle Muaffak oldum. Öğleyin Salim Savcı ile Bakkal’a kadar gidip geldik. Hemşehrimle konuştuk. İçimde bir ruh darlığı ve efkar var. Yine evden mektup alamadım.

31.Mart.1942 . Salı
Bu gün son olarak resim ve Coğrafya’dan imtihan olduk. Böylece İkinci Yazılı İmtihanlarımız bitmiş oldu. İnşallah bunlar son imtihanlarımızdır. Öğleden sonraki mütalaada bol bol konuştuk. Yüreğimizde bir ferahlık var. Yaz saati dolayısıyla bu gece saatler bir saat geri alınacak. Memleketlerine gidecek arkadaşlarda hazırlık var.

 
1.Nisan. 1942. Çarşamba
Erzurum’da öğretmen olan arkadaşım Mehmet sülün’den mektup aldım. Bu gün hava biraz açıktı. Akşama kadar mandolin çalıştım. Hemşehrilerim ve diğer arkadaşlar memleketlerine gittiler. Kemal ile ben de eve mektup yolladım. Memlekete gidemediğim için biraz müteessirim.

2.Nisan. 1942. Perşembe
Öğleden evvel Ütühanede lacivert elbisemi temizledim. Hava çok güzel . Öğleden sonra Rıfat’la dışarı çıktık. Mahallelerde , Parkta , İstasyonda gezdik. Akşam da yemekte bulgur pilavi ile nohut vardı. Radyoyu dinlemekle de akşamı geçirdik. Tatil hoş geçiyor.

3.Nisan. 1942. Cuma
Hava güzel. Çarşıya çıkmadım. Mektepte kalarak kah bahçede gezdim; kah sınıfta mandoline çalıştım. Arkadaşlara ailelerinden ekmek karnesi geliyor. Keşke ablamgil bana da gönderseler. 300 Gr. ekmek az geliyor. Yemiş vesaire alınca da fazla para harcanıyor. Bu sene işimiz iş. Tatilden üç günümüz gitti.

4.Nisan. 1942.  Cumartesi
Saat:15. Şu saatte mandoline çalışmaktayım. Sabahleyin hastaneye gidip ayak baş parmağımdaki tırnağı doktora gösterdim. Ameliyat yapacak. A.Hilmi ağabeyimlerin dükkanına uğradım. 10 gün  evvel Bandırma’dan gönderilen ceketle 1 lirayı aldım. Mektebe gelince de postadan Efendi ağabeyim’den gelen mektup çıktı. Ekmek vesikası göndermişler; memnun oldum. Hava çok güzel. Şimdi parka doğru gezmeye çıkacağız.

5.Nisan. 1942. Pazar
Arkadaşlarla hamama gittik. Hava açıktı. Lakin rüzgar ve toz çok. Dışarısı gezilecek gibi değil. Öğleden sonra arkadaşım Rıfat’ın himmetiyle temrinlere çalışarak Müzik Öğretmenimiz Bay Kadri Çetin’e 10 No’lu temrini çaldım. Yatakhanede biraz istirahat ettim. Ütü yaptım. Yarından sonra 2.Sömestr tatilimiz bitiyor. Tatilde yatakhaneler açılmadığı için tam manasıyla istirahat yapamadık.

6.Nisan. 1942. Pazartesi
Hava kapalı. Gece yağmur yağdı. İstasyonda A.Akman’ı bekledim, gelmedi. Süleyman geldi. Akşam mütalaa yaptık. Yarın yeniden derslere başlıyoruz. Aradan beş gün geçtikten sonra bugün onu gördüm. Karne olduğu için ekmek sıkıntısı çekmiyorum. Artık günlük vakit cetveline göre çalışıyoruz.
(II.Dünya Savaşı günleri . 27.Mart.1942: St Nazaire üzerine İngiltere’den Birleşik Hava Kuvvetleri baskın yaptılar, bombaladılar. 28.Mart. İngiliz Hava Kuvvetleri Lübeck ‘i bombaladı; ağır zarar ziyan var. 1.Nisan.1942 : Japon Birlikleri Yeni Gine’ye çıkartma yaptı. 3.Nisan.1942: Batan Yarımadasında  Japonlar yeniden taarruza geçtiler.)

 
Toplam blog
: 2579
: 848
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..