Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2109
 

İdam cezası geri gelmeli mi?

İdam cezası geri gelmeli mi?
 

Yazınımın başlığı bir soru…

“İdam cezası geri gelmeli mi?” diye soruyorum.

Bu soruya “Gelmeli” diye cevap veren de olacaktır, “Gelmemeli” diyen de…

Siyasi görüş olarak aynı şeyleri paylaşmasam da, hemşerim, kendi ilimin milletvekili, tanışım, muhabbetim olan, AKP milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut’un “Tartışılsın” dediği bu konunun tartışılmasından ve hatta “Halk Oyuna” sunulmasından yanayım.

Sayın Yakut, kendisine sorulan soruya “Yakut, ilk olarak “Tartışılsın, demek hemen getirilsin demek değildir. Toplumun isteği, talebi varsa getirilebilir, kaldı ki toplum buraya doğru kanalize olmuş durumda” yanıtını verdi.

Peki, kişisel olarak geri gelmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz sorusuna ise; Yakut, “ Evet ben de kişisel olarak idam yasağının kalkması gerektiği düşüncesine katılıyorum” karşılığını verdi.

Ben de Sayın Yakut ile aynı görüşü taşıyorum…

Tartışılsın, hatta halkoyuna sunularak sonuçlandırılsın diye düşünüyorum.

Bazıları bu düşüncelerimizden ötürü bizim gibi düşünenleri yargılayacak, hatta o kadar ağır sözlerle eleştirecek ki, buna da hazırım.

Sonuç olarak bu bir “Düşünce” aşamasındadır… Ben böyle düşünürüm, bir başkası başka şekilde düşünür.

Beni bu şekilde düşündüren de, insan hayatına kast eden, insanların hayatlarını hiçe sayanların da, “İdam” cezasını hak etmiş olmaları gerektiğini düşündüğümdendir.

Özellikle Avrupa ülkelerinde “İdam” cezası yoktur.

77 kişiyi bir çırpıda katleden, her duruşmaya iyi bir iş yapmış gibi gülerek katılan Norveç’li cani Anders Behring Breivik'in 21 yıl hapis yatmasına karar verildi. Hem de televizyonlu, bilgisayarlı hapishanede…

Neden?

Çünkü Norveç’te “İdam” cezası yok. Geç onu, müebbet hapis cezası da yok, 77 kişiyi öldür, 21 yıl hapis yat…

Eğer “İdam cezası olmasın” diyenler bu ve benzer durumları yüreklerinde kaldırabiliyor, doğru sayabiliyorlarsa, kendileri için bir sakınca olmayabilir. Benim için değil…

İdam cezasının geri getirilmemesini savunanlardan BDP Milletvekili Sırrı Sakık, “…İdam cezası bir insanlık suçudur, Bu suçu her kim savunuyorsa bu insanlık suçuna ortak olmaktadır…” diyor…

Peki, 77 kişiyi gözünü kırpmadan öldüren “İnsanlık suçu” işlememiş mi oluyor?

Ya da terör örgütünün sivilleri hedef alarak yaptıkları saldırılar sonucu katlettikleri insanlara karşı “İnsanlık suçu” işlememiş mi oluyorlar.

Başka şekilde sorayım…

İnsan hayatını hiçe saymak ve insan öldürmek “İnsanlık suçu” değil mi?

Bakınız…

Bakara Suresi 178. Ayet: “Ey iman edenler! Öldürmede kısas size farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ama her kim, ölenin kardeşi tarafından bir şey karşılığı bağışlanırsa, o zaman örfe uyması, ona diyeti güzellikle ödemesi gerekir. Bu, Rabbiniz tarafından bir hafifletme ve bir rahmettir. Her kim bunun arkasından yine saldırırsa, artık ona acı veren bir azab vardır.”

Görüldüğü gibi, “İnsanlık suçuna” karşı “İnsan hakkı” da vardır…

Öncelikle korunması gereken şey, “İnsan hakkı” olmalıdır.

Bir de “Ahlak” denilen şey vardır. O da şu…

Maide Suresi 28. Ayet: "Allah'a yemin ederim ki, sen beni öldürmek için bana el uzatsan da, ben seni öldürmek için sana el uzatacak değilim, ben âlemlerin Rabb'i olan Allah'tan korkarım.”

Allah’tan korkusu olmayanın kuladan mı korkusu olacak?

O zaman, Allah’tan korkmayanın da cezası olmalı…

29 AĞUSTOS 2012 
İBRAHİM PEKBAY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sayın arkadaşım. şu an gerekmez . çünki savaş anlarında daima ihanet kabili suçlar kurşuna dizilerek yerine getirilir. Bu savaş anında daima vardır.kaldırılamaz. Türkiye de şimdi yaşanan savaş durumudur. karşı cepheden veya iç cepheden ihanet eden her düşman kurşuna dizmek yolu ile idam edilebilir. yeterki karar verile bilsin. Mustafa Çağlıbektaş.

Mustafa Çaglibektas 
 03.09.2012 18:48
Cevap :
Sayın Mustafa Çağlıbektaş... Yorumunuz için teşekkür ederim. Elbette bu da bir düşünce... Saygılarımla...  03.09.2012 23:17
 

çagdas dunyada ulkeler tek tek idami kaldirirken, idami kaldiran bir ulkenin tekrar idami geri getirmesi imkansizdir, bu konu her ne kadar kahvehane koselerinde konusulsa bile olaya sogukkanlilik ve gerçekleri gorerek yaklasmak gerekir

Demokrasi Penceresinden 
 31.08.2012 11:58
 

Sn. Pekbay, konuyu çok gereksiz örnekler üzerinden açıklamaya çalışarak, oldukça komik duruma düştüğünüzü düşünüyorum. 77 kişiyi öldürenin cezası bilgisayarlı ve tvli bir hapishanede 21 yıl olmamalı elbette ama idam da olmamalıdır. Kalkıp da, "21 yıl ceza verilmiş olan caniyi içinize sindirebiliyor musunuz?" gibisinden bir yaklaşım ile; kötü bir yargı kararını kullanarak, idamı savunmaya çalışıyorsunuz. Komik buluyorum. "Terörle ilişkisi olanlara idam". Ucu çok açık, o zaman KCK'da suçlu bulunanları asacak mıyız? Böyle bir mantık olmaz. Sn. Sakık'ın dediği gibi, "idam bir insanlık suçudur". Eğer bir kişi, 77 kişiyi öldürmek veya daha ağırını yaparak bir başka insanlık suçu işlemişse, onun cezası müebbet olur. Cinnet geçiren bir kişi, elindeki silahla, bilinçsizce ateş ederek 5-10 kişiyi öldürsün. Sonra da bu adamı, 10 kişiyi insanlık dışı öldürdüğü için idam mı edelim? Örneğin Öcalan gibi isimleri asabilecek miyiz? Asınca çözüm mü olacak? Asmak, Öcalan için ceza mı? yoksa bir ödül mü?

Hasan Pehlivan 
 30.08.2012 3:01
Cevap :
Sayın Hasan Pehlivan... Yorumunuz için teşekkür ederim önclikle. Elbette görüşünüze saygılıyım, komik bulsanız da. Benim için komik değil ve yazımda verdiğim iki ayete dikkat etmemişsiniz. Saygılarımla...  31.08.2012 23:59
 

İdamı tekrar getirecek olan bence cennetliktir.

metin kebabci 
 30.08.2012 2:23
Cevap :
Sayın Metin Kebapçı... Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla...  30.08.2012 14:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 913
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster