Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
329
 

Dün, bugün ve yarın

Dün, bugün ve yarın
 

Kürtler, PKK ve Demokratik açılım konusunda, yazmak istemiyorum, desem de, olmuyor.

Doğru şeyler yazdığımdan, yüzde yüz eminim. Yazdıklarımın milliyetçilik ile ilgisi yok. Ben, tamamen TC DEVLETİNDEN YANAYIM. Atatürk'ün kurduğu bu devleti, bu cumhuriyeti seviyorum ve ölünceye kadar savunacağım. PKK, DTP ve onun yörüngesinde olanların, devletimizin aleyhinde olduklarını düşünüyorum. 1938 yılında, Dersimde olanlar, bu günkü PKK nın, birinci versiyonuydu, diyorum. Zamanın hükümeti ve devleti, bu ayaklanmaya, gerektiği biçimde müdahale etmiş ve layık olduğu şekilde bastırmıştır. O zaman, Atatürk vardı. O zaman, devlet vardı. O zaman, hükümet vardı. Bir de bu güne bakalım. Neyimiz var, neyimiz yok, görelim.

Atatürk, dünü, bu günü ve yarını görebilen, eşsiz bir insandı. Eşine, ne tarihte, ne de günümüzde rastlamak mümkün değildir. Günümüzde ülkeyi yönetenlerin, bırakın, dünü, yarını, yaşadıkları günü bile algılayabildiklerini sanmıyorum. Dünü bilmeyenler, bu günü yaşayamazlar ve yarını da hazırlayamazlar. Öyle olduğu için, bu gün PKK ile muhatabız. Öyle olduğu için, Kürtler, geçmişte yapamadıklarını, bu gün yeniden yapmaya kalkışıyorlar. Öyle olduğu için, İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, bu gün yine karşımızdalar ve içimizdekileri, maşa olarak kullanıyorlar. Başımızdakilerin ise, ne geçmişten, ne bu günden, ne de yarın olacaklardan haberleri var. Bu günü atlattık, yarına Allah kerim de, diyemiyorlar. Zira, bu günü atlatmadık.

Bakın, bu gün basında çıkan haberde, Barzani nin yeni rüyası var. Barzani nin en büyük hayali, birleşik bir Kürt ordusu kurmakmış. Bunun için, Amerika dan icazet istemiş. Umarım, bizim açılımcılar, buna icazet vermişlerdir, bu durum, Kürtlerin demokratik hakkıdır. Herkesin ordusu var. Kürtlerin neden olmasın ki? Bu iş için, Kürt kardeşlerimize, malzeme ve lojistik destek de sağlayabiliriz. Bu, basiretsizlik, Turgut Özal dan miras kaldı. 1990 lı yıllarda, Amerikanın 1. Körfez harekatında, Turgut Özal, bir koyup üç alacağımızı söylemiş ve Amerikanın kuyruğuna takılmıştı. Sonunda ne oldu? Ne olacak, üçün birini bile alamadık. Özal'ın rüyasına göre, Amerika Irakı halledecek, Musul ve Kerkük ün kontrolü, bize geçecek idi. Siyasi açıdan, fasa fiso yaşadığımız o günlerden, iş bilir memurlarımız, köşe dönmecilerimiz, 15 yaşındaki hanedan mensuplarının şirketleşmesi, Hicret apartmanı, 1998 depremlerinin acıklı sonuçları, PKK nın giderek büyümesi, insanlarda hurafelere inanma eğilimlerinin artması, piyasada medyumların, mollaların, din tacirlerinin çoğalması, Erbakan zihniyetinin, iktidara kadar yükselmesi ve aynı zihniyetin % 40 oy alıp günümüzde iktidar olması, bu güne miras kaldı.

Bu günlerden, yarınlara ne miras kalacak? Bölünmüş bir Türkiye mi? Devlet ve Millet olabilmenin değerlerini yitirmiş bir Türk halkı mı? Avrupa dan dışlanmış, Arapların kucağına düşmüş, bir devlet mi? Ekonomik açıdan düşkün, işsizlikten bunalmış, gelecekten ve yarından ümidi olmayan, kula, kul olmaya amade bir toplum olma yolundayız. Binlerce insanın kanına girmiş terörist başının, sokaktaki vatandaştan daha hür, daha varlıklı, daha konforlu bir hayat yaşadığı, başka bir ülke tanıyor musunuz? Yıllardır dağlarda yaşayan, askerimize karşı savaşan, ülkemizde yollara mayın döşeyip, masum insanların canını alan, teröristlerin, kahraman gibi karşılandığı, başka bir ülke tanıyor musunuz? Kendi savcısının, hakiminin, yargı organlarının telefonlarını dinleyip, ispiyonlayan, adalet sistemi, başka hangi ülkede var. Önce tutuklayıp içeri tıkılan, sonra suç isnat edilip, iddianame hazırlatılan, hukuk sistemi, başka nerede var? Azarlanan meclis başkanı, bakanlar ve millet vekilleri, başka hangi demokrasilerde bulunuyor? Çalışanı, çalışmayanı, emeklisi, sürünen, başka bir sosyal devlet tanıyor musunuz? Bunları saysam, sayfalar yetmez.

Ne diyorsunuz? Bunlar, bu ülkede olmuyor da, ben mi uyduruyorum. O zaman sizde, bunların karşıtlarını uydurun, bakalım becerebilir misiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dersimde katliammış da bilmem neymiş. Devlet mekanizması teröristle, isyancıyla müzakere etmez. Hakkı neyse verir. Hala daha çok demokrasi istiyoruz diyenler, bir bebek katilinin posterini arabasına takıp dolaşıyor, polis de müdahale etmiyor. Daha ne kadar demokrasi istiyorlar. Hangi ülkede var bu rahatlık. İzmirde halk tepki gösterince de tehdit etmekten geri kalmıyor demokrasi aşıkları. Devlet bir şeyleri düzeltmek için biz sade vatandaşları rencide etmeye devam ettikçe kurtuluş savaşında ilk sıkılan kurşunun vatanı olan İzmir sosyal patlama yaparak sorumsuz sorumlulara haddini bildirecektir. Nitekim yerel seçimlerde de göstermiştir. Ve demokrasi aşıklarına son bir not, Fransa'da (hani "senin görüşlerine katılmıyorum ama sen görüşlerini söyleyebilesin diye canımı vermeye hazırım" diyen yazarın ülkesinde ermeni soykırımı yoktur demek suçtur. demokrasi isteyenler devletlerin kendi yasalarına uymayan konularda nasıl davrandıklarına bir daha baksınlar. O posterleri de göstermesinler.

akkin 
 24.11.2009 10:11
Cevap :
yüreğinize sağlık. anlayacakları dilden, anlayacakları telden, anlatmalıyız. Bu ülkenin sahipsiz olmadığını bilmeliler. Saygılarımla.  24.11.2009 11:34
 

yazınız tabiiki size yakışan şekilde olmuş.Aslında ben Onur Öymen'e haksızlık yapıldığını,anlatmak istediklerini anlamayan ya da anlamak istemeyenler tarafından kullanıldığı bilinçli olarak kullanıldığını düşünüyorum.Şu anda anlaşılıyor ki derdimizi,apaçık çekiştirilmeye uygun olmayan kelimelerle ifade etmek durumundayız.yoksa meramınızı daha ortaya dökmeden anlayıveren(!),aklınızı okuyabilen (!) bir ferasete sahip bir yaptırım gücü kullanan yetkiyle yaşamanın ağızda bıraktığı acılığı balla bile gideremeyecek hale geliyoruz.Bil sen seni,bilmezsen kendini,patlatırlar enseni. ne güzel değil mi? elinize sağlık

Nev Nihal 
 24.11.2009 9:23
Cevap :
Giderek, vatanana, devlete, millete, cumhuriyete, Atatürke, sahip çıkmak, savunmak suç sayılıyor. Tüm bunlara hakaret etmek ise, demokrasinin gereği. Açıkça tehdit savuranlara, ergenekon şahini, savcılarımız, ne zaman el atacaklar, görelim bakalım. Sağlıkla kalın.  24.11.2009 11:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 325
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

Nerede, nasıl, ne zaman, umursamıyorum. Bir şekilde dünyadayım, yaşıyorum. Hayatı seviyorum. Tanr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster