Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '06

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
2698
 

Bir Öneri

Belgesel çekimi için bütün sahilleri dolaştım. Bu kim bilir kaçıncı dolaşışım.. Her seferinde aynı şeyi düşünüyorum: Bu ülke çok güzel. Ama plajların akşamüstü görüntüleri, sokaklardaki çöpler, her ormanlık alandaki inşaat artıkları… Artık yeter!

Bu konuda kanımca yerel belediyelere çok iş düşüyor. Çöpleri bırakarak plajdan ayrılan bir adama “Neden bunları çöpe atmadınız?” diye sordum. “Sana ne kardeşim, ben mi attım?” dedi.

İşte bence bu noktada belediyelerin oluşturduğu sivil toplum gönüllüleri işin içine girmeli. Emekliler, öğrenciler, ev hanımları günde birkaç saat vakit ayırıp yolları, plajları, piknik alanlarını temizlemeli ve temizletmeli. Belediye çöp toplamıyor demek çok yanlış; başkasından iş beklemek çok ilkel. Kuru kuruya vatan sevgisi olmaz. Hiçbir dini öğreti pisliği onaylamaz.

Haydi belediyeler, haydi herkes iş başına.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konuda ben biraz farkli düsünüyorum. Herkes kendi isini kendi yaparsa sorun cözülür. Sivil toplum gönüllüleri,cevre bakim ve temizligi konusunda duyarsiz olan insanlarin cöplerini toplamak zorunda degil. O sivil toplum gönüllüleri cöpcülük degil, daha egitici görevler verilebilir . Sorumsuz duyarsiz insanlarin hizmetciligini yapmak degil. Herkes bulundugu mekani nasil temiz bulduysa öyle birakmak zorundadir. Bu bir vatandaslik görevidir, vatan sevgisinden kaynaklanir. Dogayi cevreyi korumak düsüncesi herkesin yüreginde hissetmeli. Eger yeterince cöp kutulari kontenalar yoksa, belediye yetkililerine seslerini sözlerini en etkli bir bicimde duyurmak zorundalar. Belediyenin görevleri vatandaslik görevi bunlar okullarda sanirim hala ögretiliyordur. Ben yillar önce ilk okulda ögrenmistim. Uzun yillar Almanya da yasadigim icin maalesef bu konuda fazla bilgi sahibi degilim. Akil alacak sey degil. Cöpleriyle pislettikleri o güzelim plajlara tekrar gelmek istediklerinde, "neden bural

mine objektif 
 28.07.2006 0:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 29
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 5156
Kayıt tarihi
: 11.05.06
 
 

Benim işim, hikayenizi anlatmak...Mesleğimi soranlara ne diyorum? Gazeteci? Muhabir? Yazar? Televi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster