Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '09

 
Kategori
Eğitim
 

İletişimin gücü

Gerçekten bizler çalıştığımızda çok farklı başarılar elde edebiliriz. Kendi alanımız dışında da olsa. Hiçbir zaman çalışmadan başarı kapımıza gelerek ben geldim demez.

Başarının yegâne gelme şartı kurallarına uymaktır.

Başarının şartları vardır. Bunlardan önemlilerinden biri de iletişimdir. Günümüzde iletişimde sıkıntı çekiyorum diyen varsa, mutlaka böyle diyen kişinin zafiyeti vardır.

Eski dönemleri düşününce insan bu dönemde de demek ki iletişimde başarılı olamayan varmış demek kadar tuhaf olan durum olamaz.

Bu günün insanı bu mazerete sığınamaz.

İletişimin kuralları var. İletişimde tek taraflı arama olmamalıdır. Karşılıklı aramalar sonucu iletişimin gücüne göre daha iyiye veya kötüye gidebilir iletişimin sonucu.

Sonucun iyi veya kötü olması bizlere bağlıdır. Başarılı insanlar haddinden fazla telefonla haşır haşır neşir olmaz. İhmal de etmezler.

Eğer birisi aramışsa arayan kişiye döner. Görüşmeyi sonuçlandırır. Ortada koymaz arkadaşlarını veya arayan kişi veya kişileri.

Dönüş yapmayan insanların birçoğu arkadaşlarını kaybeder. Aradım cevap vermedi beni adam yerine koymadı der. Haklılarda acaba kendisi aradığında karşısındaki muhatabı cevap vermmediğinde memnun olmaz. Memnun olmadığımız davranışı niçin yaparız hiç anlmamam. İnsanların hayatı kısa, kısa ama bu zaman zarfında da çok önem vermesi gereken vazgeçemeyeceğimiz davranışlarımızdan biri de iletişimimizin güçlü olmasını isteriz.

İletişim gücümüz olması demek, ikna kabiliyetimizin de ileri ve güçlü olması demektir. İkna kabiliyetinin güçlü olması da bilgili olmaya bağlı.

Önce iletişim gücümüzün zirve yapması gerekir. Olayların tersinden değil de doğrusundan okuma becerimiz gerekiyor.

Kişiler arasında konuşuluyor, yok o başarılı olamaz deniyor birileri için. Niçin diye sorunca da konuşmasında sıcaklık yok ki, konuşmadan bihaber deniyor.

Demek oluyor ki, iletişim becerisi zayıf.

Dersimizi almış olmalıyız. İletişim kitaplarının yanında iletişimi çok güçlü olan geçmişteki lider insanlarımızın hayatını okumalıyız.

İlk tanışmakla hemen konuşmayı ilerlettiklerini öğrenince onların uyguladıkları metotları uygulamalıyız demeliyiz. Çünkü bu tür uygulamalar tüm insanlık için geçerlidir.

Boşa konuşmaları sevmeyiz. İnsanlar başarının nereden geldiğinin farkına varmakta zorlanıyor. O kadar zorlanıyor ki, bu nasıl başardı diye bazen ağzımız açık kalabiliyor.

İletişimin gücüne inanmamak gökyüzünde ki güneşi inkâr etmek anlamına gelir. Biliyoruz ki uzaktaki kişilerle konuşmayla anlaşırız.

Başka türlü anlaşma imkânımızda olamaz. Nasıl olsun ki, iletişim yollarını kullanma mecburiyetimiz var.

Uzakta da olsa insanlar konuşmalarımızın samimiyet derecesini sezebilirler. Eğer iletişim kurma niyeti varsa kişinin sesinin naifliğini duyarsınız. Sıcak ses tonuyla konuşmaya devam edersiniz.

Anlarsınız ki sizinle karşınızdaki kişi konuşmakta beis görmekte. Genel cevap veriyorsa ki, ortamın müsait olmadığını bilmeliyiz.

Böyle hallerde ısrarcı olmadan muhatabımızın müsait olmadığını anlamalıyız. Yoksa boşa kürek çekmiş oluruz.

Başarmak için çağın nimetlerini doğru ve etkili kullanmalıyız.

 
Toplam blog
: 375
: 678
Kayıt tarihi
: 12.07.08
 
 

Mehmet Şener 1964 doğumluyum, Burdur-Gölhisar'da yaşıyorum. Doğum yerim Burdur/Atınyayla . Lisans..