Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
 

Biz ne yapıyoruz

Biz ne yapıyoruz
 

Düşünce Oyunu


Biz kime sesleniyoruz? Kimin sesi kimin kulağına gidiyor? Ortalıkta bir terane dönüyor kuru gürültü gibi, bizlerde zannediyoruz ki insanların bu yansımayan, görünmeyen, duyulmayan ruh halleri ve aslında haykırırcasına dile getirilse de nafile olduğunu kimse hala öğrenemedi mi acaba?

Konuşup eleştirirken mangalda kül bırakmayan bizler tuşlara basma haricinde ne yapabiliyoruz ki. Düşünceye saygı tamam, karşılıklı diyalog tamam, hatta zıt görüşte olduklarında sanal dünyada fikir birliğine bile varmaya tamam. Peki sonuç? Sıfıra sıfır elde var sıfır. Bunu neden söylüyorum? Yazılana, çizilene, konuşulup, tartışılana itirazım olduğundan, inancım olmadığından değil!

Durum bu, ne yapsak nafile. Belli kesimler ellerindeki yetkileri çerçevesinde didinip duruyorlar gerek terör, gerek ekonomik sıkıntılar artık ülkemizde saymakla bitmeyecek sorunlarla bir takım insanlar güya boğuşup duruyor. O zaman kimseye bulaşmadan kendime şu soruyu soruyorum. İyi de sen ne yapıyorsun diye. Düşünüyorum yazmaktan başka derdim, söylenmekten başka keyfim yok.

Bir yandan limonatamı yudumlarken diğer taraftan mütevazi evimin bir köşesine krallar gibi kurulur ayak ayak üstüne atıp başlarım memleketi kurtarmaya, ahkam kesmeye o da yetmez soluğu alırım PC karşısında alırım sazı elime başlarım döktürmeye hele birde birkaç kişi destek ya da düşüncelerime köstek olmuşsa değmeyin keyfime. Kaçış yolu kolay memleketi ben mi yönetiyorum kardeşim. Elimize silah verdilerde nöbet mi tutmadık. Bak ne güzel sivil toplum kuruluşlarıyla çalışıyorum. Bazen elime bayrağı alıp meydanlara bile çıkıyorum. Tepkimi koyup deşarj olup eve dönüyorum. Daha ne yapayım yani.. gibi savunmalara rağmen hiçbir sonuca ulaşılamadığını maalesef gözlemliyor ve yaşıyoruz.

Peki ne yaptın? Hiçbirşey . Ne yazdın? Çok şey, peki sonuç? Sıfıra sıfır elde var sıfır. Yetkin var mı yok, haddini aştın mı çok.. İspanya da boğa önünden kaçanlara çok özeniyordum bana bir mayısta taksime git aynı duyguları yaşarsın dediler.

Filistinlilere yapılan işkence atılan gaz bombaları içini mi eritti acılarını paylaşmak mı istedin. Empati kurup üzüldün mü? Ne kadar üzüldün? Çok.. Peki sonuç? Yok.. O zaman merak ediyorsan gir bir hastanenin aciline bekle hem hastanelik olursun biber gazıyla, hem de hastane yanında ikisi bir arada bir şeker attın mı tamam üçü bir arada. Nasıl? Şimdi rahatladın mı haydi bakalım dön evine. Otur mütevazi köşene at ayaklarını üst üste kral gibi köşende ahkam kesmeye başla, evde önüne geleni haşla.

Toplumsal mutabakat denen şey ne menem şeydir çok merak ederim. Nerde birlik beraberlik ruhu, topluma atılan zehirler, çözüm yerine üretilen çözümsüzlükler ne zaman biter acaba, birlikten kuvvet doğarmı hakikaten.. Birisi ben üzerime düşen vatandaşlık görevini yaptım diyor, ne yaptın? Askerlik yaptım. O zaman kadınları da alın askere onlarda vatandaşlık görevine nail olsunlar! Başka ne yaptın ? Oy kullandım ve bitti vatandaşlık görevim, şimdi balıkta tutarım disko ya da giderim. Pascal bizi diskoya götür bile derim kardeşim. Ne dediler de yapmadık ki! Bordromuzdan vergi peşin kesilmedi mi, ödeme faturalarında çaktırmadan oraya buraya kesinti yapılmadı mı? Daha ne bekleniyor ki. İyide neden o zaman meydanlarda mitinglere katılıp, ortalık da ahkam kesiyorsun.? O da benim hobim çok mutlu ve huzurluyum, her şey sütliman ya, milletçe derdimiz tasamızda yok yani zevk olsun diye takılıyorum.

 
Toplam blog
: 181
: 1067
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

1957 Eskişehir doğumlu, Esk.A.Ü İşletme, İşbankası emeklisi, İstanbul Büyükçekmece de yaşayan, ST..