Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '08

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
385
 

Bodrum

Bodrum
 

BEGONVİLLER


Tahta masanda yanan mum, tablanda biriken kül. Esnafın imalı hoşgeldiniyle hadi gari dediğin dün, Bonjourla başlayıp, Sabaah el kheer ile kadehinde biten gün.

Gelenin gidenin çok oldu, adımlanan o taşlı yoldu. Beyazınla iç açan çatısız sakız sığınak, mavinle derinlerde dinlenirken biriken sakin uzun bekleyişti.

Seramikten şiirlerlerle gelmişler, arasında Ulus Ulus şairler koyda biraradalar. Sarnıçlarda kilitli sanatçılara anı olsun diye verilecek armağanlar.Kaleden el sallar antik tiyatroya Halikarnassos lu Herodotos seslenir; “İnsan Tanrısal kaderin oyun topudur” diye.

Ödülü ölüm olmaya! Hali harap halikarnasın , gözyaşını savurur yeldeğirmenleri de, gıkını çıkarmaz, sevgisizlikten şikayet etmeden döner.Neşe tanrısının kav ından gelme şarap yudumlanır kaseden, haberi var Antik Tanrı ların dillerdeki entelektüel tasadan.

Uğrak yeri kafeterya nın , raflarında yunuslar yüzen kitaplığında, orta kahve okkalı edebi sohbette , ham perdeden dantel gölgeli masada.Deriden pufunda pofidik lobi buluşmaları , pipolu günlük gazete zamanları.Şah kıpırdayamaz mat tehtidi altında.

Zeytinyağıyla olmuş , güneşte açan kabak çiçeğine dolmuş öğle vakti , buğulanmış bira bardağından yudumlanan kumaş peçeteli atıştırmalar.Kestirmeli biraz hamakta ki , akşama doğru tavla oynamaya gelir Neyzen , yanında ney i .Yetiştir yetiştirebilirsen lafı derviş in eşref saatinde , salla zarı.Sıkıldın mı in denizin kenarına, tekneden kotradan bulursan fırsat balık tutmayı dene.Kaç kez yem takarsın iğneye de kaçarım, büyüğüm! der misinaya rastgelip takılan Turna. Seviyorsunda mavisinden yolculuğa çıkmayı tekneyle, bir anfora düşü kur uykunda açılırsın engine.

Akşam planları bilmem hangi bar ında bağrına basan.Bitez yalısına varmadan, Vücuda dalga dalga yayılan Bodrum Bodrum diye bas bas bağıran.

Yakamozların göz kırpışlarıyla gece sona ererken sabaha , begonviller salınmakta bakışları hakeden edalarıyla.

Bir daha Bodrum a vira bismillah la.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bodruma her yaz giderim ama öyle aşina olarak ve sevdigim icin değil mutlaka yanımadakiler isterler. bana kalsa cok daha baska yerlere gitmek isterim. her gittigimde de beni etkileycek bir sey arar dururum ama bulamam. sanırım bende sorun olmalı. cünkü her giden cok seviyor her giden hakkında bir seyler yazıyor analtiyor aklımda hep bodrum avr diyor emekliolurum bodruma yerleşirim diyor ve daha baska seyler. sizde yazmışsınız ilgi ile okudum ve karar verdim hata bende imiş. saygılar sunuyorum..

bora kenanoglu 
 19.11.2008 22:55
Cevap :
BO(RA)DRUM gibi örneğin,yeniden değerlendirmeniz eski Bodrum u bulmanız dileklerimle.Teşekkür ederim.  20.11.2008 10:47
 

Ben Bodrum'a hiç gitmedim. Bir gün gisem yabancılık çekmem artık.

Muharrem Soyek 
 30.10.2008 13:44
Cevap :
Gidin, göremediklerimi siz tamamlar yazarsınız, tüm yorumlarınıza teşekkür ederim.  30.10.2008 14:51
 

BİR ANLATIM TARZINIZ VAR, BODRUM BU KADAR GÜZEL ANLATILAMAZ İNANIN...SEVGİLER....

arzuli* 
 26.07.2008 14:13
Cevap :
her açan limon çiçeği miktarınca teşekkür ederim,sevgiler elif  28.07.2008 10:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 539
Kayıt tarihi
: 08.05.08
 
 

 Edebiyat, bilim, ilim, tasavvuf ve kitaplar üzerinde araştırma ve incelemelerim devam ediyor.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster