Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '12

 
Kategori
Psikoloji
 

Bireylerde depresoyon hali

Bireylerde depresoyon hali
 

Depresyon duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendisini gösteren bir durumdur. Depresyondaki kişi duygusal açıdan mutsuz, karamsar ve ümitsizdir. Eskiden en severek yaptığı işler bile artık zevk vermez olmuştur. Kişi kendini hüzünlü ve yalnız hisseder. Kendisine ve çevresine ilgisi azalır. Yoğun suçluluk duyguları olabilir. Herkese yük olduğunu düşünüp gereksiz yere sorumluluklarını yerine getirmediğini düşünür. Genellikle iç sıkıntısı, daralma, huzursuzluk ile birliktedir. Bazen kendisinin tüm duygularını yitirmiş gibi hissedebilir.

    Son dönemlerde bir moda serüveni haline gelmiştir. Herkes deki depresif hali. En mutsuz birey, en üzüntülü ve bir o kadar da yorgun, berbat bir günün arkasına sığınarak içinde çıkılmaz bir hale getirirmişler. Bunlarda yetmiyormuş gibi en kötü aile, en kötü sevgili, en kötü iş vb bunlar alıp başını gitmektedir. Hal böyle olancada içindeki durumdan çıkıl mazıda zor görünen bir durum haline geliyor.

     Ah keşke birileri çıkıp gelse de içine düştükleri bu depresyondan çekip kurtarsa demeçlerini vurgu yaparak kendine özgü hal ve davranışların arkasına gizlenerek, dışa karşı bir saldırgan hale getiriyorlar. Bu tarz durumun arkasına sığınıp bencil davranan bir topluluktan da ileriye dönük sağlıklı bir yaşam hali beklemek imkânsızdır

    Kimsenin işi gücü yokta gelip senle uğraşacak, sen zaten içindeki durumu yansıtmışsındır. Ya kendin içindeki çıkılmaz durumdan soyutlayıp çıkacaksın yâda öyle bir durumla karşı karşıya kaldığında tedavi yöntemlerle kurtulama yollarını arayacaksın.  Oturduğun yerde ve insanların gelip elinden tutmasını, seni depresyondan çıkarmasını bekleme. Nede kendine acıma duygusundan vazgeçirmiyorsun, dışarıda olup bitenden ders alarak? Artık koyun olmuşunuz, güdülmekten zevk alan birer koyun haline gelmişsinizdir.

  . Önünde kül tablası, içi izmarit dolu, iki katı oranında zehirlenerek, yeni bir izmarit daha atar içine. Ancak birisi, “ döksene artık şunu! Diyene kadar nefes almakta Çekliği güçlüğün farkına varamaz. Bunun pis olmakla ya da tembellikle ilgisi yoktur. Sadece birilerin ona ” dök” komutunu vermesi gerekmektedir. Günümüz toplum yapısı neredeysen yozlaşan ahlak değerlerle beraber her bireyden gözlenen, davranış bozuklarından biridir depresyonda olmak.

    Kısacası, ” ateş düştüğü yeri yakar” atasözünü hatırlarsak, kimse kimsenin çok da umurunda değil. Herkes kendi yarasını sarmayı bakıyor. Bir an durup dışardan hayatını seyredersin ki bakarsın ki kayıp gidiyor. Her şey elinden, avucundan olup bitenlerin bile farkında olmuyorsun. Çevren de var olan insanlar farkında bile değildir, onlar için dışardan görünen kısmı önemlidir. Görünen kısmı ise, sadece ” ben ” demeleri için yeterli bir hale getirmişler.

   Toplumsal gerçekler depresyonla beraber her bireyden kopuk bir bağdaş oluştursa da ,yaşadığımız  teknoloji çağı bile  bunlara engel  olmamaktadır. Söz konusu benlik  duygusu  bireyler üzerindeki baskı mekanizması ,akıl almaz oyun teorileri  psikolojik olarak  kendi içine sığmalarına etken olmuştur.

 

 

 

 

 

 
Toplam blog
: 67
: 1093
Kayıt tarihi
: 13.09.08
 
 

Anadolu üviversitesi menzunuyum. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak  İzmirde faliyetime devam..