Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
 

Doları kimse tutamazmış

Doları kimse tutamazmış
 

Bir haber okudum feleğim şaştı. Yazının başlığı “Doları Kimse Tutamaz”.


Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Altuğ’un iddiası şudur:

“Kriz sonrası alınan tedbirlere yönelik soru üzerine Altuğ, doların biraz yükseldiğini ancak hala manipüle edildiğini ve Merkez Bankası politikalarıyla daha fazla yükselmesine izin verilmediği söyledi.

ABD'deki şirketlerin dünyadaki dolarlarını toplamaya başladığını, bu nedenle 'doları kimsenin tutamayacağını' savunan Altuğ, şunları kaydetti:

ABD'nin uyguladığı politika şu; kendi ülkesindeki şirketler zor durumda kalınca onlara borç verdi. 'Şimdi gidin bakalım dünyada ne kadar dolarınız varsa getirin, ben size bu borcu bağış olarak, yardım olarak vermedim. Dünyadaki dolarlarınızı toplayın gelin) dedi. Onlar da çıktılar dünya pazarına, dolarlarını topluyorlar. Türkiye'den de dolarlarını çekiyorlar. Dolayısıyla doları kimse tutamaz ama bunu kademeli olarak çekiyorlar. “

Şimdi ABD hükümeti yurtdışındaki paraları toplayın diyecek ve ABD dolar talebini artıracak ve dolar yükselecek öyle mi? Hocam siz iktisat profesörüsünüz ben de sıradan bir iktisatçı. Ve iddia ediyorum. Dolar bu faiz oranlarıyla 1.775’ i geçemeyecek. ABD dolarları toplayınca yakacaksa bir şey diyemem, ama söz ettiği tedbirler doğrultusunda piyasaya sürecekse o paralar ABD’ de durmayacaktır. Dursa bile ABD’yi yüksek bir enflasyon beklemektedir.

Hocam ABD faizlerini yükseltmediği sürece bu paraları toplayamayacaktır. Ve doların değerini yükseltemeyecektir. Zaten doların değerini yükseltmek ABD için durdurulamaz bir yıkım olur. Pazar sorununu ABD nasıl çözecekmiş ve bunun işsizliğin önüne nasıl geçecekmiş o ayrı merak konusudur. Korumacı ve ihracatçısına inanılmaz subvansiyonlar vermedikçe bu sorununu erteleyemez. Bu sübvansiyonlar da orta ve uzun vadede ABD’yi kurtaramaz. Çünkü bu resesyonun para arzının sonu enflasyondur. Bu tedbirler ABD dolarını yükseltecek sonuçlar asla doğurmayacaktur.

 
Toplam blog
: 105
: 3914
Kayıt tarihi
: 05.11.08
 
 

İ. Ü. İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler 1989 mezunuyum. 1993'ten beri uluslararası fındık ..