Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2022
 

Havva'nın yaratılış nedeni

Havva'nın yaratılış nedeni
 

Adem ve Havva


Yaratılışta tüm canlılar kendilerine benzer eşleriyle birlikte (erkek ve dişi) yaratıldı, ama Adem yalnızdı. Bu durumu, Adem'in kendisine uygun bir yardımcı aramasına neden oldu ve o uyurken kaburga kemiklerinden biri alınarak kadın yaratıldı. Kadın; erkeğin üzerinde baskı kurması için Adem'in başından ya da erkek tarafından ezilmek için onun ayaklarından oluşturulmadı.
Erkek tarafından korunmak için kolunun altından, sevilmek için yüreğinin yakınından yaratıldı.

Yaratılışta çok açık anlatılmış olan Havva'nın Adem için yaratıldığının yanı sıra, ne için yaratılmış olması önemli. Uygun bir yardımcı.Hem uygun hem de yardımcı. Adem'in yalnız olmaması için yalnızlığını paylaşacağı biri olarak ona benzer ama dişi olarak yaratıldı. Tanrı Havva'yı Adem’e yardımcı olsun, yalnızlığını paylaşsın ve birlikte paylaşsınlar diye yarattı.
Erkek tarafından korunmak ve sevilmek için.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

(Ermert Revsen'e)Belki de erkek egemen toplumunda kadınlar hepten silinecekler, doğurma işini de erkekler yaparak kaburga kemiklerini kurtaracaklar. (A. Balcı'ya) Sevgideğer Ahmet Balcı, Allah Adem'e neden yeni bir Havva yapsın ! Defolu kaburga kemiğini ve diğer kemikleri Karabaş'a verir, sağlam kaburgalı yeni bir Adem yapar. Karaciğer tarafından olan da işe yaramazsa, onu da Tekir'e verir, yeni bir Adem daha yapar. (Muradiye'ye...) Kim demiş kalp tek diye! Sağ kulakçık ve karıncık, sol kulakçık ve karıncık var ya. (gülriz'e) Havva'dan oluşsaydık....ÇENE kemiğinden olurdu erkekler:)) dırdır da dırdır...!!! (Mavidüşlerim'e) Kutlarım sizi ! Çok haklısınız! Size tamamen katılıyorum:)

zelinartug 
 24.08.2008 16:16
Cevap :
Merhaba, Nasıl isterseniz öyle düşünün, Tanrı insanı yarattı. Sümerlerin yazıtlarına göre kaburga kemiğinden. Kadının İnce, zarif ve hassas olmasını istedi Tanrı. Yanlış mı? Her zaman narin, hassas, korunmaya muhtaç değil mi? Yalnız olanlar erkekleşebilir, ama kendini korumak ve ayaklarının üzerinde durabilmek için.  24.08.2008 23:02
 

Tanrı özenle bir varlık yarattı ve adına Erkek dedi. Bir süre izledi yapıtını...Sonra "Daha iyisini yapabilirim" dedi. Ve kadını yarattı.... Sevgiyle.

kırıkkalp 
 24.08.2008 1:05
 

Birbirine benzer eşler olduğuna katılıyorum sevgili Tülin. Ne yazık ki bunlar azınlıkta. Ben illede insanların Adem' den ürediğine oldum olası sıcak bakmadım. Diyelimki öyle olmuş niye kaburga kemiği ki?.. Birde tersini düşünsek; Havva'dan oluşsaydık! Havva erkeği hangi kemiğinden yaratırdı ki?. Belkide ayak bileğinden :))) Sevgilerimle

gülriz 
 23.08.2008 12:35
 

Bu açıklamanız dinsel malesef bilim böyle demiyor. Bilim yönüyle bakmaya çalışırsak ve önmüzdeki yirmibin yıl içinde (tabii insan yeryüzünde kalırsa) kadın görsel ve hayat yaşam şekliyle erkeksi bir şekil alacağıdır. Son 100 yıldır bile kadında çok farklı şekilsel değişiklik mevcuttur. O yıllarda sadece doğuran erkekler konumunda olacaklardır bugünkü kadınlar... Saygılarımla efendim.

Ermert Revsen 
 23.08.2008 1:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 150
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 660
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

İ.Ü İktisat fakültesi mezunuyum, özel bir şirkette mali işler ve personel müdürü olarak çalışıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster