Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '08

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
4750
 

İdeal yönetici kimdir

İdeal yönetici kimdir
 

..


İdeal bir yönetici nasıl olmalı yapılan bir araştırmayı aktarmak isterim. Yöneticilere sorulmuş ve çıkan sonuç;

1_Zarif giyinir, güzel ahlaklı ve fazilet sahibidir, bilgiye önem verir, bilgi ve prensipleri evvela kendisi uygular, çalışkandır, asla ümitsizliğe kapılmaz.

2_Zamanı yönetmede ustadır, çok okur araştırır her konuyu işin uzmanına danışır, görev paylaşımı yaparken imkan ve kabiliyeti esas alır, elemanlarına işbirliğini, takım ruhunu ve sorumluluk duygusunu aşılar.

3_Nezaket kurallarını bilir öfkesini dizginler, cimrilik ve kıskançlık yapmaz başarıyı ödüllendirir, kimsenin hatasını yüzüne vurmaz kendi hatasınıda zamanında düzeltir.

4_Sorumluluktan çekinmez çalışanlarına yetkisi kadar sorumluluk verir. Uzak görüşlüdür, dikkatlidir tedbiri elden bırakmaz.Disiplini korkuyla değil saygıyla sağlar.

5_Adaletten ve dürüstlükten taviz vermez, sevgi ve saygı göstermede cömerttir, merhametli ve affedicidir.Ekibine güvenir ve onların da güvenini kazanır.Herkesin yaşına, ahlakına, bilgisine ve ruh haline göre davranır amirlikten öte bir arkadaş gibidir.

6_Yetkinin ve yönetimin faklı şeyler olduğunu bilir, emir vermekle iyi bir yönetim sergilemiş hissine kapılmaz önemli olan işi doğru zamanda doğru insana yaptırmaktır.

7_Karşısındakileri %80 dinler % 20 konuşur.Luzumsüz sözlerden kaçınır.Gıybet ve iftiradan şiddetle kaçınır fedakarlığa kendinden başlar.

8_Yönetim taktiklerini uygulamada örnek olur.stratejik bakış açısı geliştirir, porblem çözme kabiliyeti yüksek olur.Başarırıslık söz konusu olduğu zaman ilk önce hatayı kendinde arar.Başarıyı ekibi ile paylaşır.

işte bunlar sizde mevcut ise iyi bir yöneticisiniz değil ise çabalamanız gerekecek imsansız diye bir şey yoktur

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1336
Kayıt tarihi
: 05.10.07
 
 

1967 doğumluyum. Evliyim. 2 oğlum var. MYO mezunuyum. Hayatı, insanları ve gezmeyi çok seviyorum. İş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster