Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '12

 
Kategori
Haber
 

Eski MAKÜ Rektörü Yıldız “Pis İşler”e mi Bulaşmış

Eski MAKÜ Rektörü Yıldız “Pis İşler”e mi Bulaşmış
 

ESKİ MAKÜ REKTÖRÜ PROF. YILDIZ-MAKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. SAATÇİ-CUMHURBAŞKANLIĞI BASIN BAŞDANIŞMANI ERSEVER


 

Eski MAKÜ Rektörü Yıldız “Pis İşler”e mi Bulaşmış

Ya Da Yeni Rektör Saatçı “Sütten Çıkmış Ak Kaşık” mı?

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever'in rektör atamalarıyla ilgili açıklamasına sert tepki gösterdi, ''Akademik çevrelerde infial yaratan bu talihsiz açıklama, Cumhurbaşkanı'nın tercih etmediği tüm saygın adayları şaibeli ve sakıncalı ilan etmiştir'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever'in rektör atamalarıyla ilgili açıklamasına sert tepki göstererek, ''Akademik çevrelerde infial yaratan bu talihsiz açıklama, Cumhurbaşkanı'nın tercih etmediği tüm saygın adayları şaibeli ve sakıncalı ilan etmiştir'' dedi.

HERHANGİ BİR YALANLAMA GELMEDİ

Meclishaber.gov.tr’de yayınlanan habere göre, Tarhan, Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Sever’in açıklamalarına ne kendisince ne de Cumhurbaşkanınca bir yalanlamanın gelmediğini belirterek, ifadelerin doğruluğunu kabul etmek gerektiğinin altını çizdi ve açıklamanın özünün üniversite rektörleri seçimindeki Cumhurbaşkanlığının ölçütüne açıklık getirildiğini belirtti.

Tarhan şu görüşleri ileri sürdü:

‘PİS İŞLER’E BULAŞMAYANLAR REKTÖR!

“Buna göre, fazla oy alan adaylar 'iftira kampanyaları düzenlemeleri, ayak oyunlarına başvurmaları ve birbirlerinin kuyusunu kazmaları' nedeniyle rektör olarak atanmamaktadır. Bunları bilmesine rağmen Cumhurbaşkanı açıkça ifade edemediğinden, ancak atama tercihine yansıtabilmekte ve bu 'pis işlere' bulaşmayanları rektör seçmektedir.”

AKADEMİK ÇEVRELERDE İNFİAL YARATAN SÖZLER

Tarhan, açıklamalarına, “akademik çevrelerde infial yaratan bu talihsiz açıklama, üniversitelerde aldığı oylarla temayüz etmesine ve kabul görmesine karşın, Cumhurbaşkanı'nın tercih etmediği tüm saygın adayları şaibeli ve sakıncalı ilan etmiştir.” Diyerek devam etti. “Siyaset kurumunu ise bu oyunların asli merkezi olarak mahkûm etmiştir.” Şeklinde ifade kullanan Tarhan sözlerine, “kendisi de bir siyasi parti kurucusu ve mensubu olan Cumhurbaşkanı'nın, danışmanı tarafından açıklanan ve henüz yalanlamadığı bu değerlendirmeleri, bulunduğu makamın ağırlığına yakışmayan tek kelime ile sorumsuz değerlendirmelerdir ve muhtemelen üniversite kamuoyunun güvenini kazanarak yüksek oy alan adayları rektör olarak atamaması günahının bir şekilde aklanması çabasıdır.” Diye son verdi.

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK LAF!

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever’in bu açıklamaları bir bakıma 2010 yılı Sonbaharındaki MAKÜ üzerinde oynanan oyunların döndürülen fırıldakların aynası gibi. Sever, üniversite seçimlerinden fazla oy alan rektör adaylarının, 'iftira kampanyaları düzenledikleri”, ”ayak oyunlarına başvurdukları”, “birbirlerinin kuyusunu kazdıkları”nı iddia ederek bu nedenlerden dolayı Cumhurbaşkanının bunları rektör atayamadığını ileri sürmektedir. Cumhurbaşkanı da tüm olup bitenleri bilmesine rağmen bunu “açıkça ifade edememek”te, ancak tercihini atamalara yansıtmaktadır. Yani “bu ‘pis işlere’ bulaşmayanları rektör seçmektedir.” Özrü kabahatinden büyük bir laf!

MAKÜ ESKİ REKTÖRÜ HANGİ ‘PİS İŞLERE’ BULAŞTI

Ahmet Necdet Sezer’in seçtiği ve 2006 yılından itibaren gecesini gündüzüne katarak MAKÜ’ye çağ atlatan ve Örtülü Kampusunu yaratan, enerji dolu ve dinamik eski MAKÜ Rektörü Prof. Gökay Yıldız’ın “pis işleri”, bir eğitim sendikası şube başkanının, kentin en işlek caddesinde “Yasakçı Rektörü Tanıyınız” diye sloganlar atarak dağıttığı bildiride ayan olmaktadır: Yasakçı Rektör! Neyi yasaklamış? Türbanın üniversiteye girmesini yasaklamış… Tabii ki, bu çeşit “pis işler” Cumhurbaşkanının, Prof. Gökay Yıldız’ı rektör olarak atamamasında temel ölçüt olmaktadır. İkrarın böylesine diyecek yok doğrusu!

CUMHURBAŞKANI BASIN

BAŞDANIŞMANI, REKTÖR PROF.

DR. SAATÇI’YI DA TÖHMET ALTINDA BIRAKIYOR

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatçı, 2010 yılının Sonbahar aylarındaki anılan provokasyon ve tertiplerin üzerinde, birkaç ay sonra üniversitede yapılan seçimlerde az oy almasına rağmen, en fazla oyu alan Prof. Gökay Yıldız’a karşılık rektör seçilmişti. Perşembenin gelişi Çarşambadan belliydi. ‘010 yılı Sonbaharındaki olaylar ve gelişmeler, Bahardaki rektörlük seçimlerinin ayak tapırtılarıydı. Seçilmemesi gereken “pis işler”e bulaştırılmış gibi bir kamuoyu yaratılmalıydı. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever’in amacını çok aşan sözleri bizce Rektör Prof. Dr. Saatçı’yı da zan altında bırakmaktadır.

 
Toplam blog
: 510
: 505
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..