Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1989
 

İran’a cephe almalı mıyız?

İran’a cephe almalı mıyız?
 

İran Bayrağı


Türkiye’nin dış politikası örneği görülmemiş bir biçimde işliyor. Bunu daha önceki yazılarımda da belirttim, bir meselede aynı safta bulunduğu ülkeyle bir diğer meselede karşı karşıya geliyor. Düşmanın yanında bulunduğu da oluyor, dostunun karşısında da olduğu da. İran, Suriye, İsrail bu politikanın başaktörleri.

Olaya sadece İran penceresinden bakacak olursak, ABD, İsrail ve birçok Avrupa ülkesinin karşısına aldığı İran’ı yanımıza aldık. Uluslararası toplantılarda İran’ın avukatlığını yaptık ama gelgelelim Suriye olayında bu sefer o Avrupa devletleriyle bir olup İran’ı karşımıza aldık.

İran’ın dış politikası kendi içerisinde gayet tutarlı. Düşmanımın düşmanı dostumdur düsturundan yola çıkarak, Suriye’ye son raddeye kadar Avrupa karşısında destek olmaya devam edecek. Bu Suriye yerine kim olursa olsun aynı olacaktı. Avrupa’ya düşman olan ülke dini, dili, ırkı ne olursa olsun İran’a dost olarak görünecekti. Çünkü İran bu tür olayları doğu batı savaşı olarak görüyor.

Peki Türkiye ne olarak görüyor?

Türkiye kendisine doğu ve batının köprüsü statüsünü uygun görmüş. Yani sahip olduğu kanadın tüm ideolojilerini ve politikalarını benimsemek yerine her olayda izlediği çizgide ilerlemeyi tercih ediyor. Ama bu çizgide ilerlemekte Türkiye’nin tutarsız dış politika izlediği izlenimini veriyor.

İran hiç düşünmeden alt rütbeli kişiler tarafından olsa da Türkiye’yi tehdit etme cesaretini gösteriyor her seferde. Türkiye’yi karşına almak istiyor çünkü kendisinin bölgede ki gücü için Türkiye’yi tehdit varsayıyor. Ama Türkiye İran’ı bölgedeki liderliği için tehdit varsaymıyor.

Türkiye’nin bu benim denge politikası olarak adlandırdığım politikası coğrafi konumundan dolayı mecburiyet ez etse de daha tutarlı ilişkiler Türkiye’yi daha ileriye götürecektir. Bu Araf sanki biraz etkinliği sendeye uğratıyor.

Mehmet Emin ÖZTÜRK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben İran bölgesinde bulunan 35 milyon Türk halkının biriyim. Evet, hiç sıkıntı yok ama bütün İran hökümetinin çabası Türk halkının eline olup kendisini itirmektir. Arkadaş, bukadar nufusun kendi dilinde bir gazetesi olmamak veya çocuklarının kendi dilinde okumaması, sorun deyilse ne adlanır sence? Evet, şuarada bir çarşıyı yangına verip bir çöp kazananda var senin iranli Azeri AByin gibi...!

Huseyin Azad 
 16.08.2012 12:59
 

Şahin Bey orada bir yanılgınız var.Benim yıllardır tanıdığım abin gibi gördüğüm İran'lı arkadaşım kendisi İran Azerisi hiç bir sıkıntıları yok aksine rahatlar,onların tek sıkıntısı daçhalarda yaşayan kendilerini toplumdan üstün gören Ayetullahlar.İran ile üçyüz yıldan beri bir çatışmamız olmadı bu hükümet gelmeden önce ilişkiler daha iyiydi,adamlar bize çemkirmekte haklı Batı'nın uydusu olan kendi din kardeşi yamuk yapıyor ben iran'ı haklı buluyorum.

metin kebabci 
 15.08.2012 17:43
 

iran tarih boyunca Türkiyeyi istikrarsızlaştırmak için elinden geleni ardına koymamıştır.iranda yaşayan 35 milyon Türke ana dilde eğitimi yasaklamaış ve zulüm uygulamış faşist bir korku rejimidir. suriyeden farkı yoktur.

?ahin kylyç 
 13.08.2012 12:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 624
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3085
Kayıt tarihi
: 02.08.08
 
 

1989’da Aksaray’ın Eskil ilçesinde doğdu. İlköğretimini 2004 yılında Eskil Cumhuriyet İlköğretimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster