Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '08

 
Kategori
Dünya Borsaları
 

Dünya borsaları

Merhaba,

Dünya borsaları bu günlerde taban arayışında. Yaşadığımız kriz o kadar büyük ki... Finansal kuruluşlar, ayakta kalmak için artık devletlerden borç almaya başladılar bildiğiniz üzere. Gelde, bu karışık ortamda iş yap. Artık, borsada bilanço ve diğer temel analizleri kullanarak her seferinde yoğurdu üfleyerek işlem yapma dönemi....

Bazı halka açık şirketlerin piyasa değeri, kasasında duran nakit paradan daha az... Ben, buna benzer dönemi ikibin yılındaki finasal krizde ve yüksek faiz oranları olduğu dönemlerde yaşamıştım. Hep kriz olacak değil... Bu günler de geçecek ama ne zaman? Borsalarda satın aldığınız hisse senedinin, verdiği temettü ile kendini amorti etme zamanına bakılır. Buna da fiyat kazanç oranı denir. Şu an için, bazı hisse senetlerinin fiyat kazanç oranları dördün altında.

Bu oran emlak piyasasında onun üzerinde. Hemen bana, emlağın riski çok daha az dediğinizi duyar gibiyim. Satın aldığınız bir apartıman dairesini ülkenin bir çok yerinde, geçen seneden daha düşük bedele kiraya verebiliyorsunuz maalesef... Yani kriz her yerde.

Bence, çok ince eleyerek uzun vadeli hisse senedi almaya başlamanın zamanı geldi. Tabii ki bir uzmana danışarak. Bir, iki yıl vadeli hisse senedi almak için fiyatlar oldukça uygun. Piyasalarda herkes korkarken hisse almak daima kazandırır.

Bol kazançlar dileğiyle, selamlar.

gökalpini

 
Toplam blog
: 41
: 1131
Kayıt tarihi
: 24.08.08
 
 

Makina mühendisiyim ve 1988 yılından beri İ.M.K.B.de bazen pofesyonel bazen amatör olarak igileniyor..