Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '18

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
 

Cumhuriyet Kutlu Olsun. Cumhuriyet Çığlıktır.

Cumhuriyet Kutlu Olsun. Cumhuriyet Çığlıktır.
 

Ankara. Ulus meydanı. Birinci Meclise giden yol. Ana cadde. Şu an müze. Hemen yanında ikinci meclis. Etkilendiğim, en çok duygulandığım mekan birinci meclis, okul binası. Cumhuriyet’in kurulduğu tarihi bir bina.

Tarihin derinliklerinde Ata’mın duyguları yükseliyor, sesini duyuyorum. Kürsüde kararlı, keskin mavi gözler, ufukları delen. Parmaklar İnce, altın sarısı saçları var . O Mustafa Kemal’in, Ata’mın sesi.
O kapıdan içeriye kararlı adımlarla yürüyen.

Uzun loş bir salon. Hemen sağda Mustafa Kemal Paşa’nın çalışma odası. Ve locasında ilk kez Meclis Başkanı’ndan izin alınarak bir kadın dinleyecektir. O “Kadın” Latife Hanımefendi.

Gözlerimden geçen en çok Mustafa Kemal Paşa’m. Yaptıkları , konuşacakları, çığlıkları çağı delen. Alkışlar içinde bir Meclis salonunda CUMHURİYET yükselir.

Salonda bir teneke soba. Uzun boruları var. Biraz eğri büğrü eski. Öyle ya eski bir okul binası, sıraları var. Sıralarda oturmuş bir milletin bağımsızlığını ve tutsaklığını yaşadığı acılı , sevinçli günlerini görmüş meclis, milleti temsil eden.

"Efendiler, bugün Cumhuriyet’i ilan ediyoruz" , diyen yüksek karakter, O Mustafa Kemal Atatürk.

Salonda tavandan sarkan bir lamba. İçinde yeniden var olduğum, bir millet oluşumun eşsiz duygusu.
Locaya geçtim seyrettim.

Meclis Salonuna girişte tam karşıdan Ata’m, Sen’i seyreden gözlerimden yıldızlar geçti. Bir Samanyolu geçidi gibiydi, Meclis’te oturan vekiller, hepsini yad ettim.

Sesleri uygar dünyaya açılan. Acıları, kanları, şehitleri, top tüfek sesleri, kağnılar geçti, haykırdılar, püskürttüler. "Ya İstiklal ya Ölüm" dediler. Minnet ve duygu, saygı ile anıyorum.

Cumhuriyet nice yılların acılarından, savaşlarından, işgallerinden yabancı zulmünden çıkan bir gelecek, bir özgürlük, bir büyük erdem, onur demektir.

Çanakkale, Dumlupınar, Afyon, Sakarya, Eskişehir Mudanya, İzmir ,Lozan. Tarih sayfalarında Türk Bayrağı ile ay yıldızlarla göklere dek yükselen kurtuluş.

Yüz binlerce şehit Mehmetçik.
Vatan uğruna nice canlar giderken, bir ışık, bir gelecek , bir umut doğdu . Bir Cumhuriyet.

Cumhuriyet Türk Millet’in eşsiz ve vazgeçilmez onurudur. Cumhuriyet bir milletin yükselen, dalgalanan bayrağıdır.

Cumhuriyet. Kutlu olsun o tarihe, o döneme , gelecek yüzyıllara ışık tutan büyük Ata’mız.. Dava arkadaşlarına. O yüksek karakterli Askerlerine. Türk Milletine. O millet ki, eğilmez, hiçbir tutsaklığı göğsünde tutmaz.

Cumhuriyet kutlu olsun.(N.K)

 
Toplam blog
: 642
: 524
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..