Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
4106
 

Davos'ta kaos!...

Davos'ta kaos!...
 

Davos'ta toplanan Dünya Ekonomik Formunda Filistin konusu heyecan verici bir tartışmaya sahne oldu.

Tartışma, diplopatik sınırların ötesine geçti.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan İsrail Cumhurbaşkanı Peresi kelimenin tam anlamıyla haşladı!..

Oturumun adı "Gazze: Otadoğu da Barış Modeli" gibi, sükseli bir isim ama aslında ortada bir barış fikri yok.

Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze katiliamını tüm açıklığı ile dile getirince, bundan cesaret alan Arap Birliği başkanı Amr Musa da İsrail'e yüklendi.

Gerek Erdoğan, gerekse Amr Musa konuşurken Şimon Perez renkten renge girdi. Her zaman arkasına sığındıkları "diplomatik dil" bu defa Perez'in suratında "tokat" olarak patlayınca, bu ummadığı çıkışlarlar karşısında kırk yıllık politikacı Perez epeyce afalladı.

Ancak, söz Şimon Perez'e gelince, o da yediği bunca "tokat" tan sonra, sert konuştu. Aslında ne kadar "barışçı" olduklarını, kavgayı başlatalın Filistinliler olduğunu, hatta Mahmut Abbas ve EL-Fetih grubunun da kendileri gibi düşündüğünü ifade ile, tüm suçu Hamas'ın üzerine yıkmaya çalıştı.

Erdoğan'ın normalden uzun süren bu konuşmaya karşı cevabi konuşması kısıtlanınca, Türkiye Başbakanı oturumu terk etti ve bir daha Davos'a gelmeyeceğini ifade etti. Ama, bu arada da, söyleyeceğini söyledi: İsrail Başbakanlarının Filistinli ödürmekten nasıl zevk aldıklarını kendi ağızlarıyla ifade ettiklerini ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan insaflı Yahudilerin bu İsrail zülmünü nasıl kınadıklarını araya sıkıştıreverdi.

Bu "oturum" öyle görülüyor ki, bir şeyleri "ayağa kaldıracak"...Emperyalist ülkelerin öteden beri, arkasında yürünen bir "tank" gibi kullandıkları "diplomasi", bu akşam Davos'ta palet attı.

Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı'na attığ bu tarihi "tokat", bundan sonra, İsrail karşısında daima "ezik" duran diğer Müslüman ülkeleri yönetimlerine de cesaret verecektir.

Daos'ta yaşanan "kaos", hızla İsrail'in aleyhine işleyecektir. İsrail, artık "köpeksiz köyde değneksiz dolaşan" pervasızlığından, hukuk tanımazlığından vaz geçecek..

Artık Ortadoğu, taşların bağlanıp itlerin salık gezdiği bir coğrayfa olmayacak!..

Davas'ta ortaya çıkan bu "kaos" aynı zamanda Amerikanın yeni Başkını Obama için de cesaret verici olmuştur.

Kim ne derse desin- ki bu ola üzerine diplomatik nezaket edebiyatı yapanlar çok olacak- Başbakan Erdoğan'ın Şimon Perez'in suratında patlayan "tokat" ı, bugünden sonra bu coğrafyada yeni bir Süper Güç'ün varlığını ilan etmiştir.

Ortadoğunun yeni süper gücü; Türkiyedir!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Başbakan'ın Davos'taki tavrı, bence özlenen bir tavırdı. Kaddafi'nin çadırında terleyenlere ve başlarına çuval geçirildiğinde sessiz kalanlar örnek olsun. Doğrusu hoşuma gitti. Bir ama diyeyim; Başbakan Erdoğan'nın, "uzlaştırcı ve arabulucu" tavrı, "taraf" olma gibi algılanabilir. Atasözleri, "kaş yapayım derken göz çıkarmak", "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak", "Saz çalayım derken sazın ayarını bozmak"(bunu ben uydurdum)...gibi. "haklıyım derken haksız duruma düşmemek" gerekir. Ama yine de Başbakan'ın dediği gibi "uysa koyun" olmadığımızı ara sıra göstermek lazım. Selamlar.

cdenizkent 
 30.01.2009 12:16
Cevap :
Merhaba deniz bey..İsrail Türkiyeyi karşısına almayı göze alamaz..Zaten, tartışmanın hemen akabinde Peres Başbakanı arayıp özür diliyor..Yani, biraz diş göstermekten korkmamak lazım..Bazan gürlemek yağmaktan iyidir(bu da benim icadım:))...Selamlarımla..  30.01.2009 13:34
 

okudum en doğru yorum yazı iditeşekkürler yazını cıktısını alıp facebok da dunyaya aktarıyorum okuyan alır osmanlı tokadını unuttu bu dunya

girayhan gedikli 
 30.01.2009 12:02
Cevap :
Ben de size teşekkür ediyorum Sevgili girayhan..Eksik olmayın, selamlarımla..  30.01.2009 13:35
 

Değerli Ali Bey, Türkiye sıkıştırıldığı derelerde kağıttan gemiler yüzdürmektedir. Gerçeğinde bugün dünlerden doğmaktadır. Bizim dünümüz de okyanuslar vardır, dereler değil. Bu nedenle Türkiye, Kırgız edebiyatçı ve siyasetçi Cengiz Aymatov'un dediği gibi "Adını hatırlamalıdır" Kimse sizi büyük yapmaz. Siz kendinizde güç gördüğünüzde, karşınızdaki de sizi güçlü kabul etmektedir. Bilindiği gibi bir devlet adamında olması gereken en büyük özellik kararlılıktır. Korkak bezirgan ne kar etmektedir, ne de zarar. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 30.01.2009 11:11
Cevap :
Merhaba Mehmet bey..Haklısınız, bize unutturulmaya çalışılan kimliğimizi hatırladıkça kişiliğimiz de güçleniyor...Teşekkürler, selamlar..  30.01.2009 18:26
 

Tamamen katılıyorum. Fikirlerimi tam anlamıyla yansıtan bi yazı olmuş ellerine sağlık.

mustafa aktas 
 30.01.2009 8:26
Cevap :
Teşekkür ederim Mustafa bey..Selamlarımla..  30.01.2009 11:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4274
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 814
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster