Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
725
 

Dizi köleleri eylem yaparken dizi izlemek…

Dizi köleleri eylem yaparken dizi izlemek…
 

Her gece ekranlarda, haberler bitince başlıyor bir işkence! Önce özet bölümleri, ardında geliyor yenisi… "Dizi" adı altında oynatılan film aslında! Uzadıkça saçmalaşan senaryoları izleyen bin pişman, çekenlerse hepten perişan. Emekçilerin zahmeti bulamazken hak ettiği değeri, ekran başındakiler de reklamlarla bölünen diziler arası koşturmacada yaşıyor farklı bir çileyi… İzleyen kadar yazanı da, çekeni de sosyallikten uzak, dizilerden oluşan bir dünyaya mahkûm ediyor reyting canavarıyla beslenen reklam geliri! Parayı bastıranın diziyi uzattığı düzende ‘Gık’ diyemezken Türk seyircisi, herkesin şikâyetçi olduğu bu çemberi kırmak isteyen dizi emekçileri, bir kez daha deniyorlar kanallara karşı gelmeyi.  

Bir büyük eylem yaşanıyor 24 Aralık 2010’da Taksim Meydanı’nda! ‘Yerli dizi yersiz uzun’ sloganıyla yola çıkan Senaryo Yazarları Derneği, ikinci kez başkaldırıyor ‘Dizi köleliği’ne… Senaristinden yönetmenine, oyuncusundan yapımcısına binlere varan ‘Dizi kölesi’, insan gibi yaşamak, insan gibi çalışmak için ‘90 dakikalık dizilere hayır’ diyor! NTV ‘Gece Gündüz’de ‘Ortada sevgi, istek varsa bunun çözümü bulunmalıdır’ mesajını verirken Kerem Alışık, 20 farklı setten katılımla sayısı her geçen dakika artan dizicilerin bu haklı tepkisini ‘Canlı Haber’e taşıyor Can Dündar… Ekip olarak eyleme destek veren ‘Gönülçelen’den Tuğba Büyüküstün, beş günde bir film çıkartmaya benzetilen dizi çekimlerini insani bulmayıp kötü şeyler yaşanmadan tedbir alınmasını istiyor! Yapımcı Ilgaz Giritlioğlu da ‘Tavuk çiftiği’ne dönüşen dizi çekimleriyle Türk izleyicisine kalitesiz yapımlar verildiğini söyledikten sonra dünya standartlarına gelme yolunda sistemin yetersiz kalacağını, RTÜK’ün buna tepeden bir maddeyle müdahale etmesi gerektiğini vurguluyor!  

‘Bu ilginç eylem bakalım ne sonuç verecek. Diziler kısalacak mı’ diyen Can Dündar başka bir haberle devam ederken, 24 Aralık 2008’de gecenin geç saatlerine kadar süren bir dizi çekiminin ardından evlerine dönüşte geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatlarını kaybeden arkadaşları Zehra Sezgin ve Tülay Ergildi’yi anmak için AKM’nin önünde toplananlar, bir yandan süreyi kısaltmak bir yandan da 600 TL ile 60.000 TL arasındaki uçurumu kapatmak için gecenin karanlığına ‘Eylem Şarkısı’yla seslenmeyi sürdürüyor… Peki, onlar bu haklı eylemi yaparken dizilerin kalitesizliğinden şikâyetçi izleyici cephesinde durum ne? ‘Önüne konanı yeme’ rehavetinde, TV başında dizi izliyor!  

Anibal Güleroğlu 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eylemi basından takip ederken dizilerin sürelerinin 120 dakikalara kadar çıktığını öğrenip şaşırdım doğrusu. Makul sürenin 50-70 dakika olması konunda bir savunma yapılmakta. Bir tv izleyicisi olsam, ben de bir dizinin bu süreyi geçmesini istemem zaten. Uzun dizi, sıkıcı olur kanaatindeyim. Yalnız yazınızda dizi yapımcılarının da eyleme katıldığını belirtmişsiniz. Ben hiç bir dizi yapımcısının bu eyleme destek vereceğini sanmıyorum. Kaldı ki süre ne kadar uzun ise, o kadar çok para kazanacaktır yapımcılar. Bir de, üllkemizin en büyük iki dizi yapım firmasının hiçbir personeli, tüm haklarını zaten alabildikleri için bu eyleme katılmamıştır. Ne senaristleri ne de oyuncuları.. Bir de gözden kaçan şudur ki, dizi saatlerinin kısaltılması, set işçilerinin ekmeğini elinden alacaktır. Çünkü zaten çok zor şartlarda çalışan setçiler, dizi saatleri kısalsa bile, çalışma saatleri yine 12-14 saat arasında olacaktır maalesef.. Burda mühim olan çalışanların haklarıdır ve eylem bu yönde yapılmalıdır.

Behram Su 
 28.12.2010 15:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1206
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1541
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster