Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1606
 

Blog İfşacılığı: Enfornografi ( İnternet Hastalığıymış )

Blog İfşacılığı: Enfornografi ( İnternet Hastalığıymış )
 

Çağımız teknoloji çağı, çağımız internet çağı. Peki biz bu teknolojiyi kullanırken normal sınırlar içerisinde ve faydalı biçimde mi kullanıyoruz acaba? Günümüzde tabii ki teknolojiyi iyiye de kullanan, kötüye de kullanan çok... Sadece bizde değil, dünyada da bu internet çılgınlığı tüm insanların yaşantısını etkileyip bağımlılık yapıyormuş. Araştırmalara göre yeni yeni internet hastalıkları türemeye başlamış.

Bunlardan '' Enfornografi '' isimli internet hastalığını okurken blog ifşacılığı anlamına geldiğini ve bilinmemesi, yayılmaması herkes açısından faydalı bilgileri on-line yayınlama merakı olduğunu öğrenmiş bulundum. Okuduğumda bir an düşündüm: "Acaba biz blog yazarları bu hastalığın tehdidi altında mıyız şu an?" ya da "bizler bu kategoriye giriyor muyuz?" diye düşünmeden de edemedim. Bu işin uzmanları bir cevap verir sanırım.

İngiltere'nin saygın tıp dergisi The New Scientist'in haberine göre, milyonlarca insanı bilgisayar başına bağlayan internet kullanıcılarını bekleyen hastalıklar şunlarmış;

Enfornografi: Pornografi ve enformasyon sözcüklerinden türetilmiş bu kelime, bilgi açlığını internette dindirmeye çalışma" olarak tanımlanıyor.

Blog ifşacılığı: Bilinmemesi ve yayılmaması herkes açısından faydalı olan bilgileri on-line yayınlama merakı.

Youtube-Narsizmi: Kendisini tanıtmak için sürekli kendi videolarını internet sitelerinde yayınlama, yayınlatma.

Ego sörfü: Düzenli aralıklarla internette kendi ismini aratan ve hakkında internette ne gibi bilgilere ulaşıldığını kontrol eden kişilerin yakalandığı rahatsızlık.

Myspace Taklitçiliği: İnternette başka bir kişiliğe, başka bir role bürünme takıntısı.

Google Takibi: Tüm yakınları ya da tanımadıkları kişiler hakkında internet üzerinden bilgi edinmeye çalışmak.

Siberhondrik: En ufak bir hastalık belirtisinde, doktora gitmek yerine internetten tedavi yöntemleri arama.

Photolurking: İnternette saatlerce başkalarının fotoğraf albümlerine bakma.

Wikipedializm: Günün önemli bir kısmını internet anskilopedisi Wikipedia'ya katkıda bulunmak, yazılar yazmak ve metinlerde tashih yapmaya harcamak.

Crackberry: Özellikle yöneticilerin yakasına yapışan bu hastalık, adını daha çok kurumsal iletişimde kullanılan, e-mail alıp gönderebilinen, internette sörf yapılabilen 'avuç içi' bilgisayar türü Blackberry telefonlarından alıyor.

Cheesepodding: Türkçe'de tam karşılığı olmayan bu sözcük ise, zamanının büyük kısmını internetten şarkı indirmekle geçirenler için kullanılıyor.

Kaynak; sabah

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet ögrendik ama sayenizde oldu. kategorize etme çılgınlığımızın bir örneği aynı zamanda. kategorize dedim de aslında insan ne kadar çok seviyor bu hususu diye düşünüyorum:)

erol aslan 
 16.03.2007 0:22
 

internet alışkanlıkları da çeşitlenmiş:) zaman zaman konuşuyorduk arkadaşlar arasında konu olduğunda ama yazınızda olduğu kadar değil sadece 2-3 kategoriye üzerinde sadece. yazınızıda bilimsel isimleri görünce hoşuma gitti :) teşekkürler.

erol aslan 
 15.03.2007 19:46
Cevap :
Öğrendik hep birlikte.  15.03.2007 22:03
 

Blog ifşacılığı evet aynen öyle hepimiz galiba sesimi duyurmak için internetin ve milliyetin bizlere sunduğu bu güzel haktan istifade ediyoruz. Adı ifşacılık olsun her ne olursa olsun başka türlü haklarımı aramakta zorlandığımda yazarak sesimi duyurmak çok hoşuma gidiyor. Evet yabancı adı her neyse beni ilgilendirmiyor. Babamın hastalığı olan Mide kanseri ni aynen internetten verileri girerek teşhis ettim. Babamı doktora götürdüğümde ben internetten hastalıkları inceleyerek babamın mide kanseri olduğunu teşhis ettim size getirdim bakalım sizde aynı teşhisi mi koyacaksınız dedim. Doktorumuz beni tebrik etti. Yapılan tahliller sonucunda aynen edindiğim bilginin doğru olduğuna kanaat getirdi. Bilinçli ve eğitimli olmak gayet güzel bir alışkanlık bence adı ne olursa olsun ister bağımlılık isterse araştırma densin hayatımdan memnunum. Gemisini yürüten kaptan mış derler bizde kendi kendimize kaptan oluyoruz herhalde ...Sevgiler..Tşk ederim güzel paylaşımınız için.

Zeynep Gülay 
 10.01.2007 18:17
Cevap :
doktorlewr öyle diyor biliyoırmusunuz ..internet çıktı herkes doktor oldu, kendi hastalığpına kendileri teşhis koymaya başladılar diyorlar..Bilgi almak araştırmak güzel birşey..Teşekkürler yorumunuz için.sevgiler.  11.01.2007 0:46
 

Merhaba Sema Hanım; Aynı haberi ben de bugün Milliyet gazetesinde okumuştum.

Emre Tekin 
 10.01.2007 13:34
Cevap :
Ben dün öğrendim..:)  10.01.2007 14:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3740
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster