Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '11

 
Kategori
İlişkiler
 

Güvenmeli mi? Güvenmemeli mi? Ne! Güven mi? Ne güveni? En iyisi güvenmeli !

Güven! Çok çeşitlidir güven. Kendine, bir başkasına, durumlara, hayata karşı…

İşte bu güvenin duruşudur ve bizim ona bakışımızdır. Hepimiz güveni kendi kelimelerimizle tarif eder ve bu ölçüde kendimize, bir başkasına, durumlara, hayata karşı bir duruş sergileriz.

Kendimize güvenimiz en önemlisidir. Kendimize tabi ki güveniriz ama derecesi nedir ve ne kadarı gerçektir? Buna cevap vermek için kendimizi çok iyi tanımamız gerekiyor. Boşverin dışarıdakilerin ne düşündüğünü kim olursa olsun ve ne kadar kendinden emin olarak bunu söylerse söylesin bunun cevabı sizde. Siz kendinize ne kadar güvendiğinizi bir başkasından öğrenemezsiniz. Onlar ukalalık yapıp söyleme gafletinde bulunsa bile gülüp geçmelisiniz. Çünkü hiç kimse sizin pencerenizin önüne geçerek sizin içinize göz gezdiremez. Sorun kendinize, ben kendime ne kadar güveniyorum diye?

Güven içimizdeki bizin dışarı çıkma potansiyelini dış dünyada ifade etme şeklimizdir. Hepimiz olağanüstü insanlarız. Yetenekli, keskin, duru ve iş bitirici. Yalnızca bunu keşfetmemiz gerekiyor. Kendinize çok güvenmeniz de  güzeldir. Ancak az güvenmeniz de sorun değildir. Bu değişebilir bir durumdur çünkü. Sadece siz isterseniz bunu değiştirebilirsiniz. Bir başkası asla etki edemez size. Dış faktörler sadece konuşur! Bu şekilde düşünün... Ama inanın kendinize güveneceğiniz kadar  dolu dolusunuz. Sadece gelişim, sürekli kendinizi tanımaya odaklı olarak kendinizi doyurursanız farklı yer ve farklı insanlarla o zaman sürekli  tuğlaları üst üste dizmiş olacaksınız.

“Kendinize ne kadar çok güveniyorsunuz böyle?” cümlesini bir çok kişiden duyabilirsiniz. Kimisi imrenerek, kimisi iğrenerek, kimisi kıskanarak, kimisi delirerek size bu cümleyi kurarlar.

Kibar olup saygıyla karşılamak gerekiyor bu durumu. Doğru olan bir şeyin savunulmaya ihtiyacı olmadığını duymuştum. Ne güzel söylemiş söyleyen. Helal olsun!

Ancak sürekli gelişim, bir üst benliğimize ulaşma çabaları “GERÇEK GÜVENİ”  ifade eder, bunu da bilelim. Boş özgüven insanı yanlış durumlara sürükler, yanlış adımları kendi adımları sanmasına neden olur ve sonunda yanlış duraklarda durdurur ve geç kalınmışsa bitirebilir. İnsan kendini tanımadan,yeteneklerinin farkında olmadan, hayatına olumlu kazanımlar vermeden “ÖZGÜVENİM TAM” diyemez. Bu kendine güven değil, kendini kandırmak olur! Bunu da ayıralım.

Şimdi kendimize güvenip güvenmediğimizi hemen kontrol edip sonraki adıma, bir başkasına güvenip güvenmeme konusuna geçelim. Aslında bu karşılıklı bir alışveriş. Siz kendinize güvenirseniz güven verirsiniz ve karşılıklı güvenli ilişkileriniz olabilir, ancak aksiyse endişeyle yaklaşırsınız,tam güvenemezsiniz. Aslında bu sizin kendinize olan eksik güveninizdir. Zaten siz kendinize tam güvenirseniz kimse size hiçbir şey yapamaz ki! Korkmaya gerek yok! Başkalarını kontrol etmeye, zarar görmemek için tuhaf mekanizmalar geliştirmeye falan filan… bunlara “GEREK YOK!”  “Ne edersen kendine, edersin kendi kendine!” bu kadar… Kimse şahsınıza değil, kendine yapar ne yaparsa… Güven dolu olun, korkmadan, kendinize güvenerek…

Şimdi bazıları “Güldürme beni, NE! GÜVEN Mİ? O da ne? “diyorlar,duyuyorum. Bu cümle çok karanlık. Bu düşünce içerisinde olan kişilerin kendileriyle ilgili ciddi sorunları olduğunu düşünüyorum. Yaşadığımız onca şeyi sen mi biliyorsun?Ukalalık yapma diyenleri de duyuyorum... Ama ben biliyorum yaşadınız biliyorum, kayıplarınız oldu, acılarınız sırf güvendiğiniz için oldu sanıyorsunuz aslında. Evet görünürde güvendi bu ama siz aslında kendinize güvenmiyordunuz bu ilişkiler sırasında lütfen bunları düşünün. O siz değildiniz ki zaten. Aslında yıkılan, üzülen, kırılan siz değildiniz o sizin gösterdiğiniz kişiydi ama siz değildi!İçine sizden bir şey kattınız biliyorum bu nedenle üzüntüleriniz gerçekti. Ama bu tam olarak siz değildiniz. Güvenin, kendinize ve bir başkasına... Siz kendiniz tanırsanız ve güvenirseniz karşınızdaki kim olursa olsun size zarar veremez. Bu ilahi bir şekilde engelleniyor zaten. Denge meselesi!

“NE GÜVENİ!"grubuna gelince, meyillisiniz ama daha tam kendiniz olamadınız sanıyorum. Ama gerekli olan çaba sonrasında güven sizinle olacaktır.

“EN İYİSİ GÜVENMELİ” evet en iyisi.”Güven, doğruysa senindir, değilse hiç olmamıştır..”

Ne çıkar güvensen, hiç! Bizler kendimize güven dolu olduğumuzda herkese bu enerjiyi yayarız. Ve onlarda bize güvenmeye başlarlar. Sonra kendilerine güvendikleri kadar yanımızda olurlar. Biz onlara fazla gelirsek gitmek zorunda kalırlar, yok değil onlarda güven arttırır bizle devam etmek isterlerse kendilerine güvenlerini sorgulayıp geliştirirler. Ve bu döngü güvenli insanlar ve onların oluşturduğu diğerleri ve onların oluşturduğu diğerleri… diyerek giderde gider. Bu tabi görünmeyen yansıması büyük resmin.

GÜVEN BİZİM İÇİMİZDE. İNSANLAR SÜREKLİ YOKLAYACAKLAR:

HUU! HUU! ORADA KENDİNE GÜVENEN BİRİ VAR MI?

İŞTE TAM SIRASI, KOCAMAN BİR EVETTTTTTTT!!!! BEN BURDAYIM. HAYDİ SEN DE GEL!!!

YOLUMUZ GÜVEN VE SEVGİNİN IŞIĞIYLA ÇEVRİLİ OLSUN…

SEVGİLER…

DUYGU ÖZLEM DEMİR
http://paylasim.lalabey.com.tr/

 

 
Toplam blog
: 5
: 397
Kayıt tarihi
: 19.10.11
 
 

Merhaba, Ben Duygu Özlem Demir. Ankara Üniversitesi Bilişim Teknolojileri 2006 yılı mezunuyum..