Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1092
 

Çin modern Tarihinde yolculuk

Çin modern Tarihinde yolculuk
 

Çin Modern Tarihinde Yolculuk isimli kitabımın ön kapağı ve Çin'in Yunnan eyaletinden bir kare.


Çin, adını günlük hayatımızda neredeyse her gün duyduğumuz dev bir ülke. Bu dev ülke özellikle fabrikalarında üretilen binlerce ürün ve ekonomi haberlerinde karşımıza çıksa da, aslında Türk tarihini de çok yakından ilgilendiren binlerce sayfalık arşivlere sahip olmasıyla bizler için oldukça büyük bir öneme sahip bulunuyor. Günümüzden 5000 küsür sene önce Sarı Irmak çevresinde doğan bu dev medeniyet, dünya tarihinin en uzun ve gelişmiş medeniyetlerinin başında yer almasıyla halen tarihçilerin en çok araştırdıkları medeniyetlerin arasında yer alıyor. Amerika ve Avrupa’da kurulmuş sayısız Çin enstitüsü her yıl yüzlerce kitap ve yazı yayınlayarak Çin’in kapılarını dünyaya açmaya çalışıyorlar. 

Dünya tarihi için olduğu kadar Türk tarihi için de sayısız kaynağa sahip olan Çin arşivleri Çince bilen uzmanlar tarafından araştırılmayı bekliyorlar. Bugün Çin dediğimiz ülke 1.4 milyar nüfusu ve ulaşmış olduğu ileri teknoloji üretebilme potansiyeli ile dünyanın en güçlü ülkelerinin başında yer alıyor. Türkiye olarak ne yazık ki çok sığ olarak tanıtığımız bu ülke de de Türkiye ismi çok fazla bilinmiyor. Halbu ki dünyanın diğer ülkeleri Çinlilerin dev ekonomisi içerisinde çok uzun zamandır faaliyet gösteriyorlar. Batılı ülkelerin bizlerden çok önce keşfettiği bu ülkeyi artık daha yakından tanımaya başlamamız için ise daha fazla okumamız ve araştırmamız gerekiyor. İşte bu yüzden de sizleri benimle beraber bu dev ülkede uzun bir yolculuğa davet ediyorum. 

Türkler ile sayısız sınır mücadelelerinin yanı sıra dünya medeniyetine kazandırdıkları barut, matbaa, kağıt ve pusula gibi önemli buluşlara da imza atan Çin medeniyeti benim kaleme aldığım “Çin Modern Tarihinde Yolculuk- Bir Süper Gücün Yakın Geçmişi” isimli çalışma ile Nisan ayından itibaren Türk okuyucusu ile buluşuyor. Bu çalışma içerisinde hem Çin kültürüne hem de Çin’de yaşanan tarihi olaylara daha yakından bakmak isteyenlerle beraber çıkacağımız yolculuk boyunca daha önce hiç okumadığınız bir dünyanın kapılarını sizlere açmak istiyorum. 

Çinlilerin konuşmuş oldukları dillerden tutunda Konfüçyüs’e kadar uzanan Çin kültürü hakkında anlattıklarımın ardından başlayan Çin modern tarihinde yaşananlar sizleri Türk tarihi ile Çin tarihini kıyaslama yapmaya sürükleyecek kadar büyük benzerlikler taşıyor. Kanlı isyanlar, rüşvetçi devlet adamları, Batılıların işgalleri ve acımasız imparatoriçe Cıxi’nin uygulamaları ile yerle bir olan Çin aynı zamanda vatansever devlet adamlarının inanılmaz mücadeleleri ile tarihe tutunmayı başarıyor. Çin’in yaşadıklarının yanında aynı zamanda Uzakdoğu’da 20.yy’da yükselen Japonya ve döneme ait çok sayıda olay da bu çalışmanın içerisinde Türk okuyucusuna yep yeni bir dünyanın kapılarını açmaya hazırlanıyor. 

Dileğim Uzakdoğu’da geçirmiş olduğum uzun zaman ve almış olduğum eğitimlerin küçük bir yansıması olan “Çin Modern Tarihinde Yolcululuk- Bir Süper Gücün Yakın Geçmişi” isimli çalışmamın Türk okuyucu tarafından sevilmesi ve bir kaynak kitap olarak raflardaki yerini alması. Bu çalışmayı hazırladığım süre boyunca benden desteğini esirgemeyen herkese teşekkür etmek istiyorum. Dilerim ülkeme güzel bir çalışma sunma başarısına ulaşabilirim. 

Saygılarımla,  

U.Rıfat Karlova 

www.rifatkarlova.com 

Kitabın arka kapağında yazan değerli isimler ve yazmış oldukları: 

“Çin modern tarihine yapacağınız yolculukta, zengin ve orijinal kaynakça desteğinin yanında akıcı anlatımı sayesinde bu yolculuktaki kilometre taşlarının ustalıkla dizildiğini göreceksiniz.” 

Doç.Dr. Dursun Köse-Ulusal Zheng Da Üniversitesi Türk Dili ve Kültürü Bölümü Öğretim Görevlisi 

“Türk tarihine benzer bir şekilde binlerce yıla yayılmış olan Çin tarihi içerisinde çok özel bir yere sahip olan modern dönem, sizleri Çin ulusunun yaşadığı onlarca trajedi ve zafere götürdükçe bu zengin medeniyetin yaşadıklarının Türk tarihiyle olan benzerliğine çok daha yakından tanık olacaksınız.” 

Prof. Dr. Qu Zhao Xiang- Ulusal Tayvan Normal Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Görevlisi 

“Yakın bir dönemde hayatımızın her alanında göreceğimiz Çin sade ve etkileyici bir dille bize anlatılmış.” Sinan Oğan- TÜRKSAM Başkanı 

Kitabın künyesi: 

Eser Adı: Çin Modern Tarihinde Yolculuk 

Eserin Altbaşlığı: Bir Süper Gücün Yakın Geçmişi 

Orijinal Dil: Türkçe 

Yazar: U. Rıfat Karlova 

Yayın No: 35 

Tür No: 13 

Kitabın Türü: Araştırma-İnceleme 

 

Katkıda Bulunanlar 

Genel Yayın Yönetmeni: Doğan Selçuk Öztürk 

Editör: Sena Birgün 

Kapak Tasarımı: Yunus Karaaslan 

 

Özellikler 

 

Cilt Bilgisi: 230 gr. Amerikan Bristol 

Kağıt Bilgisi: 2. Hamur 60 gr. 

Basım Tarihi: Mart 2011 

Sayfa Sayısı: 192 

Kitap Boyutları: 13, 5x21 cm 

ISBN No: 978-605-4033-21-8 

Etiket Fiyatı: 12 TL 

Çıkış Tarihi: Nisan’ın ilk haftası. 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 180
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 4177
Kayıt tarihi
: 13.11.06
 
 

Kariyerini Uzakdoğu sahne ve televizyonlarında geliştiren  sunucu, şovmen, yazar, oyuncu Uğur Rıf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster