Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '07

 
Kategori
Matematik
Okunma Sayısı
3435
 

Havuz problemi

Havuz problemi
 

Hani şu, Türk halkını matemetikten soğutan, her neslin kabusu, baş belası, havuz problemi. Manken kızlarımızın bile, matematiğin zorluğuna kanıt gösterdikleri, havuz problemi.

"Ay aslında ben Matemetiği çok severim. Okuldayken çok iyiydi aram. Ama şu havuz problemi yok mu? Onu hiç beceremiyorum." derler ya yeri geldiğinde bu kızcağızlar. Sanırsın Matematiğin en zor konusu bu problemli havuz. Ve de hanım kızımız, polinomlardan, diferansiyel denklemlere matematiği yalamış yutmuş da,
bir havuz problemi kalmış anlamadığı.

"Güzel ablacım, matematik bile değildir havuz problemi, matematiğe giriştir, aritmetiktir. Bildiğin 4 işlem." desek, mümkünü yok, inanmayacak.

Ama öyle,gerçekten öyle. Akıllının biri zor diye bir laf çıkarmış zamanında, korkutmuş herkesi. Şehir efsanesi olmuş mübarek. Gelin şimdi birlikte bir havuz problemi çözelim de, korktuğundan ya da sevmediğinden, bugüne kadar uzak duran varsa aramızda, anlasın ne kadar kolaymış. Anlasın ki, çevresini, çoluğunu, çocuğunu da ikna etsin, korkulacak bir şey olmadığına.

Türk halkının kıvrak zekasına hiç yakışmıyor, havuz probleminden korkmak. Avrupayı, Amerikayı görenler bilirler. Sistemin kayıtsız şartsız egemenliği vardır oralarda. İnsanların aklına bile gelmez sistemi sorgulamak. Bir kaç akıllı insan, sistemi kurmuştur, geri kalanlar kafa yormaz, uyar yalnızca. Bizde ise bilirsiniz, sistem yetersizdir. Uymayı da sevmeyiz, karakterimiz öyledir.

Bu kötü alışkanlığımızın iyi bir sonucu olarak da, zekamız gelişmiştir. Gerçi Aziz NESİN "Türkün %60'ı aptaldır." demişti ama, (%70 miydi yoksa?) bir kızgınlık anında söylemişti bence onu usta.

Ecnebi ahalisinin, sistemin tıkandığı yerlerde, bizim kolayca aklımıza geliveren çözümleri zinhar akıl edemediklerine ,bir çoğumuz şahit olmuştur mutlaka. O nedenle bizi birbirimizle değil de, yabancılarla kıyaslarsak; eğitimsiz Türk, cahil Türk çoktur ama, aptal Türk pek yoktur bence.

Probleme dönecek olursak; 1 havuzumuz, 2 de musluğumuz var. Süs havuzu ya da yüzme havuzu hiç farketmez. Yeterki, tapası takılmış olsun. Bu musluklardan biri tek başına açık olduğunda, 3 saatte dolduruyor havuzu, diğeriyse 6 saatte.
Soru şu; 2 musluk birden açılırsa, havuz kaç saatte dolar?

Demek ki 1 saatte; 1.musluk 1/3'ünü doldurabilirken havuzun, 2.musluk 1/6'sını doldurabiliyor. O halde 2 si birden açıkken havuzun 1 saatte kaçta kaçının dolacağını bulmak için yapacağımız işlem; yukarıdaki 2 kesiri toplamak olacaktır yalnızca. 1/3 + 1/6 = 1/2Yani 2 musluk birden, 1 saatte, havuzun 1/2' sini dolduruyorlarmış. 1 saatte yarısını dolduruyorlarsa birlikte, havuzun tamamını 2 saatte dolduracaklardır, doğal olarak. Kolay değil miymiş?

NOT:Bu sorunun 2 den fazla musluklu, hatta tapası açılmış versiyonları da vardır.
Çözüm değişmez, mantık aynıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Havuz problemi mi yaladim yuttum ben.Bu seneye kadar herkes gozumu korkutuyirdu cok zo yapamayacaksin falan gibisinden bendede ister istemez bir korku dogdu ben napicagim simdi matamatikten kesin kalicam eyvah ! gibisinden. Ama gelin gorun ki bu bizim havuz-isci problemleri basligi altinda toplanan problemler dunyanin en basit isiymis. Eline saglik super olmus.

*Sarı Papatya* 
 12.02.2007 10:57
Cevap :
Gördüğün gibi,burada derslere destek de var.Ama sen yine de derslerin için önce kendine güven.Yazını okudum,hiç fena değil.Abartmadığın sürece,derslerle yazmayı bir arada pekala götürebilirsin. Benim kızım da 6. sınıfta ve bu sene dersaneye başladı.İkisinin birlikte çok yorucu olduğunu gördüğüm için sana da kolaylıklar diliyorum.Gençlerin işi giderek zorlaşıyor,Allah hepinizin yardımcısı olsun. Kızımın internet bağımlılığı sorununu ben kendimi feda ederek çözdüm.Benden fırsat bulabilirse oturuyor bilgisayarın başına. Sevgiler.  12.02.2007 16:17
 

İşte bu kadar. Olay bitmiştir. Eklenecek bir şey yok. Tebrikler

Baver Ergun 
 04.02.2007 17:38
Cevap :
Teşekkürler,saygılar.  05.02.2007 9:03
 

Sayın hocam aklıma takıldı. Diyelim havuzun fayanslarından birinde bir çatlak oluştu ve havuz su sızdırıyor (Ay söylemesi ne zor. Hızlı hızlı "havuz su sızdırıyor" diyebilir misiniz ? ) O zaman muslukların bu rasyonda doldurduğunu nerden bileceksiniz ? Ayrıca böyle susuz günlerde İSKİ ve ASKİ hep aynı debide su mu basıyor ki aynı zamanda dolsun havuz. Hatta hava sıcaklıkları ile havuz hacimlerinin değiştiği yolunda bir regresyon yok mudur sayın hocam ? Slmlr

vakayinüvis 
 02.02.2007 4:39
Cevap :
Ya biz burada milleti kabustan kurtarma hizmeti yapıyoruz,sen Freddy gibi kabus üretiyorsun.Ama söz,bu basit hali bir sindirilsin hele,senin dediğin;fayans çatlağı, buharlaşma kaybı ve sular idaresi kaybı parametrelerini de gözönüne alan versiyonunu da süreceğim piyasaya. Sevgiler.  02.02.2007 14:42
 

Harika!

Şebnem Aybar 
 31.01.2007 15:27
Cevap :
Teşekkürler ve saygılar.  31.01.2007 15:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 130
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 2226
Kayıt tarihi
: 03.11.06
 
 

İzmirliyim ama, İstanbulda yaşıyorum. Elektronik Mühendisiyim ama, ilaveten yazıyorum. Evliyim ama..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster