Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '07

 
Kategori
Yurtiçi Tatil
 

Edremit Körfezi ve Ayvalık

Edremit Körfezi ve Ayvalık
 

Burhaniye^den Edremit'e bakış


Haziran ayının son haftası ve son 67 senenin en şiddetli sıcaklarını yaşıyoruz. Yani hayatımın en şiddetli sıcakları. İyi ki İstanbul'da değilim, aldığım haberlere göre millet zor durumdaymış. İstanbul'un rutubeti yaşanları nasıl zor duruma soktuğu bilinir. Bir de 40C ye varan sıcaklar ölümcül neticelere varabiliyor. Şu an Burhaniye deyim, gündüz 11.00 ile 17.00 arası inanılmaz sıcak.

Ege bölgesinde Edremit Körfesinin yeri ayrıdır. Ayvalık'tan başlayan sıra ile Gömeç, Burhaniye, Edremit (Akçay), Altınoluk ve Küçükkuyu. Herbiri şirin ilçeler. Zeytin ağaçlarıyla kaplı doğası, güzel denizi ve Kaz dağlarından akan dereleri ile ayrı bir yeri vardır tatilcilerin ajandalarında. Özellikle Ayvalık bu bölgenin en eski yerleşim bölgesi olması ile başı çeker. Ama bu şirin ilçenin bakımsızlığı beni bugün çok üzdü. O güzel coğrafyaya yöneticiler neden bu kadar ilgisiz, anlamak zor. Ali Bey ( Cunda ) adası da kanımca aynı durumda. Akçay, Burhaniye ( Ören ) ve Altınoluk'un durumu farklı mı ? Hayır.

Hani deriz ya "bu yerler yabancıların elinde olsa" diye işte tablo bu. Ucuz tatilcilere yönelik bir bölge durumuna düşmüş Edremit Körfezi. Belki Güneydeki tablonun benzerini bu bölgede beklemek haksızlık olur. Bu düşünce hiçbir zaman bahane olamaz. Bölge halkı ve yöneticileri, bu bölgeye gereken ilgiyi bir an önce göstermeli, beni üzen Ayvalık'ı bir daha öyle görmek istemiyorum. Bu bölgeyi ziyaret etmek, tatilini burada geçirmek isteyenler fikirlerini değiştirmemeliler, buralara gelip bu bölgenin kalkınması için itici güç olmalılar.

Özellikle Ayvalık'ın coğrafyası, Kaz Dağlarının dereleri ve oksijeni, zengin meyva ve sebze çeşitliliği görülmeye değer.

Herkese biraz daha serin günler dileği ile iyi akşamlar...

 
Toplam blog
: 487
: 1730
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..