Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
651
 

Doğalgaz fiyatlarında indirim yapıldı

Doğalgaz fiyatlarında indirim yapıldı
 

http://www.milliyet.com.tr/Siyaset/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=siyaset&KategoriID=&Artic


Başbakan Erdoğan’ın bizzat yaptığı açıklamaya göre 1 Şubat’tan itibaren doğalgazı %17 oranında daha ucuz kullanacağız. Sanayinin tükettiği doğalgazdaki indirim ise %18 olacak.

Yani siz tıpkı benim gibi kombiyi en düşük sıcaklıkta yaktığınız halde 300 TL’lik fatura ödemişseniz, yine havalar kısmen sıcak olursa en düşük ayarda ısınırsanız şubat faturasını 300 TL yerine 249 TL olarak ödeyeceksiniz.

Şubat faturanız 51 TL daha azalacak. Aman ha, yanlış anlaşılmasın kombiyi kısık ayarda çalıştırmanız ve Şubat’ta yalancı yazın yaşanması kaydıyla söylüyorum bunu. Sakın “Doğalgaz ucuzladı nasılsa” deyip kombinizin ayarını “şöyle kemiklerimiz iyice ısınsın artık” diyip yükseltmeyin. Doğalgaz gibi yanarsınız. 600-700 TL, hatta 800 TL’lik fatura ödemeniz işten bile değil.

Size en iyisi şöyle yapın. Ödeyebileceğiniz azami doğalgaz faturasını hesaplayın. Sonra günlük tüketimi tespit edin. Kombinizin ayarını ona göre yapın.

Şöyle ki; odanızın sıcaklığını 23 derece olarak ayarladığınızda günlük 15 metreküp tüketiyorsanız ve bunu makul buluyorsanız, öyle çalıştırın kombinizi... “Yok bu fazla, ben günlük 10 metreküpten çok ödeyemem” derseniz, odanızın sıcaklığını daha da düşürmeniz gerekecek. Bu arada günlük tüketimde asıl etkenin dışarıdaki sıcaklık olduğunu unutmayın. Ev içi sıcaklığını 22 dereceye getirebilmek için Samsun’daki tüketimle Erzurum’daki tüketim aynı olmayacaktır. Doğal olarak Erzurumlu vatandaş ev içi sıcaklığını 22 derecede tutabilmek için daha çok doğalgaz tüketecektir.

En iyisi siz 1 Şubat’tan itibaren doğalgazın metreküpüne 1.02 TL yerine 0.83 TL ödeyeceğinizi bilin. Günlük tüketiminiz 10 metreküp ise artık on günlük yakıt harcamanız 8.30 TL’dir.

En kolayı da şu galiba, sonuncu doğalgaz faturanızı alın, sonuncu endeksle şu anki son endeksi not edin. Not ettiğiniz son endeks sayısından ödediğiniz faturanızdaki son endeksi çıkarın. Bu sayıyı aradan geçen süreye bölün, karşınızdaki sayı sizin günlük doğalgaz tüketiminizdir.

"Rusya ve İran’dan aldığımız doğalgaz fiyatında herhangi bir indirim olmadı. Dolarda düşüş yerine çıkış oldu. Nerden çıktı bu indirim? Madem daha ucuza verilebiliyordu, aylarca neden yüksek faturalar ödettirildi" diye sorduğunuzu duyabiliyorum?

“Seçim yaklaşıyor ya ondan” mı diyorsunuz.
Hadi canıım; vatandaş bu tür numaralara kanmaz...:))

Musa Özcan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

DOĞALCAZ'a dönüştürüldü. Siyasi ve ekonomik ranta eklemlendirilen bu enerji kaynağı iktidarın başına büyük dertler açması bir yana, halkın buna sandıkta yanıt vermemesi halinde ülke insanının bu konudaki duyarsızlığı nice doğal değerlerin iktidar erkinin aracı olması konusunda çanak tutacağının göstergesi olabilir. Salt bu olgunun akılcı işlenmesi, halkı yönlendirmesi iktidar ve çıkar çevrelirin bitirir..Eline sağlık. Selamlar. Samsunuma sevgiler..

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU 
 01.02.2009 18:04
Cevap :
Şevket Bey, Samsun'dan da size çok selam ve sevgiler var...  02.02.2009 17:14
 

bahar geldi doğalgazda indirim yapılıyor karakışda neden yapılmadı? milletin maaşı faturalara yetmedi. Şeçim geldi.... Bakın biz doğalgazda indirim yaptık diye propoganda yapacaklar. Haklılar. Bizim için Aziz nesin ne demişti? Saygılar.

Fatma Güneş ERGEN 
 01.02.2009 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3888
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster