Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
459
 

Eylül'den sonrası Nisan

Eylül'den sonrası Nisan
 

Eylülün ortalarında bir akşamüzeri... Tam bir sonbahar havası İstanbul'da. Hafif, belli belirsiz bir serinlik, neredeyse artık üşütmeye meyleden bir rüzgar eşliğinde adımladığım kaldırımlar...

İçimde bir heyecan, bir mutluluk sormayın. Ama adımlarım inadına aheste. Adımlarım sonbaharın tadını çıkarmamı istiyor telaşlarıma, heyecanlarıma aldırmadan.

Yüksek taş duvarlarına işlenmiş motiflerle kimbilir kaçıncı sonbaharını yaşayan binaların, o binaların önünde uzanan sokakların gürültülü telaşından heyecanından çok farklı içimdeki heyecan. Denize uzanan sokağı, rengarenk, herbirinin içinde başka başka heyecanlar, telaşlar taşıyan arabalarla dolu geniş bir cadde bitiriyor. Caddeden sonrası deniz... Denizde irili ufaklı gemiler... Kimi demir atmış, kimi demir atacağı yere ilerlemekte. Uzaktalar, içindekiler görünmüyor, ama olsun, telaşlar, heyecanlar, mutluluklar, kim bilir belki de hüzünler, kederler uçuşuyordur tayfaların köhne kamaralarında.

Sonbahar... Hüznün mevsimi, hazan mevsimi diye bilinir öyle değil mi? Ama bugün öyle değil işte. Dünden kalma bir rahatlık, yarına sari bir mutluluk var bugün.

Mutluluğun yarına sirayeti, kalbe sığmayan, tarifi mümkün olmayan bir güzelliğe dair. Bu anda hayal dahi olsa, bildiğim varlığıyla, hayal olarak kalmayacağına dair inancımla yarınlara sirayet eden bir mutluluk.

Soğuk kış günleri hüküm sürerken, bir güneş belirir bulutsuz gökyüzünde bir gün hani. Pırıl pırıl, sıcacık. Evin geniş penceresinin perdeleri aralanıp camın önüne elde bir bardak çayla oturulur ya. Hani içiniz, ilikleriniz kışı, soğuğu unutur da camdan dolan güneşle alabildiğine ısınır ya. Öyle bir güzellik işte anlatmaya çalıştığım.

Eylülün ortasında bir akşamüzerinde bahar çiçeklerinin açması çok anlaşılır, izahı pek kolay değil belki. Ama işte herkes yaşadığını bilir derler ya, anlatmak böyle zor olsa da yaşamak güzel.

Sarmak ister kollar, sardığını bağrına basmak, içine doldurmak ister. Düşü döşünde bulunca her mevsim bahar, her gün aydınlık bir gündüz olur. Sararıp dökülen yapraklar düşmez yere, her biri taze bir filiz olur açar dallarda. Bir sıcaklığı, bir güzel kokuyu sarar kollar. Bağrına bastıkça sardığını, buram buram mutluluk yükselir gökyüzüne.

Kış değil gelen, bakma sen bu serin rüzgarın, bulutlanan gökyüzünün oyunlarına, eylülden sonrası hemen nisan.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir anlatım. Yazarak yaşatmak bu olsa gerek. Sevgiler

Ozlem Ozkulak 
 15.09.2007 2:12
Cevap :
Çok teşekkür ederim. İyi bir yaşam diliyorum.  17.09.2007 15:07
 

Yazı çok güzel de, ben yine insanı bulamadım. Selamlar. 14.09.2007. şemseddin Koçak

Şemseddin Koçak 
 14.09.2007 11:35
Cevap :
Merhaba, İnsan aradığınız her iki yazıda da aslında var insan. Pek sarih değil belki ama tamamen insana dair ve içinde insan var diye düşünerek yazdım. Ancak buradan çıkarabildiğim ders şu ki, sanırım bunu anlatabilmekte çok başarılı değilim. Çok teşekkür ederim uyarınız için. Bu konu üzerine eğileceğim. Selamlar.  17.09.2007 15:13
 

Değerli Hasan bey kardeşim, sımsıcak ve buram buram yaşam kokan güzel yazınız için size içten teşekkür ederim. Dün yine, sizin gibi tesadüfen taıştığım Sema hanım da benzer güzellikte bir sonbahar yazısı yazmıştı. Aynı duyguları paylaşmak insana huzur veriyor. Benim için en önemlisi sonbaharın hüznü işindeki yaşam kıvılcımlarını çok zarif bir şekilde anlatabilmenizdir. Sevgi ve saygılarımla.
Enfal

Enfal Törün 
 14.09.2007 11:03
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Zarafet anlatımda değil anlayışınızda olsa gerek. İyi bir yaşam diliyorum.  17.09.2007 15:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

1969 yılında Tarsus'ta doğdum. İktisat Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi mezunuyum. Amatör olara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster