Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
320
 

Gökyüzünün çığlıkları o ezgiyle karışıyor

Gökyüzünün çığlıkları o ezgiyle karışıyor
 

Gökyüzünün çığlıklarını işitiyorum bazen. Irak, gözlerin seçmediği bilinmez bir yörenin saklı bir köşesinden kopup gelen çığlıklar. Kirli, onulmaz yaraların derinliğini duyumsuyorum. Paslı ve solgun karmaşık çizikler şeklinde, ne kadar da acı veriyorlar.

Müzik dinliyorum daima. İçlerinden bir tanesi hüzünlü ve ritmik. O anlarda gökyüzünün tüm çığlıkları o ezgiyle karışıyor. Irak yörenin umarsız insanları, güneşin battığı her akşam, kendilerine ön görülen bu yazgının(!) sonuna yaklaşıyorlar. Gün ortasında yolun kenarında duruyorum. Her birinin anlık görüntüsü benliğimde kayarcasına toplanıyor. Kaygısız duruşumun belirgin hali ile umursamaz görüntümün sorunsuz şekli, aklıma gelen kıpırtılı sözcüklerle acımasızca yalanlanıyor. Bir adım ilerliyorum.

Sisin ardındaki gölgeleri görüyorum. Gölgelerin paniklemiş sahipleri, ulaşmak istedikleri varışa bir türlü varamıyorlar. Yönlerini şaşırmışlar, çıkmaz bir yolun sonunda nasıl da mahsur kalmışlar. Ne yapacaklarını bilemez haldeler ve bir ileri bir geri sessizce geziniyorlar. Şaşırmışlığın şaşkınlığı içerisinde birbirlerini süzerlerken asla tahmin edemezler; onların sisini dağıtacak bir tansık biliyorum ancak ses tellerim her zaman yorgun ve üşengeçtir. Bir güçlensem, bir koşu varsam yanlarına, bağırsam yüzlerine. İnansalar; sonra çıkışı hemen bulsalar!

Bazen mavi küreyi tepeden görüyorum.

-
Yorum olarak yazılan şiir, şiir olarak görünürse daha anlamlı olacak:

Çığlık

Gökyüzünün çığlıkları
Gözler seçemez,
bilinmez yöreler uzakta
Çığlıklar...
Kirli onulmaz yaralar.
Paslı ve solgun, bak
Nasıl da acı veriyorlar

Çığlıklar...
Hüzünlü ve ritmik
Güneşin battığı her akşam
İçinde işte müziğin
Senin yaptığın

Gün ortasında
Anlık görüntüler
Kaygısız duruşum
Acımasızca vuruyor
Sözcüklerle, çığlıklar

-
Tablo : Peasant, Paul Cezanne

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ÇIĞLIK Gökyüzünün çığlıkları / Gözler seçemez , / bilinmez yöreler uzakta/ Çığlıklar... / Kirli onulmaz yaralar. / Paslı ve solgun,bak / Nasıl da acı veriyorlar / Çığlıklar... / Hüzünlü ve ritmik / Güneşin battığı her akşam / İçinde işte müziğin / Senin yaptığın / Gün ortasında / Anlık görüntüler / Kaygısız duruşum / Acımasızca vuruyor / Sözcüklerle ,çığlıklar / Ş2, 30 ekim 2008 Kardeşim , yazını okuyunca bende oluşturduğu duygular bunlar, senin kelimelerinle...

Sükrü Sahin 
 30.10.2008 12:10
 

Hep ezildikleri doğru. Alıştıklarını düşünmek istemiyorum. Olsa olsa çaresiz bırakılmış olabilirler. Örgütsüz insan yalnız ve çaresizdir. "Alışmış dilenmeye!" diyenleri de şiddetle kınıyorum. Bunu söyleyenlere şöyle demek geliyor içimden: "Bir kez de sen dilensene ! Otur kaldırıma, gelip geçenlerin ayakları suratının ortasına bu kadar yakınken, bir kez de sen dilen!" Nedense sokakta dilenene "Utanmıyor musun dilenmeye, çalışsana!" diye çemkirenler bu sözü elini sıcak sudan soğuk suya vurmadan oturduğu yerde milyarları götürenlere söyleme cesaretini bulamıyorlar kendilerinde! Bunca sokak çocuğu varken kirada on tane dairesi olan çalışmadan , lüks içinde yaşamaya ve sömürmeye utanmıyorsa, yağmurda karda, iliklerinde soğuğu duyarak dilenenler hiç utanmasınlar! Kapkaççılardan önce, deveyi hamuduyla götüren HIRSIZLARA tepki gösterelim! Yazdığın her satırın bir değeri, tarihsel bir önemi var Hakan kardeşim. Aydın yüreğinden öpüyor ve seni...düşünceni candan destekliyorum. Sevgiler..

zelinartug 
 29.10.2008 13:40
Cevap :
Çok önemli tespitler yapmışsınız. Katkınız ve uğraşınız için çok teşekkür ederim. En derin saygı ve sevgilerimle...  30.10.2008 10:12
 

Hep ezildiler . Alışmışlar. Seni anlamazlar Hakan.

Ahmet Balcı 
 28.10.2008 20:09
Cevap :
Alışmak en kötüsü :(  29.10.2008 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 97
Ort. okunma sayısı
: 1487
Kayıt tarihi
: 16.02.07
 
 

Yaşam ışığını 1968 yılında Bafra’da gördü. İnşaat Mühendisi ve aynı sektörde yazılım geliştiren bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster