Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '09

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1559
 

Çağan Irmak'a Teşekkürler

Çağan Irmak'a Teşekkürler
 

En sevdiğim çekim-www.issizadam.com'dan


Çağan Irmak’a defalarca teşekkür ederim. Gözümüzün, yüreğimizin paslarını sildi.

O ne güzel filmdi öyle tadı damağımızda kaldı. Defalarca izlense bile sıkmayan bir güzellik bıraktı.

Babam ve Oğlum ile nostalji yaptıktan sonra günümüzde geçen bir sevda masalını film olarak yapmak gerçekten zordur. Çağan Irmak bunu başardı. Hele Nazım Hikmet’in “20 yüzyılda ne kadar sürer ki aşklar” dediği zamandan bile daha zor olan zamanımıza ait aşk masalını canlandırdı.

Karakterler özenle seçilmiş. Fazla bir oyunculuk yapmadıkları söyleniyor. İyi bir oyunculuk çıkarmak için ille de Jack Nicholson, Tom Hanks, Dustin Hoffman gibi özürlü bireyleri canlandırmak gerekmez. Jest ve mimiklerle, bakışlarla da çok iyi oyunculuk yapılır. Şahsen Melis Birkan ve Cemal Hünal’ın oyunculuklarını çok beğendim. Ada’nın ilk geceden sonra arkadaşı Sinem ile kahvaltı yaparken aniden ağlaması ve Alper’in Ada’nın kapanan işyerine bakarken duygulanması güzel anlardı. Oyuncular konuşmalardan ziyade bakışlarıyla oyunculuk yaptılar. Alper’in annesi geldikten sonra ruh halinde bir bozulmanın görülmesi, evcil yaşamı sorgulamaya başlaması bakışlarından meydana çıkmıştı.

Çağan Irmak çok güzel çekimler yapmış. İkilinin bankta otururken kameranın yukardan alta inmesi ve mavi denizin görülmesi çok güzel bir andı. Yine Alper’in çok katlı binanın önünde yürürken yapılan çekimi de beğendim. Artık seyircileri belli bir kaliteye alıştıran Çağan Irmak’ın işi bundan sonra daha da zorlaşacak. Ancak bunun üstesinden çok rahat geleceğini düşünüyorum.

Şu an çoğu kişi filmi tanıdık buluyor. Issız Adamlar her yerde var bu yüzden bize yabancı gelmedi. Önemli olan bunlara birisinin tercüman olmasıydı. 80 öncesi Tarık Akan’ın canlandırdığı çapkın Ferit ile Alper arasında ilişki başlangıçları olarak benzerlik olsa da sonuç olarak fark ortaya çıkıyor. Ferit çapkınlıklar yaptıktan sonra çetin cevize rastlayınca aniden uslanıyor, tövbe ederek evlenmeye çalışıyor. Doğru olanı ise Çağan Irmak’ın Alper’i çünkü gündelik hayatı yüzünden özel hayatını ihmal eden kişilerin hikâyeleri mutlu sonla bitmiyor.

Daha önce küçümsenen, asosyal kişilikler olarak bilinen insanlara Çağan Irmak eğilerek irdelemiş, onları onurlandırarak “Issız Adam” adını takmıştır. Son günlerde çevremdeki insanlar gururlanarak Issız Adam olduğunu belirtiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zaten Türk Sinemalarında ki Çapkın Ferit'in mutlu sonuna kızıyordum hep... Alper'in sonuna üzüldüğümü söyleyemeceğim çünkü kendi seçimiydi Ada'nın da halen unututamamış olması kötüydü Ada mutlu olmalı Alper daha beter kahrolmalıydı bence... Hayır acımasız değilim Alper seçimi ile hem kendi hem de Ada'nın hayatını zorlaştırdı ve bu sonu haketti. Film güzeldi ama Ada rolündeki bayanın oyunculuğu biraz sırıtmıştı bazı sahnelerde. Diğerleri iyiydi.

aslihanca 
 22.01.2009 20:19
Cevap :
Çapkın Ferit çapkınlığını yapar en sonunda sert cevize çarpınca iyi aile çocuğu olur. Huylu huyundan vazgeçmez eğer vazgeçseydi Hülya Avşar, Emel Yıldırım vs... aldatılmazdı. Alper'e de haksızlık etmeyelim daha doğrusu Alper gibilere çünkü en yakın arkadaşım (çapkın birisi değil) çıktığı arkadaşların çoğu eli yüzü düzgün, ekonomik bağımsızlığını kazanmış bayanlar olmasına rağmen son aşamaya getiremeden ayrılıyor. İşte o son aşama kendi kabuğundan sıyrılıp evcil adam olmasını beceremiyor. Bu film sayesinde tek olmadığını gördü kafasından evlilik stresini attı ve artık çok rahat. Melis Birkan sırılsıklam aşık rolünü çok güzel becerdi bence. Saygılar.  22.01.2009 23:26
 

Çağan Irmak deyince durup bi düşünmek lazım şöyle!

Serçe! 
 21.01.2009 19:24
Cevap :
Dur bakalım henüz 39 yaşında yönetmenlik hayatının başında. Neler yapacak neler, çok umutluyum üstelik filminde yıldızlarla çalışmıyor adeta yeni yıldızlar yaratıyor. Saygılar.  21.01.2009 23:17
 

Çok yazıldı çizildi bu film... İzlemek kısmet olmadı... Bu tarz filmleri DVD’de geri alıp alıp izlemeyi seviyorum ben, sonra bir bakıyorum önemli sahnelerdeki replikleri ezberliyi vermişim...: ))

Ali Gülcü 
 07.01.2009 11:56
Cevap :
Daha çok yazılır, DVD ayrı bir zevk. Babam ve Oğlum DVD'de Fikret Kuşkan, Ege için "Bu çocuk çok yetenekli dizilerde oynatmayıp çok iyi eğitim verilmeli." dedi çocuk dizi üstüne dizide oynadı kendini tüketti. İşte DVD'de bunlar var ayrıca bu film ağlatıyor karizmanın sinemada bozulması an meselesi en iyisi ev de sen yine de bir izle. Saygılar  07.01.2009 12:09
 

filmi hala seyretmediğim için yorum yapamıcam ama sana nihayet ve en sonunda hoş geldin diyorum :))

beenmaya 
 07.01.2009 11:06
Cevap :
Yapma be, derhal seyret. Hatta film şu sıralar ivme kazandı Arog-Muro filmleri yeni olmasına rağmen onları son haftalarda, haftalık izlenme sayılarında geçti. 2 defa gittim fırsat bulursam tekrar giderim diyebilirim ülkemizin en iyi aşk filmi. Ayrıca tam olarak dönmem için 15 gün daha var ama yazmasını çok özlemişim. Saygılar...  07.01.2009 11:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2918
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster