Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '13

 
Kategori
Halkla İlişkiler
Okunma Sayısı
281
 

Her mevsimde üşütmeyen, terletmeyen gerçekler

Her mevsimde üşütmeyen, terletmeyen gerçekler
 

DOĞRULUK


Sevgili; Dostlar, Blog Yazarları ve Okurlar,

Yaşamın onurlu ve mutlu bir ortamda geçmesi, kuruntu ve üzüntülerden bir nebze uzak kalmamız için, aşağıdaki değerleri biriktirmeye, bölüşmeye ve yerinde bolca harcamaya özen göstermek, ne büyük bir hoşluktur.

Nedir bu ayrıntılar diye meraka gerek yoktur elbette. Hepimizin bildiği, ancak bu bilgileri toparlayarak, hayatımızın vazgeçilmezleri haline getirmeyi başaramadığımız ayrıntılardır, belki.

ÖĞRENMEK;
Yaş sınırı olmayan, sonsuz bir düzlemdir, öğrenmek. Doğru bilgilerle kendimizi donanımlı kılmak (eskilerin tabiri ile mücehhez hale getirmek) , bu bilgiler üzerine yenilerini eklemek, haz ve mutluluk verir.
Bilgiyi maddi kazanca dönüştürmenin öncesinde, zorda kalanlara ve etrafımızdaki ihtiyaç sahibi tanıdıklarımıza yardımcı olmak amacıyla kullandığımızda, erdemin ışıltısıyla parıldadığınızı hissedersiniz.

Bilgi, ÇAĞDAŞ DÜŞÜNCENİN VİDALARI İLE SAĞLAMLAŞTIRILDIĞINDA, tehlikeli diğer güçlerin esaretinde kalmanız olası değildir.

DOĞRULUK;
Doğruluk, hayatımızın her evresinde, düşünce, tasarım ve icraatinizde ilke olarak yer alıyorsa, ürettiklerinizin üzerinde, adeta bir ibadetten kalmış, ulvi bir örtü ve etrafında hoş bir rayiha gibi yayılmaktadır. Başkalarınca fark edilen bu duyum, sizlerin, haklı gurur ve onuru ile, taşıdığınız ödüldür.

HUKUKA, DEMOKRASİYE VE ŞEFFAFLIK DEĞERLERİNE BAĞLILIK;
Bireysel ve toplumsal yaşamın suyu, hamuru ve mayası olmalıdır bu değerler. Varsın taşsın bu maya, bırakın taşsın! Etrafa yayılmasından herhangi bir kir, leke ve koku hissetmeniz mümkün değildir Kırıntıları dahi her akıl ve gönülde, paha biçilmez değerlerdir.

Toplumun pratik akıl ve hukuku ile özdeşleşmiş, başkalarının göz, gönül ve menfaatlerine aykırı düşen ÖRF VE ADETLERİN ÇELİŞMESİ, tepkiye, ilişkilerin bozulmasına, sürtüşme ve kavgaya sebebiyet vereceği cihetle, bu ilklere zıt gitmenin, insanı küçülteceği ve itibarsızlaştıracağı bir vakıadır.

ÇOCUK EĞİTİMİ;
Çocuklarımızın kendilerine ve topluma yararlı ve hayırlı varlıklar olarak gelişmesini, olumlu düşünceler ışığında, onları tasavvur ettiğimiz nitelikler içerisinde yetişmesini gerçekleştirmek istiyorsak, onları yukarıdaki ilkelere bağlılık ve saygınlık içerisinde yetiştirmeliyiz. Çocuklarımızla, sık sık biraraya gelerek, onlara sevgi ve saygı ilkelerini aşılamalıyız. Her yaştaki çocukla düzgün cümlelerle, sanki erişkin insanlarla konuşuyormuş casına konuşmak, çocuğun küçük yaşta edebi kişiliğinin gelişmesini ve doğruları, doğru tanımlarla benimsemesini sağlar.

Yönetirken ve yönetilirken, hak ve hukuktan ayrılmamayı, etrafın sesine kulak vermeyi, çocuklarınıza öğütleyin ki, yarınlarında, despot, adaletsiz ve nadan kişilikler olarak toplum içinde yer almasınlar.


Ellerine fırsatlar geçtiğinde, kendi menfaatlerini oluşturmak, bu zaafiyet içindeki karakterlerle bir araya gelerek, dışarıdan müdahale edilemez bir güç oluşturmak, başkalarının yüreğinde yangına, beddualara, öfke ve kine sebebiyet verir ki, bu gelişmeler, toplumda kutuplaşmayı, çözülmeyi, nefret ve kavgayı beraberinde getirir.

Artık toplumun her kesiminde asgari düzeyde oluşmuş bir algılama yetisi mevcuttur. Safsata ile başkalarını yanıltmaya kalkmak, ayrı bir ahlak sefaletidir.

Kuralları, kanunlar yok sayarcasına, yoluna devam etmek,bu vurgundan dünyevi menfaatler sağlamak, ayıp ve günahtır.Unutmayalım ki, dünya fani, ölüm hepimiz için yadsınamayacak bir gerçektir. Ölümleri yakında takip ettiğinizde, cepsiz bir kefenle toprağa gittiğinizi görüyorsunuz.

Toplumun gönül ve huzurunda mahkum edilenlerin, kanunlardan kaçabilseler dahi, Allah'ın yüce katındaki mahkumiyetleri çok daha acı olacaktır.

Toplumu sevk ve idare eden herkesin, ihtirasları arasından başını kaldırarak, bu gerçeklerle yüzleşmesi, KAYBEDERKEN KAZANMANIN BİR YOLU olsa gerek.
Saygılarımla.

Refik BAŞDERE 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, kesip saklamak ve aklıma gelen herkesle paylaşmak istediğim değerli bilgiler bunlar, emeğinize sağlık değerli Refik bey, saygılar selamlar

Cemile Torun 
 28.08.2013 20:38
Cevap :
Değerli Cemile hanım, erdemin her boyutunu yaşayan siz ve sizin gibi düşünenler ve bu bilgilerin toplumu iyiye ve doğruya yönlendireceğine inananlar, var olsunlar. İlgi ve yorumunuz için minnetarım. Selam ve saygılarımla. Refik Başdere  29.08.2013 0:19
 

Sayın Başdere, eğrileri okuyup kendini görenlerin faydalanması gereken güzel bir yazı. Kaleminize sağlık. Selam ve saygılar.

Sündüs Akkaya 
 07.07.2013 19:58
Cevap :
Değerli Sündüs hanım, ilgi ve yorumunuza içten teşekkürler. Temenni ederim, bizim dışımızda, doğruları görmek istemeyenleri de celb eder ve kapanmış gözlerinin açılmasına katkı sağlayabiliriz. Selam ve saygılarımla. Refik Başdere  09.07.2013 0:33
 

Kıymetli Refik Başdere: Biliyorsunuz İnsana vicdan ve merhamet ihsan edilmiş.Bu devirde her vicdana bir bekçi gerek.Doğru bir ve tek oda bu dönemde öksüz güçsüz,Eğri ziyadesiyle güçlü.Kimse kendini kandırmasın,bu dünyada yapılan sevaplar ve günahlar orada karşılığını bulur,bir dirhem bile kaybolmaz.Bize ileriye gitmek yakışmıyor,Biz geriye gitmeye layık toplum olduk.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 04.07.2013 19:48
Cevap :
Saygıdeğer Burakgazi, Yüce Allah'a olan inancımız itibariyle, öbür tarafta yaşamdaki kirlilik ve haksızlıkların hesabının verileceğine şüphe yoktur. Ancak, bu dünyada da yapılanlar cezasız kalmamalı ki, ulusa kötülük yapanlar, bireysel ve toplumsal hakkı gasp edenler cezaya uğratılsın ve caydırıcılık niteliği ortaya çıksın. Zaman ayırıp yorum yazmanıza, yüce görüşlerinizle katkıda bulunmanıza içten şükranlarımı sunar, bilvesile saygı ve sevgilerimi gönderirim. Refik  05.07.2013 13:04
 

Sevgili kardeşim yine çok güzel, eğitici, örnek bir paylaşım okudum, canına sağlık.Haklısın "İhtiraslardan arınıp, gerçeklerle yüzleşenler, gerçekleri elbetteki göreceklerdir."Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar. ABLAN

NAHİDE ÇELEBİ 
 04.07.2013 19:18
Cevap :
Katkına ve yorumuna teşekkürler ablacığım. Temenni ederim, bu ses, yöneten ve yönetilen kesiminden çok sayıda insanımıza ulaşır ve kulak verirler. Refik  05.07.2013 13:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 312
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 531
Kayıt tarihi
: 30.12.12
 
 

1947 yılında Erzurum'da doğdu. Başak burcundadır. Eğitimini  Ankara'da sürdürdü. DTCF Alman Filol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster