Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1134
 

Deprem Mezarlığı..

Yeni bir mesaj daha geldi ve ne yazık ki yine yeterince anlaşılmadı! Ben de karar verdim, bundan sonra deprem öncesi alınması gereken önlemler için değil de depremin ardından yaşanacakları yazacağım.

Araştırdım ve gördüm ki İstanbul’un bir deprem mezarlığı yok. Bu yüzden İstanbul’un acilen bunu planlaması gerekiyor. Çünkü olası bir İstanbul depreminin büyük ve yıkıcığı olacağı konuşuluyor.

Öyle ki; 7,5 büyüklüğünde bir depremde, 100 milyar dolar civarında bir hasar oluşacağı, 70 bin civarında binanın yerle bir olacağı, binlerce ailenin evsiz kalacağı ve 70 ila 120 bin arası kişinin hayatını kaybedebileceği konuşuluyor! Felaket senaryosunun acı yüzü, işte bu!

Peki, bu tabloyu önlemek için ne yapıldı bugüne kadar? Ne yapıldı da ben göremedim? Yoksa bu büyüklükte bir depremde, yakın zamanda yapılan tatbikatın işe yarayacağı mı düşünülüyor? Bakın söylüyorum; ben bu tabloyu yaşadım. Bu mümkün değil. Ya deprem olmadan önce önlem alacağız, ya da İstanbul kabuk değiştirdiğinde yıkılan mahallerin kimilerini mezarlık yapacağız! Biz ne yazık ki önlem alma konusunda yeterince cesur olamadık. Ne biz vatandaşlar, ne sivil toplum kuruluşları, ne yöneticiler ve ne de basın! Görsel basın da ne yazık ki bu konuya magazin programları kadar bile yer ayırmadı!

Oysa 70 binin üzerinde binayı yıkacak bir deprem demek; sokakların kapanması, kurtarma ekiplerinin sağlıklı çalışamaması, felaket senaryolarının gerçeğe dönmesi demektir. Kısacası şehrin ve hayatın değişmesi demektir. 100 binin üzerinde ölü, tedavi edilemeyen binlerce yaralı ve acısı yıllarca unutulmayacak bir psikolojik çöküntü süreci demektir.

Şimdi öngörülen felaket senaryolarının sonucuna bakınca, en azından şu yapılmalı diyorum! Madem ki alınabilecek önlemler bu kadardır; o halde İstanbul’un salgın hastalık riski ile karşı karşıya kalmaması için, deprem sonrası düşünülerek, deprem mezarlıkları hazırlamalıdır. Çünkü o an geldiğinde 100 binin üzerinde defin yapmak zordur.

Mezarlık hazırlanması talebi acı biliyorum. Ancak bu önlemlerle bundan başka çare kalmıyor. Ya da zararın neresinden dönülse kârdır diyerek, yöneticiler üstünde bir toplum baskısı oluşturacak ve gerekenin yapılmasını sağlayacağız.

Eğer bunu da yapamazsak, gelin hep birlikte dua edelim!!!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Yusuf öğretmenim, bende Sakarya üniversitesinde iken 1999 yılında İstanbul depreminin kayıplarını asgariye indirebilmek için o yıl Cumhuriyet gazetesi bilim teknik ekinde yayımlanan bir çalışma yapmıştım. Kimse ilgilenmedi! O yazıda ki önerilen bazı tedbirler alınsaydı bugünki trafik çıkmazına da çözüm getirecekti. Bir e-mail adresi gönderebilirsen yazıyı postalarım, genç nesillere aktarılacağı için sevinirim. Moralini bozma, bir sorun görüşülmeye ve genç nesilleri ilgilendirmeye başladığı zaman elbette çözüm bulunacaktır.

Haldun ABDULLAH 
 15.01.2007 14:30
Cevap :
Haldun Bey, ne yazık ki sizin blog sayfanız olmadığı için size mesaj gönderemiyorum. Bana sizinle temas kurabileceğim mail adresinizi mesaj yazarsanız hemen irtibata geçeriz. Çalışmanızı okumak için merakla bekliyorum. Duyarlılığınız ve ilginiz için teşekkürler,  15.01.2007 20:36
 

Sevgili Yusuf Bey, Bursa'da oturduğum semtte çok büyük bir alan, mezarlığın hemen yanı ayrılmış. Amaç yaralıları toplamakmış o alana. Doğrudan mezarlık denmiyor şimdilik, yaralı toplama alanı olarak geçiyor. Ama mezarlık bitişik alanı burası. Ceset torbalarını yedeklerken uygun mezarlık alanları da belirlenmeli. Sanırım artık yapılacak tek şey bu kaldı. Yazdığınız her kelimeye katılıyorum. Saygılarımla

Deniz 
 21.12.2006 10:08
Cevap :
Güzel haber diye başlamayı çok isterdim Deniz Hanım ama görüyorsunuz işte konuştuğumuz konuyu. Gölcük depreminin ardından istisnasız bir yapı denetimine başlansaydı ve depremde yıkılması kuvvetle muhtemel tüm yapılar depremden önce yıkılsaydı fena mı olurdu? Ama ne yazık ki olmadı. Şimdi en azından salgın hastalık ve ruhsal çöküntülerin önünü alabilmenin hesabı yapılsın diyoruz. Demek ki bir takım hesaplar yapılıyor! Duyarlılığınız için teşekkürler, Selam ve saygılarımla,  21.12.2006 11:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 792
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5922
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Anadolu benim, ben de Anadolu'nun canıyım!   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster