Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '21

 
Kategori
Ekonomi Yayınları
 

FATURALAR ÜÇE KATLANDI

- Ocak ayı başı ile elektrik faturalarında ki yüksek rakamlar Şubat  ayında tavan yaptı. Bazı fatura miktarları kiralarından yüksek olunca vatandaş isyan etti.

- Son günlerde bir çok vatandaş elektrik faturalarının yüksek gelmesinden şikayetçi durumda. Vatandaşlar önceki aylara göre faturaların en az 3 kat arttığı belirterek duruma tepki gösterirken, Türkiye'nin bir çok yerinde  bazı vatandaşların ev kirasından yüksek elektrik faturası ödediği öğrenildi.

 - Türkiye'de  yaşayan bir çok vatandaşın şikayetçi olduğu elektrik faturalarının yüksek gelmesi konusu Erzurum ve diğer illerde örneğin    Bursa, Tekirdağ, Sakarya,  Denizli ve Aydın’da da gündemde. Vatandaşlar sosyal medya üzerinden eski ve yeni elektrik faturalarını paylaşarak duruma tepki gösterirken, bazı vatandaşların konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağı söyleniyor.

 - Öte yandan bazı faturalarda ise hiç bir açıklama yazmaması ise vatandaşın tepkisini ikiye katladı.

 - Elektrik faturalarının ikiye hatta üçe katlandığını belirten vatandaşlar ise bunun bir soygun olduğunu dile getirerek “Elektrik faturalarındaki soyguna dur de!” başlığıyla sosyal medyada paylaşım yapıyorlar.

Paylaşımın  açıklamasında ise şu ifadeler yer alıyor;

 -“Elektrik faturası adı altında vatandaştan bu kadar para alınmasının sebebi nedir"!!!

 - iki ay önce gelen  fatura bedeli her ay katlanarak büyüyor, Vatandaşlar böyle  faturamı olur her faturada dağıtım bedeli kaçak kullanım bedeli, KDV ,TRT payı ve ETV vs gibi vergilerden dolayı iki katına çıkıyor bu alınan bedeller normal değil artık gerekenin yapılması lazım herkes elini taşın altına koysun.

 - Sayaç okuma bedeli nedir yahu?

 Okuma o zaman benim sayacımı ben okuyup sana bildireyim, senin işe aldığın adamın parasını neden ben ödeyeyim?

 Bakkala veya markete gittin  100 gram peynir aldın10 lira dedi bir  lira da fiyat okuma bir  lira da tartı bedeli  dese acaba ne düşünürsün  bakkal amca ve marketci amca kafayı yedi.deriz. 

 - Elektrik şirketleri üzerinde harcanan bütün yatırım masrafları eletrik faturalarına yani abonelere  enerji fonu altında fatura ediliyor. Yani masrafı vatandaşla elektrik kurumu ortak ödüyor.

 - Kaçak kullanım bedellerini elektrik kurumu  bizim gibi saflardan  cayır cayır tahsil ediyor. Gerçek  ortada bazı vatandaşlarda elektrik borcunu bir gün geçiktirse kapıda görevli, Hayırdır desen belliki elektriği kesmeye gelmiş, Aman kesmekte ne kesmek şarteli  indiriyor. Bir daha ki aya açma kapama parası olarak 48 lira faturana yapıştırıyor. Ne diyelim İnşallah kısa zamanda çözüm bulunur.!

Kalın sağlıcakla

 

 
Toplam blog
: 15
: 152
Kayıt tarihi
: 02.02.21
 
 

03.02.1963 Erzurum doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum 37 yıldır çeşitli haber kuruluşlarında; Yerel B..