Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
783
 

İnancım gereği kapanıyorum

İnancım gereği kapanıyorum
 

Bu ne lahana turşusu kardeşim. Başına türban takacaksın. Sevgilinle sarmaş dolaş olacaksın.

Dinse din. Ben inançlı bir insanım. Saçımı başımı bağlarım diyebilirsiniz. Ben bunu anlarım ama din seni herkesin gözü önünde sevgilinle sarmaş dolaş diye emrediyor mu? Bilakis herkesin bulunduğu bir yer de bayanlarla erkeklerin ayrı bir şekilde durmaları gerekiyor.

Burada benim anlayamadığım bir şey var. Neden bu hareketi herkesin gözü önünde bu kıyafetle yaptığın?

Bu hareketin namusunu mu örtüyor?

Kıyafetimle birlikte bir de sevgilimin kolları arasında kendini mi, başını mı, vücudunu mu koruyorsun?

Bir de herkesin gözü önün de.

Böyle ilişkilere bir diyeceğim yok. Ama konumuz türbansa ve ben türbanı inancım gereği takıyorum diyen genç kızlar! Demek ki kapanmak istemiyorsunuz ama birilerinin baskıları ile kapanıyorsun. Ben bunu anlayabiliyorum.

Birileri bana türban namusunu kapatıyor demesin.

O da bir genç kız. Elbette nişanlıysa nişanlının kolları arasında olabilir. Ama bu kıyafetle, bu hareketin yeri burası değil. Çünkü çok mu çok dikkat çekiyor.

Şimdi bu genç kızımız basını türban takarak nişanlısıysa her neyse sevgilisi ya da eşi de olabilir herkesin önün de kolları arsında dolaşmakla dinin emirlerini mi yerine getiriyor dersiniz?

Yorumu size bırakıyorum.

Çünkü ayıp denilen bir şey var ve bu gibi davranışlar dört duvar arasında olmalı. Yadırgadım doğrusu.

Resim: Benim objektifimden.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şunu demek istiyorum.. eğer siz kendi din anlayışınıza göre, bir kişi türbanlı ise, erkeklerle sarmaş dolaş olamaz diyorsanız, bu sizin fikrinizdir, ok. Bunda sorun yok. Ama eğer, böyle yapmayan bir türbanlı bayan açısından bakıp da, bu, türban takmakla bağdaşmaz diyorsanız, o zaman sorun var. Çünkü, o zaman, siz, dini farklı yorumlayanlar karşısında eşit mesafede durmamış olursunuz ve başka birinin gözüyle bakmış olursunuz. Sonuçta: sizin konumunuz ne olursa olsun, birisi türban takıp erkekle gezmeyi inancıyla bağdaştırmıyorsa, diğeri türban takıp erkekle gezmeyi inancıyla bağdaştırıyordur, diye bakmak lazım. Her ikisini de normal görmek gerekir. Bu iki tutumu neden eşit görmeyelim ki? Yok eğer diyorsanız, bunlar dini arabeskleştiriyor, ne yapalım, onlar da öyle yapıyor. Kaldı ki, bu bizim yorumumuzdur.

Erdal Aydın 
 02.03.2008 11:13
Cevap :
O zaman sizler şeriatın ne olduğunu bilmiyorsunuz. Şeriat gelsin diye can atanlar var. Şeriatı savunanlar var. Milleti ikiye bölen bir kesim var. Türban takanı dinci gözü ile bakarsak ben bunların bu hareketlerini normal olarak karşılamıyorum. Demek ki zorla kapatılıyor. Sevgi ve saygılarımla.  02.03.2008 13:15
 

Değerlendirmenizi bir daha düşünmelisiniz bence. Şöyle izah ediyim. Çünkü, siz diyorsunuz ki, madem türban takıyorsun, nasıl erkekle sarmaş dolaşsın. Örneği çoğaltalım; türbanlısın, niye makyaj yapıyorsun, niye kot giyiyorsun, niye vs? Bu sorular, türbanlı yaşam tarzının egemenliğini eleştiren birinin, (eğer eleştiriyorsanız,) tam da, eleştirdiği tarzda yaşayan kişinin, kendi teorisinde yapacağı eleştiriyi yapmaktır. Anlatabildim mi? Bakınız, nasıl ki, Türkiye'de bazı bayanların özel alanlarda türban takmasını normal görüyorsanız, eğer görüyorsanız, makyajlı, kotlu türban takan kişilerin bu tarzını da normal görmeniz gerekir. Çünkü o da, dinini öyle yaşıyordur. Selamlar..

Erdal Aydın 
 29.02.2008 23:02
Cevap :
Nasıl yani. Anlayamadım. Ben türbanlı olacağım ve türbanı inanç gereği takacağım sonra da kalkıp herkesin önün de bir erkekle sarmaş dolaş olacağım. Bazı türbanlılar ve din kesimliler karşı cinsten insanlarla tokalaşmamakla kendilerinden uzak duruyorlarsa ki bu hareketle dinin gereğini yerine getirdiklerini sanıyorlar, bu hanım kızımız da bu hareketi yapmaması gerekirdi görüşündeyim. Saygılarımla.  02.03.2008 0:11
 

bir tespitte bulunmuşsunuz. Böylesine garip örnekleri sokaklarda artık çok fazla sık görmeye başladık. Şaşırıp kalıyoruz. Bizim de tıpkı onlar gibi bildiğimiz dinimiz bunları zinhar kabul etmiyor. Peki öyleyse bunların dinleri farklı bir islam mı? Ya da müslüman din kardeşlerimiz islamı kendilerine göremi uyarlıyorlar. Ben buradan sizin nezdinizde tarikat liderlerinede sesleniyorum. Verdikleri vaazlarda bunlarada değinseler mesela. Analarını babalarını almış dizinin dibine veryansın konuşup duruyorlar. Sokaktaki kızlarınızada bunları gidip anlatın deseler mesela... Ah ah Ahmet Bey, bu kızlar gerçekten örtünmek istemiyorlar. O çok dindar katı tutumları olan aileleri yüzünden örtüyorlar. Kimisi ise mahalleden dışarı çıktıktan sonra aynen açıyor çantaya koyuyor. Sonra akşam eve dönünce çantadan çıkarıp takıyor. Ben bunlarıda gördüm..Selamlar sevgiler..

Zeynep Gülay 
 28.02.2008 10:09
Cevap :
Efendim babamın görev nedeniyle 2 sene boyunca İtalya Napoli'de bulunduk. Ben o sıralar 10-12 yaşlarındaydım. Orada herkes o kadar rahat hareket ediyorlardı ki ben bu gibi manzaralara alışığım. Oradan geçerken şöyle dönüp bakmam bile. Elimde ki kamera ile devamlı görüntü yakalamaya çalışırım. Başı açık birisini yapmasını normal karşılardım ama türbanlı bunu yaparsa inanın onun adına utanç duydum diyebilirim.  28.02.2008 11:45
 

Din nedir? Gittiğin yoldur. Bu ne demektir? Deniz yoluna gidiyorsan mayonu, Cami yoluna gidiyorsan gereği gibi giyinir gidersin. Şimdi ben mayo ile Camiye gidebilir miyim? Gidemem. Niyetimle örtüşmez. Yanlışlıkta iki nokta vardır; Ya ben, camiye hangi kıyafetle gideceğimi bilemiyorum. Ya da samimi değilim. Gelelim işin gerçeğine; Bu ülkede çoook uzun yıllardır doğru din eğitimi verilmemektedir. Vatandaş üç yarı hocaya teslim edilmiştir. İslam kul hakkı üzerine kuruludur. Siz çevrenizde buna dikkat edeni görüyor musunuz? Bu ne demektir. Hiç kimseye maddi veya manevi eziyet edemez, kaldırımlara araba park edemez, borcunu geciktiremez, yalan söyleyemez, gasp yapamazsınız. İslam budur. Vatandaşa doğru din eğitimi vermiyoruz. Sonra da, siz çok haklı olarak! soruyorsunuz, bu nedir? Kusura kalınmasın da; ne soran, ne de uygulayan neyin ne olduğunu bilmemektedir. Geliniz, biz neden bu hale gelebildik, bunu tartışalım. Sağlıcakla.

Canmehmet 
 28.02.2008 7:42
Cevap :
Çok haklıysınız. Zaten bizim eğitimimizin ne tarafı düzgün ki, çocuklarımıza eğitim verebilelim. Kapan demekkle kapan, ama neden kapandığını bilmeden. İşte bu sonuçla daha çok böyle görüntüler karşımıza çıkacaktır. Teşekkür ederim.  28.02.2008 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1222
Toplam mesaj
: 180
Ort. okunma sayısı
: 3170
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster