Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
231
 

Halklar isyanı sevdi!

Halklar isyanı sevdi!
 

Bir ortak amacı paylaşan ve ortak şuurda buluşan insanlar bir araya toplanmaya başladığı anda kitlesel hareketlerle ve heyecanlarıyla dağları bile devirecek güce gelebiliyorlar.

“Arap baharı” ile başlayan halk ayaklanmaları dünyayı tepe taklak yapmaya devam ediyor. Tunus’ta başlayan hareket Mısır, Yemen, Cezayir, Ürdün derken Libya’da da son noktayı koydu. Libya diktatörünün ölümü de halkın elinden oldu. Ancak tv lerde gösterilen görüntüler içler acısı bir şekilde harekete destek verenleri bile üzdü.

Diktatörün kanlar içindeki halini kimimiz içi götürmeyerek, kimimiz Allahın sopası yok diyerek, kimimiz de hiç oralı olmayarak seyrediyoruz. Sonuçta bir insana yapılan bunca aşağılamalar ve tekmelerle yerlerde sürüklenmesiyle bir cinnet hali gibiydi bana göre.

Nasıl bir cinnet halidir bu toplumdaki. Nasıl bir gaza gelmektir. Her ne kadar diktatörü hiç sevmesek de ve de bu tür bir sistemi hiç benimsemesek de karşılarındaki de bir insandır ve ölümün de bir yakışanı vardır diye düşünüyorum.

Bir kıvılcım yetiyor koskoca halk kitlelerini ayağa kaldırmak için.

17 Eylül’de ABD’de başlayan ve büyüyerek devam eden ‘’Wall Street protestosu’’ hareketi, ilk başta küçük çaplı bir halk hareketiyken, çok kısa sürede öğrencilerin ve işçi sendikalarının da katılımıyla çok büyük bir noktaya ulaştı.

Şu anda sadece New York’ta değil, ABD’nin başka eyaletlerinde de benzer eylemler ortaya çıkıyor. Eylemciler, “Krizin sebebi kapitalizm” ve “Açgözlülüğe son” sloganları atıp eylemlerinden vazgeçmiyorlar.

Aç gözlü kapitalist sistemin kucağında büyüyen ve semirip şişmanlayan Amerikan halkı, artık biraz da olsa tepki vermeyi ve başkaldırmayı öğrendi.  Kapitalizm, önce ABD’de sonra Avrupa’ya da sıçrayarak tarihinin en büyük krizlerinden birini geçiriyor.

Bu noktaya gelinmesinde muhakkak ki finansal krizin etkisi büyük oldu; ancak özellikle Wall Street protestolarını başlatan öncelikli mesele, bir türlü çare bulunamayan işsizlik meselesi imiş Amerika’da.

Borç krizinin yaşandığı ülkelerde halk yoksullaştıkça, sermaye sahibi ülkeler ve onların büyük tekelleri zenginleşiyor. Halk her şeyin farkına varmaya başladı ve kafa tutuyor. Ve galiba kapitalizm can çekişiyor dünyada.

Fakat bu protesto eylemlerini de halk sevdi. Dünyanın diğer ülkelerinde de benzer ayaklanmalar, beğenmediği sistemi düzeltme çabaları, seslerini yükseltmeler artık çokça gözüküyor. 82 ülkedeki 951 şehirde bu tür protesto gösterilerinde mesaj aynı. “Ekonomik kriz, işsizlik ve sosyal eşitsizliği durdurun”.

Eylemin Türkiye ayağı ise geçen hafta İstanbul’da Taksim’deki Gezi Parkında yapıldı. Ama sadece 50 kişiyle. Facebook’tan yaklaşık 750 kişinin katılacağını bildirdiği eylem sadece 50 kişiyle yapıldı.

Bizim bu konuya tepkimiz bu kadar! Arada da olsa yine Taksim’de bazı aktivistler boyunlarına "Ne Koç ne Sabancı bu sene şampiyon Türk vatandaşı", "2011 vergi şampiyonu Türk vatandaşı" yazılı dövizler asıp vergileri, ötv zammını eleştirerek birkaç kişiyle eylemlerini yapıyorlar.

Yarın da yani 23 Ekim’de “Üniversiteliler buluşuyor” adıyla şeahitlerimiz için birlik ve beraberliği göstermek adına bir yürüyüş düzenleniyor. Yine facebook aracılığıyla üç milyon kişiye ulaşmış bu duyuru. Herkes kendi ilinde belirlenen yerde toplanacak ve sadece Türk bayraklarıyla şehitlerini anarak birlik ve beraberlik olgusunu yayacak. Bakalım, sadece sözlerde mi kalacak bunca üzüntü ve heyecan.

 

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kaddafi geçmiş dönemlerden beri bir takım yanlışları olan bir lider. Liderlik vasıfları ise İslami özelliklerden uzak daha çok ılıman olmaya çalışan fakat tam beceremeyen bir diktatör.Ayrıca dünya liderleri tarafındanda fazla benimsenmeyen bir kişilikti.Gitmelimi idi.Evet gitmeli idi.Fakat gidişi vahşetin kendisi idi.Bir cesete bile saygısı olmayan bir topluluk. Sözüm ona bunlar müslüman. Bunlar İslamiyetin ancak yüz karaları olabilirler.Acı olan ülke olarak bu cani topluluğunun yanında oluşumuz. İdari kadrodan bu vahşete karşı haykırış olmalı idi fakat başarılamadı. Sadece vahşet seyredildi. Arap baharı diyorlar bakalım demokrasi gelecekmi. Yoksa gücü eline geçiren adeta "yezit" konumuna gelen insanlar aşka diktalarımı oluşturacak.Seyredeceğiz ve göreceğiz. Ülkeme gelince sadece dizi seyreden, dizileri tartışan, okuma oranı yerlerde sürünen bir toplum. Bu toplum 18 milyon olarak 1982 anyasasına evet diyen toplum. Bugün anayasa diye çıkıp topluma sorsak ne cevap alırız? Saygılar

hssensoz 
 24.10.2011 21:53
Cevap :
Değerli ve açıklayıcı yorumunuz ve katkınız için çok teşekkürler. Cinnet getiren bir kalabalığın lincini seyrettik günlerdir, ve bu harekete ülke olarak destek vermemiz çok acı. Üstelik artık şeriatla yönetileceklerini açıkladılar.Gerçekten arap baharı imiş. Bizde 1980 sonrası apolitik bir nesil yetişti, tepkisizleştirme son yıllarda had safhada zaten. Saygılar, sağolun...   25.10.2011 23:48
 

B.Franklin :'' Acırım yüksekte olanlara;çünkü onların düşüşü çok acı olacaktır.'' demiştir...Dünya globalleşme ve özgür düşünceye açılırken halen ülkesinde diktatörlük hevesinde olanlar,son olaylardan önemli dersler çıkarmalılar...Kaddafi'nin acı ve berbat sonu,tüm dünya çocuklarına da izlettirilerek -medeniyet denilen canavarın- karanlık yüzü gösterilmiştir.Oysaki,bugün, çağdaş ve demokratik olgunluğa erişmiş ülkeler huzur içinde yaşayıp gidiyorlar... Saygılarımla...

Mesut Selek 
 23.10.2011 23:14
Cevap :
Kaddafi'nin böylesi rezilce öldürülmesi bir toplumsal cinnet halidir. Bu görüntüler ve linç kültürü medeniyetten yoksun toplumlarda gözüküyor sadece. Ancak tepkisiz toplum da sürü psikolojisine sahip olur. Son zamanlarda tepkisizleştiriliyoruz ülke olarak. Doğru ve zamanında tepki gerekiyor.Teşekkürler değerli yorumunuz ve katkınız için. Saygılar, selamlar...  24.10.2011 0:22
 

Sayın Demirtaş,ben protestoların,yürüyüşlerin bir netice alınacaksa,bir etki yaratacaksa veya faydalı olacaksa yapılmasından yanayım.Örneğin Terörü protesto etmenin ve tek bir yumruk olduğumuzu göstermenin önemi çok büyük.Çünkü 74 milyonun irade birliği çok şey ifade eder.Ancak işsizlik için,ücretler için yürüyüşler yapmak ortalığı karıştırmak pek yarar sağlamıyor.Bu konular da Konferanslar, Kapalı salon toplantıları yetkililere verilecek raporlar daha yararlı olacaktır.Kargaşa daima istikrarsızlığı,ekonomiyi negatif yönde tetikliyor.Bakınız Yunanistan'da grevler,protestolar Ülkeyi kötüye götürüyor.Bilakis bir araya gelip çare aramaları ve sosyal huzuru sağlamaları lazım.Zaten ekonomi çok kötü.Bir de üstüne sosyal kargaşa olursa o ülke kurtulur mu?Kim gider Yunanistan da yatırım yapar.Velhasıl protestolar çok sağduyulu olmalıdır bence.Pasif veya eyyamcı olmaktan yana değilim.Ama rasyonel ve sağduyulu olalım.Saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 23.10.2011 13:13
Cevap :
Değerli katkınız için teşekkür ederim Yılmaz bey. Tepkisiz toplumlar ezilmeye mahkumdur diye bir cümle kurmak istiyorum ama tabii ki sağduyulu ve doğru protestolarla. Tepkisizleştirilmek istendiğimizi algılıyorum uzun zamandır. Yani bir sürü psikolojisi içindeki toplumlar ezilmeye mahkum oluyorlar. Saygıları ve selamlar...  23.10.2011 14:06
 

Aslında halkına uzak bir diktatör değildi Kaddafi. Ülkesindeki yabancı şirketleri de ulusallaştırmıştı. Reagan'la dalaşması ve ardından da Lockerbie Faciası'yla birlikte geri gidiş başladı. Dünyada yalnızlaştı. 74 Kıbrıs Çıkartması'nda da bizi desteklemiştir. Koltuğa yapışmamalı ve zamanında çekilmeliydi. Son görüntüler de insanlık dışı. Yargılanmalı ve cezası öyle verilmeliydi. Bizdeki eylemler ise Soap Opera:) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 22.10.2011 20:25
Cevap :
Aynen öyle düşünüyorum ben de Ata Kemal bey, Kaddafi bir Irak'ın Saddam'ı gibi değildi. Halkına onun kadar işkence ve zulüm yapmadığını biliyorum. Daha düne kadar çadırını saraylarının bahçesine kurduran Avrupalılar tarafından muhalif birkaç aşireti örgütlendirerek sonuca gittiler. Yargılanmalı ve cezası verilmeliydi. Yakışmadı. Bizdeki tepkileri görüyoruz. Birkaç kişi. Birkaç gün. Sevgiler...  22.10.2011 23:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 3002
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster