Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '09

 
Kategori
Dil Eğitimi
 

Hazırlık okulu ve İngilizce

Hazırlık okulu ve İngilizce
 

Kendi Obje koleksiyonumdan.Discover İngilizce Kursu


İngilizce eğitimi ertelenmemelidir. İngilizce öğrenmenin kesin bir formülü yoktur, farklı yöntemleri vardır. İlköğretim ve lise çağındaki çocuklar doğru yönlendirilirse aileler hazırlık okullarına yılda 15.000 TL gibi bir para ve çocuklarının 1 yılını heba etmezler. En verimli çağda her şeye mola verip sadece 3 veya 4. Düzeyde İngilizce eğitimi almak bence çok gereksiz bir yatırım. Ben iddia ediyorum ki ilköğretim veya lise döneminde Hafta sonu veya hafta içi düzenli bir İngilizce eğitimi alan öğrenciler Üniversitede 1 yıl kazanır ve aileleri 15.000 TL ödemek zorunda kalmazlar.

Velilerimizin genelde çok yanlış bir inancı var. Çocuğum 1 yıl hazırlık okusun iyice İngilizce öğrensin diye beklerler. Hatta bazı öğrenciler lisede hazırlık okuduğu halde tekrar hazırlık okutulur. Hazırlık okulunun bitimine doğru bakılır ki okuldaki eğitim öğrenciler için yeterli değil. Eski alışkanlıklarla üniversitede okuyan öğrenciye özel ders, Özel kurs, hatta para fazlaysa yurtdışı eğitimleri aldırılır. Bunları yapılmazsa yaz okulu için hazırlık okuluna tekrar bir ödeme yapılır. Çocuğun birde yaz tatili istikbal uğruna feda edilir. Sonuçta mutsuz aile mutsuz öğrenci ve başarısız bir hazırlık okulu ortaya çıkar. Hazırlık okulları bu sorunu çözümleyemedikleri için 2-3 yılda tüm kadroyu yeniler ve hatayı değerli öğretmenlerde bulmaya çalışırlar.

Aslında ortada sadece bir suçlu yoktur. ÖSS sınavından kurtulmuş ve tüm duygularını bastırmış genç öğrenci üniversiteye girdikten sonra her şeyin çok kolay olacağına kendini inandırmıştır. Ağabeylerinden, ablalarından duyduğu tatlı hayatın içine dalmak için sabırsızdır. Hazırlık okulunun ilk dönemi önceki İngilizce eğitimlerinden dolayı kolay gelmektedir. İkinci dönemde zorlanma ve tabi ki bir süre sonra ipin ucunu kaçırma süreci. Sonuçta başarısız bir öğrenci üretilir.
2 yıl sürmesi gereken hazırlık okulunu sadece 1 yıla sığdırmaya çalışan. Elinde motivasyonu düşük öğrenci grupları bulunan. Verdiği eğitimlerin sonunda hazırlık okulunda başarısız olan öğrenciler.

Her yıl hazırlık okullarında eğitim alan öğrencilerin %50’den fazlası eğitim döneminin sonunda hazırlık okulunda başarısız olmaktadır. Hazırlık okuyan öğrenci genel İngilizce kurslarındaki 4. Kur seviyesinde bilgiyle donanır. Maddi manevi her türlü imkânı seferber eden ve eğitimin gereklilikleri konunda hiçbir fikri olmayan aileler. Okula ve çocuğuna güvenip başarı beklerken nihayet ailecek rahat bir yaz geçireceğiz derken tekrar sıkıntılı bir süreci yaşamayı hiçbir aile arzu etmez. Yapılması gereken doğrular vardır ve uygulandığı takdirde başarı kaçınılmaz olacaktır.

Çocuğunuz üniversiteyi kazandığı için her şeyin bittiğini sakın düşünmeyin. Yolun en zoru şimdi başlıyor. Önceliğiniz üniversiteye başlamadan önce doğru donanımı elde etmesini sağlamak olmalıdır.

Hele bir üniversiteyi kazansında nasıl olsa okur mantığında olmayın. Sorunları halı altına süpürüyorsunuz gün gelir üzülürsünüz.
 
Toplam blog
: 3
: 1684
Kayıt tarihi
: 17.04.09
 
 

Discover Education Center İngilizce ve Almanca Kursu'nda yöneticiyim. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezu..