Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '14

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
539
 

Her Çocuk keşfedilmeyi hak eden bir hazinedir.

Her Çocuk keşfedilmeyi hak eden bir hazinedir.
 

Bu sabah günlük gazetelerden birinde okuduğum bir köşe yazısı bugünkü yazımın konusu oluverdi birden. Yazıyı okur okumaz duygularımı, düşüncelerimi blog'a dökmek istedim. Zira benim hep söyleyecek bir sözüm var.

Yazar bugünkü yazısında1930 lu yıllarda yaşanmış bir olaydan hareketle çocuk eğitimi konusunda çok önemli bir noktaya değiniyor. 1930 lu yıllarda çok yaramaz, derslerine konsantre olamayan bir küçük kız çocuğunun doktorunun da yardımı ile dansa olan büyük yeteneğini keşfediyorlar ve o küçük kız bugün ülkemizde de büyük hayranlıkla seyredeilen Cats Müzikalinin ve diğer başka ünlü müzikallerin kerografı oluyor. Gillian Lynne'den bahsediyoruz.

Eğer Gillian'ın doktoru tarafından dansa olan büyük yeteneği keşfedilmeseydi ne olurdu. Toplumumuzda her dönem örneklerini gördüğümüz mutsuz, beceriksiz, orta altı bir ev kadını olurdu mutlaka. Kendini ifade edemeyen ve tek tip eğitim sonunda standartlaşmış yetersiz ve mutsuz bir kadın.

Ne yazık ki eğitim sistemi tek tip ve farklı yetenekte çocuklara hitap edebilecek durumda değil. Normalin dışında belirti gösteren çocuklar bu eğitim sistemi ile yetersiz olarak kabul edilip bir köşeye itiliyor ve ilerde mutsuz, yetersiz yetişkinler olmaları sağlanıyor.

Bunları nereden mı bu kadar iyi biliyorum. Ben de yıllar önce böyle çok büyük bir deneyim yaşadım. Daha önceki blog yazılarımı okuyanlar belki hatırlayacaklar. Ben de bir sanatçı annesiyim. Eğer bizler çok ilgili ebeveynler olmasaydık, çocuğumuzun içindeki hazineyi keşfedemeyecek ve bugün dünya çapında bir doktor sanatçının annesi olmak yerine alalade bir mutsuz kadının annesi olacaktım.

Tekrar kısaca anlatacağım. Belki diyeceksiniz ki biz senin kızını okumaktan bıktık. Haklısınız belki ama okumayan vardır, onlara bir kez daha hatırlatırım çocuklarının içindeki hazineyi nasıl keşfedeceklerini.

Küçük kızım doğumundan itibaren aşırı hareketli, zayıf bir çocuktu. Daha 3 yaşına gelmeden diğer çocuklarladan farklı belirtiler göstermeye başladı. Geç konuştu ama bir konuştu pir konuştu. Konuştuktan sonra kimseye söz hakkı vermedi. Aşırı hırslı ve mücadeleci idi. Dur durak bilmiyor, aklına koyduğunu başarana kadar vazgeçmiyordu. Tabii bu başarı hırsı onu zaman zaman sinirli, hatta sevimsiz bile yapabiliyordu. Sakin , mutlu, iyi beslenen, az hareketli bebeklere bakıp anneleri ne kadar rahat diye düşündüğüm olmadı değil.

3 Yaşlarında duyduğu sesleri bizlere dinletip bizi sınıyordu. Bir ara hayal dünyasında her hafta farklı bir kişilik yaratıp onu anlatmaya başlamıştı. Adeta bir tiyatro sanatçısı gibi farklı kişilikleri oynuyordu.

5 yaşlarında müzik yeteneği, hiç müzikten anlamayan bir kişinin bile dikkatini çekecek kadar belirgindi. Hiç unutmuyorum 4 yaşlarında bir gün arabada yolculuk yaparken radyoda Rıichard Clayderman çalıyordu. Bütün yol boyunca bunun kaseti bizde var diye mıuzlayıp durdu. Oysa ki biz de o müzisyenin kaseti yoktu. Eve geldik, daha üstümüzü çıkartmadan müzik setine koştu ve yerli müzisyenlerimizden birinin kasetini buldu getirdi. Ben' Kızım bu sözlü bir şarkı, Türkçe, Claydermen Enstrumantel müzik yapıyor. Dedimse de dinlemedi. En sonunda onun ısrarı ile dinlediğimiz yerli kaset, müzisyenimizin Clayderman'ın eseri üzerine söz yazıp kaydettiği gerçeğini ortaya çıkarttı.

Bu ve buna benzer olaylar gitikçe artınca biz bir uzmandan yardım almak zorunda kaldık. Zira aile olarak müzisyen değildik. Danıştığımız müzik insanları çocuğumuzun aynı anda  4 farklı sesi duyduğunu ve apsürd kulağa sahip olduğunu söyledi. Dünyada az rastlanan bu durum karşısında biz de çocuğumuza bu zorlu yolunda yardım etmek için elimizden geleni yaptık, Hatta daha da fazlasını. Çocuğum Allah korusun amansız bir hastalığa uğrasaydı da aynısını yapardım ben.

Eğer biz çocuğumuzu keşfetmeseydik, gösterdiği belirtilere duyarsız kalsaydık ne olurdu. Düşünmek bile istemiyorum.

Yazım uzayacak galiba. İyisi  mi ben bütük ebeveynleri çocuklarının içindeki hazineyi keşfetmeleri konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum. Lütfen çocuklarımızın sesine kulak verelim. İlerki yıllarda mutlu, başarılı bireylere sahip olmak için bu gerekli.

Her çocuk keşfedilmeyi hak eden bir hazinedir.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her çocuk cevherdir, ama aileleri bilmez, bazı aileler var çok şey bilir çocukları bilmez! Dilerim hepsi dengi olur, dengine düşer...yoksa ne kayıp yetenekler var kötü ellerde işlenememiş. Siz şanslıymışsınız, kızınız da sizin gibi bir aileye sahip olduğu için. Güzel bir paylaşım, emeğinize sağlık. SEVGİLERİMLE.

Sündüs Akkaya 
 04.02.2014 18:59
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sevgili Sündüs Hanım.Ne yazık ki çocuklar şimdi daha şanssız.Zira bir sonraki yazımı okursanız bir izlenimime şahit olacaksınız. Ebeveynler ile çocuklar arasındaki iletişim eksikliği ve çocukların gittikçe yalnızlaşması beni korkutmaya başladı.Umarım herşey düzelir. Sevgi ve saygılarımla  04.02.2014 21:52
 

ALLAH YETENEKLİ YAVRUNUZA SAĞLIKLI YAŞAM VE MUTLULUK VERSİN.EVET HER ÇOCUK KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN BİR HAZİNEDİR AMA ONLARI KEŞFEDECEK SİZİN GİBİ DEĞERLİ ANNE BABALARA SAHİP DEĞİLLER.SELAM VE SEVGİLERİMLE ÖPTÜM SİZİ VE O YETENEKLİ YAVRUNUZU.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 04.02.2014 14:17
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım. bir çok yetenekli çocuk keşfedilmediği için yanlış eğitiliyor ve ilerde mutsuz bireyler olarak topluma katılıyor.Yaptığı işi sevmeyen, mesleğinden zevk almayan, mutsuz ve tatminsiz bir dizi insan. Sevgi ve saygılarımla  04.02.2014 17:20
 

Kızınız hem özel bir yetenekmiş, hem de şanslıymış. Bazen bir şeyler eksik kalıyor, ya da yapılması gerekenler yapılmadığı için bazı yetenekler yok olup gidiyor gerçekten. Yazınız çok doğru ve güzeldi. Selam ve sevgilerimle.

Sema Bekmez 
 03.02.2014 19:18
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim Sevgili Sema Hanım, Gerçekten bu da çocukların şansı. Ne yetenekli çocuklar var bu imkanlara sahip olamayan, keşfedilemeyen.Bütün çocuklara keşfedilmeleri dileklerimle. Sevgi ve saygılarımla  03.02.2014 22:52
 

Ben hep söylüyorum, her çocuk ayrı bir yetenektir. Keşfedilmelidir. Zorla güzellik olmaz, herkes Prof. olamaz kısacası... haydi sayın veliler, tatildeyiz, çocuğunuzla, daha çok vakit geçirin, onların iç dünyasını görün. Paylaşımınıza teşekkürler, adadan sevgiler.

Göksel47 
 03.02.2014 14:20
Cevap :
Tam zamanında bu yazıyı yazdım değil mi, tatilde. Ama bugün torunum ki tatil için İzmirden gelmişti, biraz dolaşmaya ve bir sinemaya götürdüm. Bir de hamburger yedik. Etrafı, tatildeki çocukları izleme imkanım oldu. Yarın da bu konuyu yazacağım. enteresan izlenimlerim oldu.Hakikaten çok ilginç tesbitlerim oldu. Yarın ki yazımı mutlaka okuyun. Sevgi ve saygılarımla  03.02.2014 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster