Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
599
 

Bu ülkede kadın cinayetleri hiç bitmeyecek mi?

Bu ülkede kadın cinayetleri hiç bitmeyecek mi?
 

Hemen her gün eksiksiz gazetelerde bir veya daha çok kadın cinayeti haberi var.  

Eşini ya da eski eşini gözünü kırpmadan en acımasız şekilde öldüren koca müsveddeleri bunu ya sevgi adına yaptığını söylüyor, ya boşanmak istediği için ya da kendisine geri dönmediği için öldürüyor. Ya da namus, evi terk etmek, kıskançlık, aldatma bahaneleri de sırada bekliyor.  

Bu saldırgan tutum bazı kişilere göre erkek olma hali midir?  

Kendisinden ayrılmak isteyen nişanlı ya da karısını kendisini artık sevmiyor diye öldürme hakkını nereden kendinde buluyor acaba?  

Cinayet işleyecek kadar gözünü hırs bürümüş adına da sevgi diyen bu ruh hali içindeki erkeklerin tümü psikolojik tedaviye mi muhtaç?  

Bunların hepsi çocukluklarında ailelerinde şiddet mi gördüler ki büyüdüğünde her koşulda şiddete başvuruyor?  

Bu şiddet hali, istediği oyuncağı almadılar diye kırıp döken hırçın çocukluk gibi bir şey mi? Sonrasında pişmanlık duyuyorlar mıdır acaba?  

Bir çözüm mü bu, yoksa bir sonuç mu, bir bağımlılık mı?  

Öldürünce eline ne geçiyor, o zaman kendinin mi oluyor o kadın?  

Derinine inilse acaba nelerle karşılaşır insan.  

Anadolu’da töre mağduru birçok kadının akrabaları veya eşleri tarafından namus temizleme adına öldürülmesi zaten yıllardır içinden çıkılamayan bir kuyu. Hepimizce malum. Çözülemeyen bir sorun.  

Bunun yanında büyük şehirlerde de psikopat kocası veya boşandığı ya da boşanmak istediği kocası tarafından çeşitli sebeplerden öldürülen bir sürü kadın, sadece gazetelerin üçüncü sayfa haberi oluyor. İnsanlar bakıp geçiyorlar ki o kadar alışılmış bir durum gibi. Sıradan bir olay gibi. Kadınlık zor zenaat derler ya.  

Ülkede her gün değişen gündem kalabalığı içinde bu cinayetler rutin bir hal aldı. İnsan dehşetle karşılıyor böyle haberleri ama ucu bucağı gelmiyor. Olan kalan masum çocuklara oluyor.  

Türkiye’de kadınlara yönelik cinayet oranı son istatistiklere göre 2002 den beri yüzde 1, 400 artış göstermiş. Bu istatistik, parlamentoda sorulan bir soruya karşılık olarak adalet bakanı tarafından açıklanmış. Ne acı!  

“Bianet’in araştırmasına göre” sadece 2011 in ilk beş ayında 105 kadın erkekler tarafından öldürülmüş. Bunun yanında 8 çocuk ve 2 de bebek öldürülmüş. 59 kadın ve 4 çocuk da erkek şiddeti ile yaralanmış. Geçen yıl da aynı dönemde erkekler en az 16 kadını öldürmüş ve 27 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etmiş. En az 41 kadın ve kız çocuğu cinsel taciz ve istismara maruz kalmış.  

Bütün bunların aşk, sevgi, töre, namus, kıskançlık bahaneleriyle olması kanıksanmış bir durum sanki, içler acısı.  

Mağdurlardan birçoğunun savcılıklara başvurarak koruma talebinde bulunduğunu ancak korunmadığını da biliyoruz.  

Yani her katliam erkek izi, katliamı yapan erkek de devletinin izini taşıyor.  

 

Şükran Demirtaş  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bitmez, bu ülkede kadın cinayetleri ve kadına uygulanan şiddet hiç bitmez, neden mi? Genelde evin geçimini sağlayan adam, eve ekmek ve iaşe getiriyor ya, karısını besliyor ya, "karısını malı olarak" görüyor. Malına da şiddet vs hatta ölüm de dahil tüm hakları kendisinde görüyor. Tabii, bu arızalı bir zihniyet...Bu konular nasıl çözüme kavuşur? Öncelikle kadın, çalışacak, üretecek, kazanacak...Ekonomik özgürlüğüne kavuşacak. Yolunda gitmeyen bir evlilik söz konusu olduğunda, kadın kocasını boşayacak. Ve böylelikle kadın eşine veya çevresine "gücünü" kanıtlayacak. Öz olarak güçlü kadına kimse bir şey yapamaz, yapmaya kalktığında sert kayalara çarpar. Görüşlerim bu merkezde...Sevgilerle...

Yurdagül Bağci Alkan 
 21.07.2011 15:37
Cevap :
Yorumunuz ve katkınız için çok teşekkürler Yurdagül hanım. Bu dediklerinize katılıyorum pek tabii de eğitimsiz ve ezik ve de ekonomik bağımsızlığı olmayan bilhassa Anadolu'da bir yığın kadın var. Mal gibi alınıp satılıyorlar. Baş kaldırmayı bilmezler. En kötüsü de eğitimli kadınların arasında da başedemeyen bir sürü kadın var. Ve devlet korumuyor. Ne yapmalı? Sevgilerle...  21.07.2011 19:11
 

Konuya gösterdiğiniz duyarlılık için teşekkür ederim. Bu yara kangren oldu artık Şükran Hanım. Yasalar karşısında 1-0 yenik durumda olduğumuz sürece bu böyle gidecektir. MB'da ilk yazdığım blogdu "Kadın ve Şiddet", fırsat bulursanız bir göz gezdirin derim. Sevgilerimle.

Melek Koç 
 20.07.2011 22:11
Cevap :
Merhaba Melek hanım, üzerinde durulacak hassas bir konu, daha evvelde birkaç blogum var bu konuda her zaman da işleyeceğim, sizin de yazınıza hemen bakacağım. Teşekkürlerimle, sevgiler...  21.07.2011 0:56
 

Kadın katilleri devletten ve halktan destek görüyorlar.Mevcut yönetimin ahlak anlayışına göre namussuzluk yapan kadının öldürülmesi normal.Sorun burda.Katiller aşkı için yaptı ya da namusunu temizledi diyerek cahil bir kısım halktan da destek görüyorlar. Durmadan yazacağız.Benim bu konuda 5 tane yazım var.Binlerce kişinin okuduğu BENTDERESİ ÇAPKINLARI tam bir ibretlik yazı.200 9 yılında 1000 kadın öldürülmüş.Ben bununla ilgili MANAVGATIN KIZLARI AĞLAMAZ adlı yazımda bunun AKP'nin uyguladığı gizli recm olduğunu iddia ettim.KADINLAR ÖLDÜRÜLÜYOR TÜRKİYE SEYREDİYOR adlı yazımızı da binden fazla kişi okudu.Yani insanlar bu konuda biraz duyarlı.Biz yazacağız.Dökülen her damla kan kalemimizde anında sayfalara dökülecek mürekkep olacak.

Kerim Korkut 
 20.07.2011 5:52
Cevap :
Çok haklısınız Kerim bey, her dökülen kadın kanını daima yazmak, çoğaltmak, paylaşmak zorundayız ki bu konudaki hassasiyeti daha uç noktalara götürebilelim. Daha önce de yazdım bu konuda. Ve hep yazacağım. Namus kavramı kanla temizlenecek bir şey değil. Bahsettiğiniz yazılarınızı teker teker okuyacağım birazdan. İçten selamlar...  20.07.2011 11:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 3003
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster