Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
504
 

Güle güle Fazıl Say

Güle güle Fazıl Say
 

Geçen akşam bir televizyon kanalında karşımıza çıktı Fazıl Say. Sayın Osman Yağmurdereli ile tartışmakta, atışmakta. Herkes sanırım kendine göre haklı. Fazıl Say’da Sayın Osman Yağmurdereli gibi düşünenlerde.

Özellikle fazıl Say’ın önceki konuşmalarından bir demet sunalım. Ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, “Türkiye’nin Orta Çağ karanlığına kaymasına karşıyım. Çünkü ben, çağdaş uygarlık düzeyini amaçlayan bir kültürün insanıyım. Türkiye’yi terk edebilirim” demişti. Kendisi gibi düşünenlerin %30’larda, kendisinin zıt düşüncesinde olanların % 70’lerde olduğunu belirtip terk etmek niyetindeymiş Fazıl Say. Tabi ki Fazıl Say’ın düşüncelerine saygı duyuyorum. Ama kendiside bu ülkede değişik etnikte ki düşünce ve fikirlere saygı duymalı. Özgür insan kendisi, istediği yere gidebilir, yerleşir ve de yaşayabilir.

Her şeyden önce Fazıl Say’a sormak isterim. “Sen 28 şubat döneminde neredeydin? O yıllarda senin fikir ve düşüncene daha ters olanlar iktidardaydı. Neden o zaman gitmek gibi bir söz söylemedin? Şimdi kalmış ortalığı bulandırıyorsun?”

14 Ağustos 2001’de AKP kuruldu. AKP’nin iktidara gelmesinin ayak sesleri duyulmaya başlanmıştı. Kalkıp neden önlerine set kurmadın? “Hayır olamaz bir İmam-Hatipli, hatta sırf bir şiir okuduğu için ceza alıp, cezaevine girmiş biri bu ülkeye başbakan olamaz demedin?” Bunları da söyleyebilirdin değil mi?

22 Temmuz seçimlerinden sonra, AKP ikinci dönemine girdi. AKP beş yılda iktidarda. Neden beş yıl önce değil de şimdi?

Bana sorarsanız aslında bunun altında başka şeyler yatıyor ya da Fazıl Say bir oyunun senaryosu. Nereden bilinebilinir ki?

Bundan beş yıl kadar önce bu sözlerini söylemiş olsaydı kendisini anlayışla karşılayabilirdim. AKP’nin ilk iktidara geldiğinden bu zamana kadar konuşmayan insandan art niyet beklerim.

Fazıl Say’ın ülke insanının üzerinde etkisi nedir anlayamadım. 80 milyonluk Türkiye Cumhuriyetinde kaç kişi Fazıl Say’ı tanıyor? Eğer varsa, kaseti ya da cd’ si kaç adet satmış? Fazıl Say ülkenin hangi yerine hizmet etmiş? Kaç kişiyi iş sahibi yapmış, ekmek vermiş, işsizlikten kurtarmış? Kısacası Fazıl Say’ın bu ülkeye tek çakılı çivisi var mı?

Fazıl Say, Türkiye’nin hudut kapıları var. Emin olun hepside açıktır. Dileyen çeker gider. Dileyende demokratik bir tutumla, fikirlere ve düşüncelere saygı göstererek yaşar. İlk ben gideceğim diyorsan buyur git. Sanmıyorum ki sen giderken arkandan aman gitme diye feryat edecek birileri olsun.

Bu ülkede sırf inancından dolayı okuyamamış, zulüm görmüş o kadar genç beyinler gitmedi. Neden biliyor musun Fazıl Say? Her ne olursa olsun bu vatan toprakları bize atalarımızdan emanet. Senin düşüncenden ayrı olan %70’lik grup dediğin bu vatanı da insanlarını da çok seviyor.

Güle güle Fazıl Say. Bir gün Türkiye’ye turist olarak gelmek istersen buyur gel bekleriz.

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yanıt verdiğiniz için sağolun ama benyinede fikri isterse bir kişi söylesin o onun fikridir sadece fikrini söylediği için ona saygı duyarım. % 50 ye yakını kabul ederse olur %20 si kabul ederse olmaz gibi bir düşünceyi iletmek bile bana göre özgürlük kavramını yaralayan bir düşüncedir.kavram kargaşası yaratır.Saygılarımla

hacer altinkaya 
 05.01.2008 1:49
Cevap :
öncelikle teşekkür ederim ben fazıl'ın fikirlerine karşı değilim. ama öyle bir açıklma yapması bu vatana ve millete verdiği değeri gösterir. bu vatan onun için değersizse buyursun gitsin, inanın o giderken ben uğurlamak dahi isterim, arkasından su dökmemek şartı ile. ah inönü dönemini bu millet bilse sanırım fazıla olan tepkiler çığ gibi olur. saygı ile  05.01.2008 14:51
 

Ağzına sağlık çok güzel yazmışın.İsteyen istediği yere gider,orada yaşar.Bu topraklar herkese yeter paylaşmayı bilmek gerek.

Vedat COSGUN 
 30.12.2007 20:38
Cevap :
sevgili vedat bey; öncelikle teşşekür ederim. amacım asla bir fikirden dolayı insanlarınülkesini terk etmesini sağlamak değildir. sizin demeniz gibi illa gideceklerse buyursun gitsinler. herkes fikirlere saygı duymuş olsa birbirimizi yemetiz. ama fazıl gibileri çıkıp mide bulandıracaksa buyursun gitsinler. hatta hiç durmasınlar. bu vatan ne fazıla ne de onun gibi çekip gitmek isteyenlere bakmaz zaten. 80 milyonluk bu vatan topraklarında her dinden ve de milletten insan yaşıyor yıllarca. aynı bayrak altında,aynı çatı altında. canımız bu vatana feda olsun. saygı ile.  01.01.2008 13:36
 

Yakup bey birincisi şunu diyeyim, insanlar illa bir dine mensup olmak zorunda değil değil mi? İkincisi, size desem ki, dinci, dinsel inancını siyasi bir aygıt olarak kullanan, dininin herkes tarafından kendi istediği yorumla benimsenmesini isteyen ve örgütlü olarak bunun mücadelesini yapan kişidir; dinci olmayan ise, eğer bir dine inanıyorsa, dinini bireysel kültürel bir öğe olarak yaşayan, dininin yaygınlaşıp yaygınlaşmaması için mücadele etmeyen ama gerekirse fikir alışverişinde bulunan kişidir desem, bu sizin için bir ayrım ifade etmez mi? Bakınız, meşru yollardan mücadele ettikçe, ben dinciye de karşı değilim. Hakkıdır. Desinler ki, türban mücadelesi kültürel değil siyasi mücadeledir. Başımın üstünde yeri var. Bu dürüstçe olur. Ama sen, yok efendim şöyle de böyle de bilmem ne de diyerek bu belli bir tarzdaki İslamiyet anlayışını dikte etmeye çalışırsan, bu dürüstçe olmaz. Ama sivil toplum, politika alanları herkese açıktır, akıl ve yürek arenası buyursun herkes!

Erdal Aydın 
 30.12.2007 15:43
Cevap :
sevgili yazar; evet illa insanlar bir dine mensup olmak zorunda değil.isteyen istediği dine inanabilir.islam'ın ana kuralı vardır "dinde zorlama yoktur" tabi bu gayri müslimler için geçerlidir.ikincisi,dini siyasi olarak kullanmak farklı,kendi istediği gibi yorumlaması farklı.örnek vereyim.faiz islam'da haramdır siz faizle geçinen birine faiz haram derseniz size karşı çıkar.kişi kendi kafasına göre yorum yapar.siyasi olarak dine gelince;hristiyan misyonerler türkiye'de kilise evler açarken neden siyasi eylem diyemiyorsunuz?hristiyanlar yapınca sorun yok müslümanlar inancını yaşarsa siyasi oluyor?önce siyaset ne demek onu açıklayalım ne dersiniz?"siyaset;arapça bir kelimedir.devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş ve anlayış"(TDK)demektir.politika ise italyanca kelimedir.mecaz olarak politika;"Bir hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşama, zayıf noktalarından veya aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanma vb. yollarla işini yürütme sanatıdır"  01.01.2008 13:31
 

insanların fikirlerine saygın yok ki fazıl say seni çok yaralamış. ben seninde kserbestçe konuşmandan yanayım. ama tek taraflı fikir özgürlüğü olmaz.niy ozaman konuşmadı diye insanları yargılamaya kalkarsan sen özgürlüğü bilmediğin için sadece senin gibileri hoş görürsün derim bende sana

hacer altinkaya 
 30.12.2007 1:53
Cevap :
sevgili yazar arkadaşım; her zaman savunduğum bir şey vardır, fikir ve düşünce özgürlüğü. yanlız fikri ve düşünce özgürlüğü devletini ve milletini karalayıcı,yıkıcı olmamalı. %30 gibi saçma sapan bir bahane uydurarak gitmek isteyen varsa bu ülkeden, onuda tutamayız sanırım. insanları yargılamakta benim haddime değildir. bu devletin yargı organları var onlar yargılar ancak,ama benimkisi sadece bir eleştiri olabilir. özgürlükte sadece fazıl say'ın % 30'larına değil %100'lerine olmalıdır. saygı ile.  30.12.2007 13:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 874
Kayıt tarihi
: 17.11.07
 
 

1975 Samsun doğumluyum. İlk orta ve liseyi Samsun'da okudum. İleri düşüncedeki tüm fikir değerlerine..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster