Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '07

 
Kategori
Kuş Gözlem
Okunma Sayısı
3854
 

Bizim evin güvercinleri

Bizim evin güvercinleri
 

Anıttepe, Çankaya, Oran...

' Bizim ev ' dediğime bakmayın. Bugüne dek 3 ev değiştirdim. Üçünde de güvercinlerle birlikte yaşadım. Kaç nesil güvercin yetiştirdiğimi eğer bu kuş türü içinde secere tutan bir bilge varsa ancak o bilir.

Güvercinlerin öyle ilginç bir yanı var ki, seviyorlarsa hayatta vazgeçmiyorlar ve terketmiyorlar. Ne balkon demirlerine dizi dizi dizilmiş poşetler, ne günlük kova kova su savaşları... Hiç birşey onları yuva diye benimsedikleri bizim ev(ler)in balkonlarından uzaklaştıramadı.

Nasıl mı?

Tek Bir sabah bile bilmem ki 'balkon kapısını açıp da yalnız başıma günün ışığını karşıladım' diyeyim. Mahmur mahmur kapıyı açarım, gözlerim ovuşturur etrafa bir göz gezdiririm. Gri, kırmızı, yeşilin türlü kombinasyonlu parıl parıl tüyleriyle mutlaka orada olurlar. Kafalarını çevirir öyle bir bakarlar ki bana. 'Rahatsızlık verdim, özür dilerim' deyip, içeri dönesim gelir.

Eskiden kışt derdim, kaçarlardı. Sonraki Bir dönem bu yetmedi, gürültülü adımlarımı kulllandım, uçtular. Şimdi??? Oooohoo, otorite sıfırı tüketti: Ağız dalaşına başlıyorum, saydırıyorum 'kuzum bu balkon benim' diye. Yüzüme bile bakmadan güneşlenmeye devam ediyorlar.

Anlayacağınız, durum fazlasıyla vahim, balkonda unutulmuş bir çalı süpürgesi bir gecede kuş yuvasına dönüşebiliyor, yoklamaya kalktığım mukavva kutuların içinde veya çiçek saksılarının dibinde 2 bazen 3 güvercin yumurtası birden bulabiliyorum. Vicdan muhasebesi, her seferinde, yazık günahla noktalanıyor. Bir de bulgur, ekmek kırıntısı koymak zorunda hissediyorum, tabii söylene söylene...

Bu güvercinlerin hep aynı aile olduğuna dair ciddi şüphelerim var:

Taaa anıttepe'deki dedeleri nineleri, yeni adreslerimizi nesilden nesile geçirmiş, torunları yemeyip içmeyip bizim yeni balkonu buluyor ve yerleşiyorlar. Ya da genlerine yazılmış bizim balkonun onların yuvası olduğu olgusu. Başka bir ihtimal, iyi örgütlenmişler!!!! (GGB-Güvercin Göçmen Bürosu(!)).

Böyle söylenip durduğuma aldanmayın,

Artık alıştım, fena komşu değiller aslında. Bir de kuruyunca yapış yapış fayanslara imza atan kakaları olmasa...Seveceğim bile.

Bunca yıllık zorunlu ilişkide güvercinlerle ilgili bir öğrendiğim var,

Bu kuşlar inatla terketmiyorlar, terketseler de mutlaka dönüyorlar. Ne istediklerini ve nerede bulacaklarını çok iyi biliyorlar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kuşlar kanatlarıyla süzülürken masmavi bulutların arasında onları hayranlıkla seyrederiz. Hep aklımızdan havalarda uçmak gelir değilimi?Güvercinlerde, çok sadıklar bir yeri bellemeye görün, geçen senede doğal gaz kombisinin üstüne yuva yapmış, balkon pimapenle kaplı olmasına rağmen bir tarafı sürgülü cam açık bırakılınca ordan girip yuva yapmış ve yumurtlayıp, yavru yaptı, tabi kuşların kombiye zarar verdiğini filan duydum, ama gönül el vermedi yuvasını dağıtmaya, bir müddet sonra zaten kendi gitti..Kuşlar böyledir, sanırım..sevgilerimle..

Mehmet EREN 
 25.02.2008 23:36
Cevap :
Onlar bence tatlı belalar:). Teşekürler, sevgilerimle  26.02.2008 8:33
 

bağımlılık mı yapıyorsunuz yoksa?güvercin olasım geldi:)

deniz rüzgarı 
 12.09.2007 16:09
Cevap :
Teşekkürler, sevgiler  17.09.2007 9:28
 

Allaim yaaa çok güldüm.:))) Bir şekilde yedirdiğiniz kırıntıları kimyasal değişime uğratıp tekrar fayansların üzerine bırakmaları , Güvercinler sözünün eri oldukları ; asla borçlu kalmayı sevmediklerini gösteriyor olabilirmi...?

Ucurtmalar 
 02.06.2007 13:18
Cevap :
:). Katkınıza teşekkürler. Sevgiler  02.06.2007 14:26
 

kuşlar. zaten kuşların geneli sandığımızdan da akıllı ya neyse. kuş beyinli olan biziz çoğu zaman. seni takip etmeleri muhtemel ve aile oldukları da. evcil güvercinlerin aile olarak yaşadıklarını biliyorum. ankaranın her yeri onların zaten. bi an onların gözünden şehre bakabilsek. tepeden görüp seni izliyor da olabilirler. selam ve sevgiler.

Başak ALTIN 
 27.02.2007 12:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1055
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster