Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '13

 
Kategori
Siyaset
 

Büyük Kürdistan neden kurulamaz?

Büyük Kürdistan neden kurulamaz?
 

Kürt etnik ırkçılığı kendine göre bir büyük Kürdistan kurmak hayaliyle elinden geleni yapıyor. Peki bu hayal gerçekçi mi?

PKK yandaşı sözde siyasetçilere sorarsanız gerçekçi.

Buna karşılık bu hayalin önündeki en büyük ve aşılamaz engel gene Kürt toplumsal yapısındaki feodal bölünmüşlük.

Bu bölünmüşlük basit bir Marksist terör yöntemiyle aşılabilir mi? Son  derece sor görünüyor.

Kürt etnik ırkçılığının önünde iki tür engel var.

Bunlardan biri her ülkedeki Kürt topluluğun nüfus içindeki farklı oranları ve özellikle Türkiye’de ciddi biçimde yaşanmış bütünleşme ve entegrasyon farkı.

İkincisi de her bir ülkede Kürt topluluklarının kendi aşiretlerinin ikbaline yönelik farklı gelecek tasavvurları.

PKK yandaşları PKK’nın Türk hükümetine boyun eğdirdiği ve bunun da Kürdistan bütünleşmesi için önemli bir adım olduğunu düşünüyor. Gerçekten böyle mi?  Elbette değil…

Neden değil? Bir kere en başta belirttiğimiz gibi Kürt  toplumsal yapısı uluslaşmaya müsait değil. Kendini ancak feodal kan bağı ilişikleri ile  ortaya koyabilen bir kabileler  zorunlu beraberliğinden öteye gidemiyor ve gidemeyecektir de…

Sadece Irak’ta başta petrol olmak üzere bazı menfaatlerin hangi aşiretin elinde olacağına dair ciddi bir gerilim var.  Bu belki örtülmeye çalışılıyor ama yakın zamana kadar Talabani’nin Barzan aşiretini yok etmek istediği biliniyor. Nitekim Türkiye etnik ırkçı Kürt siyasetçileri Apo’yu büryük başkan saymak isterken Barzani buna pek de sıcak bakmıyor.

Keza Suriye Kürtleri de tek bir ses değil.

İran Kürtleri Fars kültürünün ve siyasi egemenliğinin  gücüne fiilen karşı duramaz. İran Kürtleri Türkiye’ye karşı bir koz olmak dışında, Farslar açısından hiçbir değer taşımıyor.

Hal böyleyken bütün bu parçalanmışlık içinden hele  “Büyük” bir Kürdistan çıkacağını düşünmek hatadır.

Öncelikle  Kürt etnikçilerinin bölgedeki petrol ve su rezervlerinin gerçekten hakkaniyetli bir paylaşımını gerçekleştirebileceğini düşünmek mümkün değildir. Bu uğurda kendi aralarında kanlı çatışmalar yaşayacakları neredeyse kesindir.

Daha da vahimi bugüne kadar Türk toplumunun ayrılmaz parçası sayılan  Kürt kökenli yurttaşlarımızın PKK zorbalığıyla “taraf” haline getirilmesi olacaktır.

Bu durumda artık bütün Kürt kökenli yurttaşlar kendiliğinden “potansiyel tehdit” addedilmek durumunda kalabilir. Şurası unutulmamalıdır ki   siyasal iktidar oy uğruna memlekti kağıt üstünde sözde barışçı şekilde etnik olarak bölse ve ülkenin silâhlı güvenlik güçleri bu duruma sessiz kalsa dahi böyle bir durumun millet nazarında adı” savaş” olacaktır ve bu ilân edilmemiş son derece bir iç savaşı başlatacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Vatanımızın bir bölümünün etnik ırkçılığa terk edilmesi belki evlerinde “zor tutulan” %50 tarafından doğal karşılanabilir ama egemenliğin etnik ırkçılıkla paylaşılması durumunda kalan %50 bu durumu kendiliğinden savaş ilânı sayacaktır. Bu tartışılmaz, kaçınılmaz , doğal ve merşu bir tepki olacaktır.

Unutulmamalıdır ki millî mücadele “evlerinde zor tutulan” çoğunluklara dayanılarak falan yapılmamıştır.

Kürt etnik ırkçılığı isteklerinin bedelini çok ciddi hesaplamalıdır.

 
Toplam blog
: 153
: 503
Kayıt tarihi
: 11.02.11
 
 

Eczacıyım, memlekete meraklıyım.....