Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '08

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1234
 

Blog'cu güzeli seçimi..

Blog'cu güzeli seçimi..
 

Kıbrıslı kızcağız, Ayvalıkta tost yiye yiye kendine gelmiş. Ayvalık tostunu ve bizimkileri sevmiş.


Varsa da, yoksa da Ayvalığın en meşhur nesnesi: ‘Ayvalık tost’u’ Ayvalıktaki üç fırın, bu özel tost’un ekmeğini, Türkiye’ye yaymakta yarış ediyorlar.

Nedir bu tost’un özelliği? Araştırdık, sorduk, not aldık ve resimledik. Bütün mesele tost’un ekmeğinde. Nohut mayalı bir kere. Günlerce bozulmuyor. Bayatı makbul. İçine konan malzemeler, bildiğimiz şeyler. Otuz yıldır Ayvalık , tost’u biliyor. 3 YTL den satılıyor

‘Türkiye’nin en iyi ilk 10 tost büfesine yanaşıyoruz. Izgarada sıra sıra Ayvalık tostu. Sıra sıra müşteriler. Masalara Hülya Avşar’ın, körfez resimli panosu kazınmış. Ağzını şapırtada şapırtada bu tostun tadını çıkaranlara rastlıyoruz. Burası ‘Avşar Büfe’. Yazıyı doğru okuyoruz. Demek doğru yere gelmişiz sora sora. En namlı büfeymiş. İsmi de Afşar Büfe’ oluyor. Sanatçı, dostları ile bu yerde tost yiyormuş. Soruyoruz ‘Ortaklık falan? ‘ Hayır diyor. Sanatça malum, Ayvalık doğumlu. Ama hiç de akıl edememiş Hülya Avşar burada tostçuluk yapabilirdi. Namı, Çin diyarlarına kadar ulaşabilirdi. Yazık etmiş.

Fabrikasına gittik. Serkan Sürek: ‘Her yapılan Ayvalık tost ekmeği değildir’ diyor. Bunun özel hamuru vardır. Hamura kokuyu veren bu nohut maddesidir. Ekmek bayatlamamaktadır. Farkımız budur. Türkiye’nin her tarafına kargo ile gönderilmekte.’

Soruyoruz bu arada, ‘hamurun yapılışı sır dediniz. Ustalar emekli olursa veya önceden ayrılır da rakip firmaya geçerse ne olur?’ Güldü Fabrika sahibi: ‘ Söyleyemezler!’ Bir daha sorduk: ‘Nedenmiş o? Yoksa ayağına kurşun mu sıkarlar!?’ Tekrar güldü. ‘Öyle değil. Sadece aramızda an’anevi bir ilahi anlaşma vardır. Bu sır, mezara kadar gider. Anlayacağınız bu tostçular, kola’ cılardan daha da sırdaş.

Şimdiye kadar yaz tatillerinde çeşitli güzeller seçtik. Hiç Ayvalık tost güzeli seçmez miyiz. Yoksa siz okuyucularımıza ayıp olur hani. Güney Kıbrıslı Joanna And’ da rastladık. Kendisine bir ‘Yasus’ çektik. Otomatik gibi kurulmuşcasına o da ‘ Yasus’ diye cevap verdi. Onların gündelik konuşmaları arasında sıkça geçer. ‘N’aber?, ne var ne yok? İyilik dilekleri gibi bir şey. Manaları değişik değişik. Ortamına göre söylenir. Ayvalık tostunun methini, taaa Kıbrıs’ta duymuş. Şimdi sabah akşam Ayvalık tostu ile karnını doyuruyormuş. Çıtı pıtı bir kız. Anasının kuzusu. ‘Nerede çıkacak resmim?’ diye sordu: Söyledik. Sevinçten el çırptı. ‘Elinde veya yerken resim çektirmem’ dedi. Uzattığımız tost’u geri çevirdi. ‘Güzelliği bozulurmuş. Hiç güzellik seçimlerinde öte beri yiyen var mıymış. Ayıp olurmuş! İlgi dağılıp, elindeki ekmeğe kayarmış. Güzelliğine yazık olurmuş.’ Akıllı kız valla. ‘Peki dedik’ Türkiye’yi ve Türkleri sevmiş. ‘Hiç anlatıldığı gibi değiller’ diyor.

Sahi, yeri gelmişken söyleyeyim, iyi ki aklıma geldi. Biz elalemi güzel seçip duracağımıza, kendi güzellerimiz ne güne duruyor?! İdareden yöneticimiz Başak Jüriyi belirler. Böylelikle de hiç kafalar gözler yarılmaz. Anladınız. Kendi Blog güzelimizden bahsediyoruz. Ne dersiniz? Birer vesikalık fotoğraf kafi bu iş için.Bu işin manşetleri de, yedeği ile hazır zaten: ‘’ Blogcu güzelini seçerken’ ‘Blog güzeli kim olacak?’, ‘Sıra, blog güzeli seçimine geldi’ veya ‘Sırada blog güzeli var’ Eh…Başlıkların sekreterliğini de yaptık. Geriye gelsin tık’lar, (Pardon) oylar… Öyle kömür torbası, erzak paketi olmaksızın. Seçim sandığı yok, polisi yok, jandarması yok. Biz, siz, hepimiz.

Evet, Rum güzelinden bahsediyorduk. Kendisi, eski Rum evlerini gezmiş. Ayvalık’ta yaşamak istiyormuş. Bol bol resim çekmiş.’ Evlere bayıldım’ diyor. ‘Oyuncak evler sanki’ diyor. Evet. Dediği doğru. Cumbalı evler var. Her birinin penceresinde sardunyalar dizi dizi.

Eskiden Ayvalık dendi mi, akla zeytincilik gelirdi. Bacalar eksilmiş. Şimdi tost makinelerinin gürültüsü var.

RESİMLER: 1- Dar sokaklar, gizemli bir atmosfer 2- Her bir ev, sanat eseri Ayvalıkta 3- Tost ustası, işbaşında 4- Tost kıvam’da 5- Tostlar ızgarada 6- Avşar Büfe ve müşterileri 7- Blog halinde tost ekmeği 8- Tostçular bir arada 9- Her tarafta sanatçı’nın resmi var 10- Hülya Avşar’ın resimleri, poster halinde her masaya kazınmış 11- Cumbalı evler rengarenk 12- Cumbalı evler her tarafta 13- Fabrikada üretilen tost ekmeği 14- Tepsiye kurabiye büyüklüğünde yan yana dizilen hamurlar, fırın sonra şişiyor 15- İmalathane 16- Sıra sıra pişen ekmekler 17-18 - Kıbrıslı güzelinin başka pozları

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster