Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '21

 
Kategori
Blog
 

Engelli İnsan Olarak Yaşamak

Engellilerin toplumda tam olarak hak ettikleri değeri göremedikleri bir gerçek olsa da, toplumdan tamamen soyutlanmadıkları da önemli bir gerçektir. Bu yazımızda sizlere, engelli bir insan olarak yaşamanın ne kadar zor olduğunu anlatmaya çalışacağım. 
 
Engelli kişilerin yaşadığı sorunları ve toplumsal bakış açılarını, gerek kişilerden ve engelliler için faydalı paylaşımlar yapan sitelerden araştırmıştım.
 
Sanırım engelli olan her birey, yada engelli çocuğu olan her anne baba kendine aynı soruyu sormuştur. 
 
Neden Ben?
 
Dünya bir imtihan yerdir. İnsan bir çok şeyden imtihana tabi tutulmaktadır. Evlatlarından, Anne ve Babasına davranışlarından, edindiği mallardan ve daha bir çok şeyden sürekli sınav olmaktadır. Engelli kişiler içinde engelleri bir imtihandır. Bu büyük imtihandan başarı ile geçmek için sabretmek ver her şeye rağmen şükretmek gerekiyor.
 
Engelli Sorunları Nelerdir
 
Engelli kişilerin, genel anlamda sorunlarına bakmak istersek 5 ana başlıkta buna değinebiliriz.
 
1) Erişebilirlik
2) Ayrımcılık
3) Sağlık
4) Eğitim
5) İstihdam
 
Engelli sorunlarına örneklendirmek gerekirsek; dışarda bir yerlerde gezerken bu adamda ne geziyor burda gibi bakışlara hepımız maruz kalıyoruz hatta yaşı kücük ve durumunu daha hazmedememış arkadaşlarımız bu yüzden evden çıkmak bile istemıyor.
 
Ama bu düşünce yanlış biz geriye doğru çekildıkçe  insanlar bizi görememeye bu hayatta yokuz gibi davranıyorlar.
 
Oyüzden ne kadar kendımızden emin durursak o kadar bizlerı görup bizlerın önündeki duvarlarını kaldırmaya çalışacaklarına inanıyorum. bizimde her sosyal alanda bulunma hakkımız olduğunu herkese göstermemız lazım.
 
Önümuze çıkarılan engellerle hemen pes etmeyelım. Engelli diyip ötekileştırmeye son vermek için uğraşıp mücadele edelım. Tabi kı bu olay hiç ama hiç kolay değil. 
 
Unutulmamalıdır ki!
Kimi doğuştan kimi sonradan, kimi ünlü kimi ünsüz. En büyük dehalardan bazıları engellidir. Engeliliklerinin yanında zeka, vizyon, kararlılık, hayalgücü, yaratıcılık, işi sevmek, cesaret, mücadele etmek vb. gibi kişisel özellikleri de ortak noktalarıdır.
 
“Stephen Hawking” yakalandığı ALS hastalığı sebebiyle ile tekerlekli sandalyede yaşayan bilimadamıdır. Evrenin kökenini sorguladığı ve açıkladığı teorilerle bilimde çığır açmıştır.
 
“Eşref Armağan” doğuştan görme engelli ressam olup “gerçekten görmüş gibi” yaptığı resimler ile bilim dünyasını şaşırtmıştır.
 
Bu örnekler engelilik durumunun insan içerisindelki potansiyeli durdurmadığının göstergesidir. Siz de kendi hikayenizi her zaman yeniden yazabilirisiniz.
 
Kaynak : Engelli.com (Engelli Kişilerin Yaşadığı Sıkıntılar)
 
Toplam blog
: 3
: 115
Kayıt tarihi
: 29.07.21
 
 

  Yüksekokul mezunuyum, IT sektöründe hizmet vermekteyim ve üçüncü derece engelliyim. Evli ve b..