Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '12

 
Kategori
Sivil Toplum
 

Bu Tekerlekli Sandalye bir kimsesizin...

Bu Tekerlekli Sandalye bir kimsesizin...
 

15.06.2012

Zamanımızı nasıl değerlendirip, nasıl yönlendirdiğimiz önemli mi? Hani bu dünyaya geldik. Yaşam nasıl isterse o şekilde geçsin diyebilir misiniz? Açıkçası diyebilme özgürlüğünüz de var. Dilerseniz akşama kadar kahvede okey oynarsınız. Yemek yer, akşama kadar kilolarınızla nasıl başa çıkacağınızı düşünür/düşünmezsiniz. Değmeyen gönül maceralarına girip kendinizi heder edersiniz. Hayatınıza gereğinden fazla insan alıp sonra onların sizde bıraktığı yaraları iyileştirmekle uğraşırsınız. Bir de sosyal sorumluluk denen bir şey var. Tabi ilgilenenler için anlamlı ve önemli olan bir değerler bütünü…

Her tanıdığınız dernek gerçek gayelerine hizmet etmeyebiliyor. İnsani zaaflar ön plana çıkabiliyor. Bazen bir kurban kesecek oluyoruz. Kimsesiz ve yetim çocuklar yurduna versek çocuklara yedirilmiyor tam da yerine gitmiyor diye endişe ediyoruz. Giyemediğimiz kıyafetleri yer bezi yapıyoruz ya da dolaplarda süs diye duruyor. Öyle bir geçiyor ki zaman o kıyafetler, ayakkabılar giyilmeden eskiyor, çöpe atılıyor.

Dünya Yaşlılık Derneği Dostlar Korosu Haziran’ın bu sıcak günlerinde Gençlik Parkının;  yenilenmiş harikulade atmosferinde, Öksüz Fakir Yardıma Muhtaç Çocuklara Yardım derneği ile el ele, gönül gönüle vererek bir ilke imza attılar. Bu çorbada herkesin bir parça tuzu var. Hayırsever ve gönüllerin katkılarıyla 15 tane tekerlekli sandalye Çanakkale’den, Samsun’a kadar ihtiyaç sahiplerine ulaştı.

Yardıma muhtaç çocukların dernek başkanı Şelale Oğuztürk ve annesi tam bir gönüllü ve yardım elçileri. Konser öncesi sohbet esnasında derneğin 1997 yılından beri yardım ve çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederken gözlerinin içi parlıyor. Derneğe ikinci el kıyafetler geliyor. Onları yıkayıp, ütüleyip fakirlerimize dağıtıyoruz. Modeli geçmiş eşyalarla ev yerleştiriyoruz. Halktan alıp halka veriyoruz. Her zaman yanlarında olan destekçileri Türk Hava Kurumunu da unutmayıp onlara teşekkür ediyorlar. Yenidoğan’dan, çinçin’e, pursaklara kadar uzayan yardım eli. Hem de ilginçtir arabaları olmadığı ve en zor koşullarda yapıyorlar bu yardımlaşma işlerini. Şelale hanım, bir anısını bizimle paylaşıyor. “Bir kuruluşun yönetim kurulu başkanına davetiye sunmak için gitmiştim. Çok şaşırdım beni hemen içeriye aldırdı. Gözleri dolarak dedi ki, ‘tabi ki, yardımcı olacağım. Çünkü ben bu derneğin bursuyla okudum.’ Dinlerken de,  şu an yazarken de burnumun direği sızlıyor.

Koromuzun şefi Naci Tuncel’in, girişimci yönü ve organizasyondaki başarısına bir de muhteşem şarkılar ve korosuyla samimi ve güzel bir birlikteliğe imza atıyor.

Gönüllü, Emine Yurtoğlu, sımsıcak kişiliği ve yardımsever yönüyle hayırseverleri bir araya getirerek inanılmaz bir performans sergiliyor.

Şarkılarla duygulanıp, şarkılarla coştuğumuz geceyi Cumhur Karaca sunuyor her zaman ki doğalığıyla. Plaket töreninde; katkısı olanlara, hayırseverlere, dernek başkanlarına, Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan’a plaketleri verilerek duygulu anlar yaşıyoruz.

DÜYADER Başkanı Umut Çınar yaptığı açıklamada “Bu gece yapılan yardımlar açısından, paylaşımlar ve koromuzun bu güzel konseri bizleri çok mutlu etti. Ekolojik yaşam çiftlikleri kurmayı planlıyoruz. Genç büyüklerimiz ve çocuklarımızı bir araya getirecek bu projenin önümüzdeki günlerde uygulamaya geçmesi için hazırlıklarımız devam ediyor” dedi.

“Belki bir sabah geleceksin lâkin vakit geçmiş olacak” şarkısını dinlerken vakit geç olmadan neler yapabiliriz diye geçiriyorum aklımdan. İçilecek çok kahve, yenilecek çok kağıt helva arası dondurma, okunacak çok kitap var. Daha yardım eli uzatılacak çok kişi var.

 

e-mail:belginturan@gmail.com

 
Toplam blog
: 439
: 512
Kayıt tarihi
: 04.02.09
 
 

Lisansını Anadolu Üniversitesi/ İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi/ Sosyoloji Bölümlerinde “O..