Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '12

 
Kategori
Eğitim
 

Böyle duyarlı Öğretmenler ile daima ileriye

Böyle duyarlı Öğretmenler ile daima ileriye
 

çocuklar sahnede


Ne güzel bir meslektir öğretmenlik.

Hakkını vererek görevini yerine getirenler için ne büyük bir zevktir. Geleceğin doktorlarını, öğretmenlerini, mühendislerini, millet vekillerini yetiştirmek ve yıllar sonra onları en iyi yerlerde görmek. Hayata böylesine güzel katkı sağlamak, verdiğin emeğin karşılığını koşulsuz bir sevgiyle almak.

Geçen hafta ilkokul 2.sınıf öğrencisi yeğenimin okulda etkinliği vardı.

İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği 3.sınıf öğrencileri ’nin “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında bir çalışması oldu. Amaç; çocuklara kültür-sanat alanlarında farklı etkinlikler yaptırmaktı.

Öğretmenleri Refik Baş duyarlılığı ile sınıfında böyle bir çalışma yapılmasına izin vererek, çocukların sosyal alanda, farklı hobiler edinmesi amacıyla çalışmalara başladı.

Etkinlikte Kafkas oyunları, öğütleyici küçük tiyatrolar, Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu  gibi bir çok faaliyet vardı. İzlemek keyifliydi. Ama en önemlisi çocukların böyle kültür-sanat etkinlikleri içinde yer almasıydı. Öyle keyifli, öyle başarılılardı ki…

Alkışlandıkça mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Üniversite öğrencileri ile beraber yürüttükleri çalışmalarda hem onları görerek örnek aldılar, hem de hobilerini belirlediler. Hiçbir soysal faaliyete merakı ilgisi olmayan çocuklar, gelişim çağında bu tür yetilere yönelmedikçe kendilerini türlü türlü sapmalara giden bir yolda buluyorlar.

En önemlisi de, bu dönemlerde bir hobi edinmeleri. Müzik, tiyatro, şiir, dans, satranç… Hepsi birbirinden eğitici, kendi alanında gelişim sağlayan faaliyetler.

Sürekli ezbere dayalı bir sistemin parçası olan çocukların, ileride kendilerini ifade edecek cümleler kuramadığını duyuyoruz çevreden. Öğretmenlerin böyle faaliyetlere yer vermesi kişisel gelişimlerinde, kendilerini ve yeteneklerini ifade etmelerinde, öz güven gelişiminde oldukça önemli rol oynuyor.

İstanbul Üniversitesi Yardımcı Doçent Doktor İbrahim Akış yaptığı konuşmada, önümüzdeki günlerde veliler ve öğrencilerle beraber faaliyetler düzenleyeceklerini belirtti.

İletişimin hayatımızın her alanında önemi var. Çocukların ders çalışmaları dışında sosyalleşmesine fırsat tanıyan öğretmenler ve böylesine güzel projelere imza atan üniversiteler…

Hepsini yürekten tebrik ederim. “Bir çocuk değişir Türkiye değişir.”

Duyarlı eğitimciler bizlere de gelecek adına ümit oluyor.

Umutla, başarıyla mutlu yarınlara.

 

 
Toplam blog
: 670
: 1923
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..