Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '11

 
Kategori
Güncel
 

Haçlı müdahalesi başladı

Haçlı müdahalesi başladı
 

saldırı başladı


Bir kez daha şahit olduk ki, Kaddafi gözden çıkarıldı ve emperyalist güçler birleşerek BM platformunda planlarını meşrulaştırarak saldırıya başladı. Bingazi’nin kapısına dayanmış Kaddafi den geri çekilmesini istedi ve geri çekilmesini bile beklemeden saldırıya başladı. Bundan anlaşılan isyancıları desteklemekten çok Kaddafinin petrol alanlarına zarar verme telaşı öncelik kazandı. Buradan ders çıkartılacak yeni bir örnek yaşanmaya başlandı. Nükleer gücü elinde bulunduran emperyalist devletler, Dünyada gelişmekte olan ülkeler de nükleer çalışmaları engellemek için elinden geleni yaptı. Şimdi kanun yazıyorlar ve adı meşruluk olan saldırıyı gerçekleştiriyorlar. 

Irak ve körfezden ders alan ABD karaya çıkmayı planına almadığını deklare etti. Zaten karaya çıkmasına da gerek yok. Filo Akdeniz de bekliyordu. Türkiye’nin ilk planda çekimser kalma sebebi olarak ülkede yapılan yatırımlar ve işçi sayısının etkisi olduğu söylenebilir ancak dışardan pasif kaldığı algısı orta doğu uzmanlarınca da teyit edildi. Müzakere edilebilir çekilme süreci uzatılabilirdi. Fransa erken davranarak tankları bombaladı ve saldırı başlatıldı. Amerika da füze saldırılarına başladı 

Kaddafi ye kızarız veya eleştirebiliriz. Doğrudur 40 yılı aşkın Libya’nın başındadır. Tunus Mısır isyanından sonra Libya Halkı da ezikliğini dışa vurmuş ve isyan etmiştir. Ancak Kaddafinin Haçlı seferleri sözüne katılıyorum. Yer kürenin değnekçileri ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya kısa bir süre de anlaşmış Çin ve Rusya’yı ikna ederek bu seferi başlatmışlardır. İçinde bulunduğumuz çağda artık bu şekilde dikta iktidarları tabi olmayacaktır ve olmamalıdır. Ancak İslam ülkelerinin Libya olayından ayrı bir ders çıkarması gerekmektedir. İndirimli askerlik olsun, bir yıl olsun, 6 ay olsun diye bağıranlar gözlerini kulaklarını açıp olanlardan ders çıkarsınlar. Türkler asker bir millettir. Birilerinin açılım planlarına alet edilemeyecek kadar önemlidir. Ülkelerin işgali netice de karadan olmaktadır. 

Yaşadığımız Ortadoğu ve kuzey Afrika da ki olaylar İran’a bir kat daha güç katmıştır. Artık İran eskisi gibi meydan okuma yanında zaman geçirmeden nükleer çalışmalarına hız verecek ve Akdeniz de söz sahibi olacaktır. Zira persler diğer arap ülkelerine hiç benzemez. 

Libya cephesinde ise şimdi korkulan şudur Eğer Kaddafi Bingazi yerleşimlerini bombalar ve sivillerin ölmesine sebep olursa esas tehlike o zaman başlar. Zira haçlılar bombaladı diyecektir. Yabancı güçleri topraklarında istemeyen muhalifler arada kalacaktır. Bütün mesele Kadafinin kellesi olsa da ve kaddafi teslim alınsa da, insanlar arasındaki çarpışma devam edebilir bunun önüne geçmek ve ayırt etmek çok zordur. Kanal Kanal dolaşan Strateji uzmanı Prof Mesut Hakan özel görevli gibi hükümetin politikalarının doğru olduğunu anlatıp duruyor fakat yabancı uzmanlar Türkiye'nin bu harekatta sınıfta kaldığını gözden düştüğünü söylemektedirler. 

Buna rağmen Türkiye'nin çekimser kalması ve temkinli olması şu aşamada haklı görülebilir fakat ne kaybeder ne kazanır bunu da zaman gösterecektir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cidde ekonomik formunun açılışında temkinli konuştu ve yarın önemli açıklamalar yapacağını söyledi. 

 
Toplam blog
: 181
: 1067
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

1957 Eskişehir doğumlu, Esk.A.Ü İşletme, İşbankası emeklisi, İstanbul Büyükçekmece de yaşayan, ST..