Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '12

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
275
 

Eyvah! Kaynana adayıyım.

İtiraf ediyorum. Ben de bir kaynana adayıyım. Tüylerim diken diken oluyor doğru. Neyse ki, şimdiye kadar yaşananlardan hep ders almışlığım vardır. Bir kere tökezledim mi hayatta, o iş tamamdır.

Bazen, zaman böyle hızlı ilerlerken, nasıl oluyor da insanlar oldukları yerde sayıyor anlamıyorum doğrusu. Çocuklarımızı, kendi uzvumuz gibi mi görüyoruz ne? Hatta, bizi kendi uzantıları gibi gören annelerimiz, babalarımıza, kayınvalidelerimize kızıyoruz. Ona rağmen neden, bulunduğumuz kabın şeklini alamıyoruz? Eğer sözkonusu olan kızımız ise onları anlayabiliyoruz. Hele damadımız ise, salkım söğüt. Ama gelinlerimiz. Ne acı değil mi? Dört çocuğundan birine, kayınvalidesinin adını vermeyen kayınvalide, oğlunun çocuğuna isim koymak için sıvıyor kolları.

Peki, gelinlerimiz, onların da bizim gibi hayalleri olamaz mı? Torunlarının isimlerini koymanın onlara kısmet olacağının garantisi var mı? Ömürler buna yetecek mi? Gelenekler ve görenekler değişmeyecek mi? Bunu kim bilebilecek ki?

Oğul ve gelin bir müjde veriyor. Oğul, kelebek gibi. Bebek geliyor. Hayaller kuruluyor. Sonra ani şok. Kurallar, kurallar. Bebeğin adı dünden hazırmış meğer. İmzalar atılırken konuşulmamış olan şeyler gün yüzüne çıkıyor. Sonuç; hezimet. Bebeğe kayınbabanın adı konmuyor. Sevinçler de paylaşılmıyor haliyle. Hatta yıllar sonra gelin ve kaynana bir gün tartışıyor. Kayınvalidenin iddiası belli. Bir defa dahi özel hayata müdahale etmediğinde ısrarcı. Gelin ise çoktan atmış köprüleri.

Kayınvalidenin kırgınlığının geline değil de oğula olduğu anlaşılıyor. Nedeni de, oğlunun gelinine bebeğin adını kararlaştırdıkları adı koyacaklarını söyleyip, nüfus memurluğuna gittiğinde, kayınbabanın adını emrivaki bir şekilde yazdırması gerektiği halde, eşiyle karar verdikleri adı nüfus memurluğuna beyan etmiş olması. Erkek olsaymış da oğlu, annesinin dediği ismi yazdırsaymış. "9 ay karnımda taşıdım. Elbette ki benim de isim koymaya hakkım vardır", diyor gelin. Ben de oğlumu 9 ay taşıdım diyor kayınvalide. Alakaya kel maydanoz derler ya, o biçim işte. Koymuşsun zaten diyorsun, anlamıyor ki.

Biz, gerçekten gelinlerimize neler yapıyoruz.? Oğullarımızı sevip de geldikleri için onları cezalandırıyor muyuz? Onları bulaşık makineleri dinlensin diye bulaşık yıkatmak, temizlikçi kadına para vermemek için cam kapı sildirmeye mi alıyoruz? Kendi kızlarımızın gelin gittikleri ailelerde mutlu olmaları için kendimizi yırtıp, gelinlerimiz sözkonusu olduğunda dümen mi kırıyoruz. Biz ne yapıyoruz?

Gelinlerimizin hangi partiye oy vermeleri gerektiklerine,

Hamile kalıp kalmayacaklarına,

Hamilelikte hangi hamile kıyafetlerini giyip hangilerini giymemeleri gerektiğine,

Ne şekilde doğum yapacaklarına,

Çocuklarına hangi adı koyacaklarına,

Tatil gidip gitmeyeceklerine,

Ekonomi yapıp yapmayacaklarına,

ve daha bir sürü şeye karışıyoruz.

Çocuklarımızı yuvalara teslim edip çalışıyoruz. Çocuğumuzla eşimizle bir hafta tatile gideceksek, karşımız kapı duvar. Kimsenin olmadığı bir ortamda iğneliyoruz gelini. "Ben bilmiyor muydum tatillere çıkmayı, ben çıksaydım sen çıkabilir miydin?" diyor kayınvalide. Kendi kızını ikinci tatiline güvenle yolculuyor. Mesleğini hiç söylemeyeyim. Kayınvalide olunca meslek fark etmiyor işte.

Evet, sevgili blogum. Tüylerim böyle diken diken. Gelinimden Amerikalar'a mı kaçsam. Belki de kovalarım. Bilmiyorum. Tek bildiğim, nerde bu aile danışmanları, nerde bu psikologlar, eli kızılcık sopalı kaynanalar hala var.

Gelinler ise artık yoruldu koşmaktan.

Bazen 5 yaşındaki oğlum, "Anneciğim, ben senden ayrılmam, evlenince de seninle aynı evde yaşayacağım." diyor.

Korkuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5335
Kayıt tarihi
: 20.05.12
 
 

Hukukçu bir anne.  Hayatta her şeyin kontrol edilemeyeceğini zor da olsa öğrendim.  Hayat, kısa b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster