Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '07

 
Kategori
Gezi Rehberleri
Okunma Sayısı
3664
 

Çınarcık

Çınarcık
 

İlk defa 1973 yılında tanıştım Çınarcıkla. O zamanlar sadece kara yoluyla ulaşılabiliyordu o zamanki beldeye. Şimdi ise İstanbul'a deniz otobüsüyle 1 saat, vapur veya motorla 2 saat mesafede olan bu şirin ilçeye eskiden olduğu gibi Yalova ve Bursa'dan kara yolu ile de ulaşım mümkün olabilmektedir.

1995 yılında Yalova'nın il olmasıyla birlikte, buraya 17 km. uzaklıkta olan Çınarcık da ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Çınarcık'ın Rum dönemindeki ismi KİO olup, bu kelime "temiz havası olan şehir" anlamına gelmektedir. Ormanla deniz arasında kalan ilçe, astım hastalarına iyi gelen havası ve bol suyu ile her geçen gün daha çok ilgi görmektedir.

Kışları 20.000 civarında olan nüfus yaz aylarında 300.000 i bulmaktadır. Yazları İstanbul'dan 3 deniz otobüsü seferi ile 2 vapur ve 2 de motor seferi yapılmaktadır. Sezonluk kiralık daire her zaman bulunabildiği gibi daha kısa konaklamalar için pansiyon ve oteller de mevcuttur.

Yaylaları, çağlayanları, şifalı suları, piknik yerleri, plajları, diskoları, alışveriş merkezleri ve havasıyla Çınarcık, Akdeniz bölgesini aratmayacak tabii güzelliklere de sahiptir.

Yaz, kış kiralık daire tutacaklar için aylık kiralar 200-300 YTL. civarında olup, perşembe günü kurulan semt pazarında günlük taze sebze ve meyveleri İstanbul'a göre çok daha ucuza almak mümkündür. 20.- YTL. vererek haftalık meyve ve sebze ihtiyacınızı semt pazarından karşılayabilirsiniz. Balık yasağı kalktıktan sonra iskeleye motorlarla gelen canlı balıkları geçen yıl bir torbasını 5.- YTL. ye aldığımı hatırlıyorum. Torbayı tarttırdığımda ise içinde toplam 4 kg. karışık olarak, istavrit, mezgit ve sardalye cinsi balık olduğuna tanık oldum.

Çınarcık merkez alındığında, Termal, Esenköy, Armutlu, Kumla, Yalova ve Hasan baba adlı piknik yeriyle yakındaki Çağlayanlara günü birlik geziler yapılabilir ve yoldaki tabiat manzaraları görülebilir.

Geçen hafta Çınarcık'la ilgili çektiğim fotoğrafları bu yazımla birlikte yayınlıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erol Bey, Çınarcık'ı ben de çok severim.. Ama ne yazık ki, artık gönül rahatlığı ile girilemeyecek kadar kirlendi denizi.. Fotoğraflar ve yazınız için kutlarım..

Serdar Özdemir 
 05.07.2007 19:02
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Aslında Marmara denizinin kirlenmesi zaman zaman Çınarcıkta'da etkilerini gösteriyor. Yine de sabah ve akşam deniz sakin ve temiz oluyor.  11.07.2007 6:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3402
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster