Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '20

 
Kategori
Öykü
 

İNSANLIK İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR

Temizlik malzemesi üreten bir fabrikanın aylık olarak düzenlediği, iş icabı icabet etmek zorunda olduğu rutin toplantıya her zamanki gibi hararetli tartışmalar, anlamını bilmediği yabancı kelimeler kullanarak tribünlere oynayanlar ve yaptığı işi abartanlar damgasını vurmuştu. Dinleyince insana pek bir şey katmayan diyaloglardan uzak durarak not defterine karalamalar yapıyordu. Toplantıdan iş namına dişe dokunur bir sonuç çıkmayacağını düşündüğünden söz almak istemiyordu. Eğer soru sorulursa cevap veriyor, onun dışında pek bir şeyle ilgilenmiyordu.

Makine Mühendisliği okumuş, askerlik sonrası halen görev yapmakta olduğu fabrikanın bakım onarım atölyesinde işe başlamıştı. Meslekte on yılı geride bırakan bir mühendis olarak hiçbir yere varmayan tartışmaların yanına varmaktan çekiniyordu. Yüksek perdeden konuşarak yükselmek için kendini paralayanların aksine görevini yapıp aldığı parayı hak etmeye çalışıyordu. Başkalarını karalayıp kendini yüceltmeye çalışan hırslı meslektaşları gibi davranmaktansa not defterine karalamalar yapmayı tercih etmişti.

Formalite icabı yapılan toplantının gergin ortamından uzaklaşmak için kendi ruh dünyasında bir gezintiye çıkmaya karar verdi.

1995 yılının yaz tatiliydi. Ordu’da yaşayan çoğu aile gibi fındık hasadı nedeniyle yazın ailece köye çıkmışlardı. Köydeki evin yanında hasat zamanı fındık harmanı olarak kullanılan, bahçeye benzeyen küçük bir alan vardı. Harmanın iki ucuna taştan kaleler kurarak top koşturuyordu. Hayali oyunculardan oluşan iki takım kurarak kendince turnuvalar düzenlemekteydi. Fındık toplanan Ağustos ayına kadar boş kalan harmanda top oynamaktan yorulmuyordu. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için o yıl uzun süre okula gidememiş, rapor alarak evde istirahat etmek durumunda kalmıştı. Hatta doktor bir süre beden eğitimi derslerine bile katılmamasını salık vermişti. Neyse ki o günleri geride bırakmış, dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oynayamadığı zamanların acısını imgeleminde oluşturduğu oyunlarla çıkarıyordu.

Üniversite okumamasına rağmen sağ cebinden beş, sol cebinden altı üniversite mezununu çıkaracak kadar bilince sahip annesinin şimdiden kışa hazırlık için diktiği yorganın üzerinden atlamak, ilkokula bir dahaki yıl başlayacak olan kız kardeşinin saçını çekmek, odun kesen öğretmen babasının yanında boş boş dolaşmak hobileri arasındaydı. Ama en büyük hobisi, Levent Kırca’dan öğrendiği esprileri küçük bir kağıtlara yazdıktan sonra üniversiteli ablasının okuduğu kitabın arasına koymaktı. Ablası Anna Pasternak’ın Prenses’in Aşkı’nı okuduğu sırada böyle bir sürprizle karşılaşmıştı. Lady Diana’nın öyküsünü anlatan kitabı okurken böyle bir espriyle karşılaşmak pek rastlanan bir şey olmasa gerekti.

Toplantı hızla devam ederken meslek seçimine dolaylı yoldan etki eden fındık patozu aklına geldi. İlk sürümü İskoçyalı makine mühendisi Andrew Meikle tarafından icat edilen makinenin fındığı dış kabuğundan ayırarak boş kapsülleri havaya fırlatması nedense ilgisini çekmişti. Geçmişte tırmıkla dövüldükten sonra el ile ayıklanan fındığı tek seferde çeç haline getiren makine, işgücü ve zaman tasarrufu sağlayarak işleri kolaylaştırmıştı. Sanayinin fazla ilerleyemediği şehirler için önem taşıyan işlevli tarım makinesini düşünmeyi bırakıp toplantıya kulak verdi.

Makinelerle uğraşmanın insan egosuyla uğraşmaktan daha kolay olduğu gerçeğini gözler önüne seren toplantının bitmesine az kalmıştı. Makine arızalarının çıkardığı sorunlarla ilgili edindiği deneyimler arıza insanların çıkardığı sorunları çözmede kifayetsiz kalıyordu. Teknik bilimin ego törpüleme mekanizması, hırs sönümleme valfi veya gereksiz konuşmaları sıfırlayan supap gibi buluşlara imza atmasıyla atılacak adımların hem kendisi için hem de insanlık için önemli olacağına inanıyordu.

 
Toplam blog
: 93
: 87
Kayıt tarihi
: 25.02.19
 
 

     TCDD'de makine mühendisiyim. Sanatın iyileştirici gücüne inanan bir insanım.    ..